Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2503
ktln2003

ktln2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.11.2007
Salut,

Punctul 6. Nu se mai plateste la CEC. Se plateste la ghiseu cand dai actele.

#2504
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postbillyboy, on 24 octombrie 2016 - 09:59, said:


Atentie ca taxa de timbru se plateste si pentru masinile euro 6.

Exact. Un amic de-al meu și-a luat în urmă cu 3 săptămâni un Sandero prin programul rabla și a plătit 430 lei taxă de timbru.

#2505
amahdee

amahdee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.10.2008
Am urmatorul caz, persoana A a terminat un leasing pentru masina si vrea sa o revanda unei terte.
In actele de la firma de leasing se stipuleaza sa se urmeze pasii unei vanzari obisnuite si sa ataseze documentele de la firma de leasing (fisa, factura finala, fiscal firma)
Intrebare este cum faci cu talonul, mai se scrie inca un rand (Instrainat ... tert la data de). Mentionez ca firma de leasing deja a scris in talon, instrainat.

Multumesc

#2506
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
nu, nu se mai scrie nimic.

#2507
amahdee

amahdee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.10.2008
Bun, deci terta are dreptul de a merge cu ea pana la data mentionata primului cumparator?

#2508
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
da.

#2509
enygmah

enygmah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.11.2009
In cat timp primesc numerele dupa ce depun actele la Directia Inmatriculari?
Exista un termen pana la care trebuie sa depun actele daca am ajuns la acest pas (am inscris masina la impozit si am toate hartiile necesare inmatricularii)?

#2510
Lucian198902

Lucian198902

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.10.2016

View Postslai, on 28 septembrie 2016 - 11:47, said:

EVIDENT. la inmatriculari va prezenta amandoua contractele, precum si doua fise de inmatriculare, intre c si b, respectiv intre b si a.
trebuie ori stampila pe fisa, ori fiscal separat, si de la c, proprietarul, si de la b, intermediarul.

salut
Deci intermediarul trebuie numaidecât sa înregistreze fiscal masina pe numele lui pentru a putea încheia contractul cu viitorul proprietar?

Edited by Lucian198902, 30 October 2016 - 07:16.


#2511
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Parca la fix a picat topicul asta...am si eu cateva intrebari acum ca tot vreau sa-mi achizitionez prima masina.
1. Ce acte trebuie sa-mi ofere cumparatorul dupa ce incheiem tranzatia?
2. Am inteles ca e bine sa treci masina pe o persoana mai batrana, contractul de vanzare-cumparare trebuie sa fie facut tot pe aceea persoana?
3. La o masina adusa din strainatate, trebuie sa primesc mai multe acte decat daca ar fi inmatriculata?
4. Am gasit un anunt cu o masina care avea numere rosii insa vanzatorul spunea ca are carte de Romania, asta inseamana ca nu mai trebuie sa platesc acei 450lei la RAR si am de platit doar timbrul de mediu,asigurarea si numerele?
5. Daca imi cumpar o masina inmatriculata in alta tara, pot sa o folosesc in tara pana o inmatriculez?

Stiu ca par niste intrebari banale pentru unii, dar pentru mine sunt destul de importante fiind prima tranzactie. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2512
zagreen

zagreen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.08.2010
x

Edited by zagreen, 01 November 2016 - 07:33.


#2513
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005

View Postktln2003, on 24 octombrie 2016 - 13:44, said:

Salut,

Punctul 6. Nu se mai plateste la CEC. Se plateste la ghiseu cand dai actele.

Taxa de certificat de inmatriculare + taxa pentru placutele de inmatriculare se platesc la ghiseu?

#2514
enygmah

enygmah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.11.2009

View Postbillyboy, on 01 noiembrie 2016 - 12:59, said:


Taxa de certificat de inmatriculare + taxa pentru placutele de inmatriculare se platesc la ghiseu?

Da, sau la posta, dar adaugi 5 lei pentru fiecare mandat postal.

Acolo la ghiseu e coada foarte mare.

#2515
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
37 - TAXA CERTIFICAT SE PLATESTE LA TREZORERIE.
40 SAU 85 (preferinta) se plateste la ghiseu.

#2516
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Scuze ca intervin.
Dezvolt un program pentru birourile de acte auto.
Am implementat o serie de formulare ce mi s-au cerut in acest program. Sunt curios care formulare nu sunt conforme si din ce motiv.
Daca aveti timp puteti testa varianta complet functionala pentru 45 de zile de pe www.acterapide.ro sau link direct http://www.acterapide.ro/AAPRO.zip
Astept conzluzii.
Multumesc si scuze inca o data de interventie.

#2517
Raducristea

Raducristea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2016
Salut, intampin o situatie oarecum ciudata , am detinut o Dacia Logan de noua 2006 pe care am vandut o curand , inainte de a o vinde am depus documentatia necesara pentru eliberarea adeverintei conform careia am platit sau nu taxa de mediu.Dupa ce am fost la anaf mi s-a spus ca nu este platita si trebuie sa merg la sectia financiara unde este posibil sa imi apara platita( au spus ca cei de la sectie detin o baza mai complexa) . Dupa toate acestea a venit raspunsul celor de la financiar conform careia taxa este platita si nerecuperata dar nu este platita de mine ,pe adeverinta aparand un alt nume dar seriile masinii sunt cele din talon si cartea mea , va intreb cum este posibil acest lucru? si ce ar insemna toata aceasta harababura

#2518
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Salut.am o masina cumparata de la german.contractul de vc l-am facut eu si neamtul printr-un contract tip adus de tipul cu care am mers dupa masina contract editat in ambele limbi.dupa care eu am lasat totul in seama lui.a soferului care mi-a adus masina.in brieful mare si cel mic apare deci el.acum la dosar eu atasez briefurile,contract cv ,tuv,asigurare si mai ce?daca cineva a mai facut ca mine rog sa posteze.multumesc!

#2519
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View PostRaducristea, on 01 noiembrie 2016 - 21:07, said:

Salut, intampin o situatie oarecum ciudata , am detinut o Dacia Logan de noua 2006 pe care am vandut o curand , inainte de a o vinde am depus documentatia necesara pentru eliberarea adeverintei conform careia am platit sau nu taxa de mediu.Dupa ce am fost la anaf mi s-a spus ca nu este platita si trebuie sa merg la sectia financiara unde este posibil sa imi apara platita( au spus ca cei de la sectie detin o baza mai complexa) . Dupa toate acestea a venit raspunsul celor de la financiar conform careia taxa este platita si nerecuperata dar nu este platita de mine ,pe adeverinta aparand un alt nume dar seriile masinii sunt cele din talon si cartea mea , va intreb cum este posibil acest lucru? si ce ar insemna toata aceasta harababura

cand anume ai cumparat masina?
data exacta cand ai cumparat masina si data exacta cand ai inmatriculat masina definitiv (cand i-ai pus numerele negre, ea cand ai cumparat-o venind cu numere negre)

#2520
Raducristea

Raducristea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2016
Când mi a fost livrata de Dacia 27.12.2006 și numerele pe 21.01.2007

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate