Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1351
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012

View Postslai, on 08 septembrie 2014 - 17:19, said:

reclamati ca ce?
Sa-i dai in judecata prin avocatul poporului pt discriminare. Eu as putea sa demonstrez ca am reflexe mai bune si conduc mult mai bine decat tatal meu. Ei cum pot demonstra de ce imi cer de 4 ori mai multi bani.  Si sa nu-mi spuneti ca unul care are 40 de ani de condus experienta poate conduce mai bine decat o persoana de 30 de ani.  Am si vazut un documentar pe discovery unde testau soferi de peste 60 de ani si soferi pana in 30 de ani. SI in toate cazurile cei pana in 30 de ani s-au descurcat mult mai bine.  E normal ca nu poti compara cu cineva care si-a luat permisul acum 2 sapt, dar eu am deja 11 ani de condus.

#1352
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
el vine cu statistica. pentru aia intre 20 si 25 am platit atatea despagubiri, pentru aia intre 50 si 55 am platit de 4 ori mai putin.

#1353
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Salutare. Ma lamureste si pe mine cineva, va rog? Am cumparat o masina deja inmatriculata in RO, si din cate am inteles trebuie sa ii fac autentificarea RAR. In ce consta asta mai exact, imi verifica iar noxele, sistemele de directie, franare, etc?

#1354
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
nu, doar verifica seriile masinii.
in general nu trebuie sa ai modificari pe masina care sar in evidenta, gen cauciucuri cu dimensiuni clar neconforme, geamuri negre fara sa ai acte, gpl fara sa il ai in acte, chestii de genul asta.
cdand te duci la identificare trebuie sa ai itp valabil, altfel iti fac ei, cu strictetea specifica rar, si la tariful rar, care e de 3 ori mai mare ca la statiile obisnuite...

#1355
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Ok, multumesc. ITP am, cauciucuri de care scrie in cartea de identificare, modificari nu are deloc.

#1356
griffo928

griffo928

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 10.12.2009
Salut, vreau sa trec masina pe numele tatalui, stiu, topic discutat, dar as vrea sa ma ajutati si pe mine cu aceasta problema. Ce acte imi trebuie? Practic, trebuie facut vanzare-cumparare intre mine si el?
Multumesc.

#1357
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View Postslai, on 26 iulie 2014 - 22:25, said:

e o chestie noua, aparuta la ei. e un card cu cip, tine loc de certificat de inmatriculare. inca nu s-a eliberat la toate masinile. unele au, unele nu. astia de la inmatriculari verifica daca acel card e eliberat (alta chestie noua, nu stiu pana acum sa fi facut verificari din astea) si daca e eliberat, dar tu nu il ai, nu iti inmatriculeaza masina. deja stiu 2 care stau cu masinile pe dreapta, unul din ei a plecat in olanda sa rezolve situatia. daca stai dupa serviciul inmatriculari sa ceara ei clarificari dureaza, e un sistem complicat, se trimite solicitarea la interne la bucuresti, de acolo la ministerul de externe, la ambasada din olanda, daca scapi in 6 luni, zici mersi.
Nu cumva se pot scoate numere rosii pe toata perioada pana raspnund cei din Olanda ? 6 luni, 1 an, 2, 3 ?

#1358
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
nu.
de mult, erau 2-3 judete care permiteau, dar nu cred ca se mai poate nicaieri.

#1359
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postgriffo928, on 09 septembrie 2014 - 22:43, said:

trebuie facut vanzare-cumparare intre mine si el?
Da. + RAR+RCA+platit taxa poluare+declarat la fisc scoaterea, introducerea+mers la inmatriculari.

#1360
tibosu

tibosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.05.2008
salutari! am si eu o intrebare: vreau sa cumpar o masina sh de la un prieten (masina e inmatriculata pe numele lui); tipul e o persoana foarte ocupata asa ca a cazut in sarcina mea sa rezolv cu actele, astfel incat la final sa inmatriculez masina pe numele meu; pot sa obtin certificatul fiscal in numele lui? am nevoie de imputernicire? pot sa depun eu cerere la anaf pentru obtinerea dovezii ca a achitat taxa de poluare? etc, etc; unde trebuie neaparat sa vina el personal?
multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#1361
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
la primarie trebuie sa mearga. si atat.
daca nu vrea, oricum trebuie sa mearga la notariat, sa-ti faca imputernicire, deci tot un drum undeva face.

poate doar daca e vreo primarie pe la tara, unde tata lumea cunoste pe toata lumea, sa te descurci fara el.

#1362
griffo928

griffo928

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 10.12.2009
O intrebare. Asigurarea momentan e facuta pe numele meu, masina e tot pe numele meu. Miercuri am programare la RAR pt identificare, deci pana atunci trebuie sa fac contractul de vanzare-cumparare. Dar dupa ce fac contractul, mai e valabila asigurarea pe numele meu? Sa ma pot duce linistit la RAR, sau trebuie facuta alta asigurare pe numele tatalui?

#1363
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
cu asigurare pe numele cumparatorului trebuie sa ajungi la serviciul inmatriculari, cand depui dosarul de inmatriculare.
pana atunci e valabila asigurarea vanzatorului.

#1364
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
are cineva sa imi dea o copie dupa o declaratie notariala ca masina e adusa pe platforma?

#1365
griffo928

griffo928

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 10.12.2009
Cand am inmatriculat-o, am scris declaratie de mana, cu un numar de inmatriculare de mi l-a dat matusa de la biroul de acte.

#1366
florianverigoi

florianverigoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 21.12.2009

View Postslai, on 17 septembrie 2014 - 08:55, said:

are cineva sa imi dea o copie dupa o declaratie notariala ca masina e adusa pe platforma?
[IMG][/IMG]
Eu iar am dat la notar (15 ron) ca e adusa pe platforma , fără numar , fara cmr!

#1367
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
ai uitat sa postezi si poza...

#1368
71DejaVu

71DejaVu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.05.2014
Buna tuturor ! am si eu niste nelamuriri,si daca m-ati putea ajuta as fi recunoscator !
  1. mi-am luat de 2 zile un golf 4 2000 an 1.9 TDI,90 cai,motor ALH..pe acte scrie ca-i d3..oare sa fie euro 3 sau euro 2?
  2. eu am 21 de ani,si din cate am inteles daca o trec pe mine masina,asigurarea ii foarte scumpa..asa ca as vrea sa o trec pe mama ( specific,mama nu are permis) deci pot sa o trec pe mama masina si sa platesc mai putin la asigurare,sau trebuie neaparat pe cine trec masina sa aiba permis,ca asa am auzit de la unu altu,si nu-s sigur daca ii asa.
   3. Ce acte si ce trebuie sa fac sa imi scot primul rand de numere rosii la masina?

Edited by 71DejaVu, 24 September 2014 - 02:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate