Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1621
cristi69tm

cristi69tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2015
Mersi Slai,

Doar "taloanele"...mare si mic?
Masina are EURO5 (2.0 CDTI ),  a fost in leasing, dupa care am cumparat-o si am inscris-o in BG  (eu sunt proprietarul in acte).
Taxa e pana in 200 Euro

#1622
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
atat. traduci cartea, pe aici se tradfuce la traducator de engleza, ca e mai ieftin decat la unul de bulgara, faci rar, te iei in evidenta la primarie, platesti timbrul de mediu si inmatriculezi masina.

#1623
cristi69tm

cristi69tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2015
Ok, multumesc!

Ok, multumesc!

#1624
Andrewbv14

Andrewbv14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.04.2015
Buna ziua,
Sunt novice in privinta inmatricularii unei masini proaspat aduse din Germania.
As vrea sa stiu care sunt actele / procedura ce trebuie facuta pentru a instraina masina de la o persoana fizica (eu) catre o persoana juridica (cu care m-am inteles).
Masina are numere provizorii de Germania (rosii) valabile 15 zile, TUV valabil pana in 2016, asigurare valabila 15 zile, detin brief mare si brief mic si contract de vanzare cumparare intre german si mine.
Intrebarea mea este care sunt actele minime pe care ar trebui sa le fac eu pentru a face posibila instrainarea?
As putea scapa de teroarea programarii la RAR si eliberarea de catre aceasta a cartii de identitate a masinii, de traducerea contractului de vanzare cumparare intre german si mine?
In ce conditii minime pot sa imi scot certificatul de atestare fiscala si este sau nu necesar sa fac si fisa de inmatriculare?
Multumesc frumos!

#1625
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
in mod normal ar trebui sa te iei in evidenta la primarie, faci contract de vanzare cu firma, ii dai fiscal.
fisa de inmatriculare nu trebuie sa faci.
la rar se va duce firma cand vrea.
e posibil la primarie sa iti ceara traducere la brieful mare si la contract, pentru a te lua in evidenta. daca ei nu iti cer, ai scapat si de traduceri.`

aia e situatia normala.
mai e si situatia rapida, dai masina, actele, ei isi fac un contract intre neamt si ei, il arunca pe ala dintre neamt si tine la gunoi si gata..

Edited by slai, 17 April 2015 - 11:53.


#1626
marcianno07

marcianno07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.03.2015
Salutare,
Tocmai am cumparat ieri o masina. Fostul propietar mai are asigurarea valabila pana in luna octombrie 2015. Ma pot folosi de aceasta asigurare pana expira si pentru a inmatricula masina pe numele meu sau trebuie sa fac o asigurare pe numele meu?

#1627
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
la inmatriculari trebuie sa ajungi cu asigurare pe numele tau.
dupa ce inmatriculezi, ii dai asigurarea inapoi proprietarului, plus dovada ca ai inmatriculat masina (certificat de radiere daca ai, sau scan dupa talon/adeverinta provizorie si carte). el se duce la asigurator, si primeste banii inapoi pe lunile intregi ramase nefolosite. si poate iti da si de o bere, acolo...

#1628
marcianno07

marcianno07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.03.2015
Contractul de vanzare-cumparare si instrainarea este trecuta pe numele tatalui meu pentru a plati mai putin. Masina o sa o folosesc doar eu. La R.A.R ma pot prezenta doar eu cu masina sau trebuie sa vina si tatal meu care este trecut ca cumparator? Si inca o intrebare, am adeverinta scoasa de vechiul propietar luna aceasta de la ANAF care demonstreaza ca taxa nu a fost recuperata, mai e nevoie sa mai fac si eu cerere la ANAF sau e deajuns aceasta?

#1629
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
- adeverinta ANAF e valabila 30 zile (parca)
- nu conteaza cine cere acea adeverinta, important e sa scrie in ea ca taxa a fost platita si nerecuperata
- la RAR poti merge doar tu.

Bafta!

#1630
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Post"BandiT", on 20 aprilie 2015 - 13:11, said:

- adeverinta ANAF e valabila 30 zile (parca)
- nu conteaza cine cere acea adeverinta, important e sa scrie in ea ca taxa a fost platita si nerecuperata
- la RAR poti merge doar tu.

Bafta!

Durata de valabilitate a adeverintei este SIGUR de 30 zile
Subiectul s-a discutat. Eu cand mi-am inmatriculat masina mi s-a spus ca trebuie sa contina fie numele vanzatorului, fie numele cumparatorului. Daca se aplica aceeasi regula, nu ai nevoie de o alta adeverinta.
Nu stiu cum este cu RAR-ul.

Edited by Bogdansv1, 20 April 2015 - 13:51.


#1631
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Identificarea la RAR o poate face oricine, nu numai proprietarul.
Faci programare la RAR (telefonic la 021/9672 sau online la http://pro.rarom.ro/programari.asp ). Te duci cu cartea ta de identitate, talonul si cartea masinii si completezi acolo o cerere . Vezi ca trebuie sa ai ITP valabil in talon, in caz contrar faci intai ITP si dupa aceea te duci la RAR pentru identificare.

#1632
marcianno07

marcianno07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.03.2015
Multumesc pentru raspunsuri. Am facut programarea la R.A.R si vineri am gasit liber. ITP-ul mai este valabil pana in septembrie.

#1633
marcianno07

marcianno07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.03.2015
Numerele preferentiale se dau in aceeasi zi la inmatriculari sau trebuie asteptat cateva zile?

#1634
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
În aceeași zi, sau a doua zi, în funcție de ora la care depui dosarul.
numerele la ordine se fabrica și ele, nu sunt pretiparite.
În loc sa alegi tu combinația, o alege aleator calculatorul.

#1635
dagulicious

dagulicious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 27.11.2010
Probabil s-a mai discutat, dar ma preseaza timpul.

concret, vreau sa vand masina. E trecuta pe numele tatalui, care e in Severin.
Eu locuiesc in Timisoara.
Cumparatorul e din Arad.

Cum procedam? Trebuie sa vina taicamiu special la Arad de ex la un birou de inmatriculari, impreuna cu cumparatorul? Ma pot duce eu?

Ce acte trebuie sa am eu? Mentionez ca masina a fost adusa din Germania in 2013 si am platit taxa pt ea, nerecuperata.

#1636
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
1. Trimite-i cumparatorului, la Arad, o copie dupa buletinul tatalui tau pentru a face  contract vz-cump si fisa de inmatriculare.
2. Contractul, fisa si CIV-ul masinii trebuie trimise tatalui tau la Severin.
3. El va merge cu ele la fisc de unde va scoate fiscalul si va stampila fisa de inmatriculare. Iti va trimite inapoi actele de la fisc + contractul si CIV.
4. Simultan, cumparatorul, cu copii dupa talon, CIV si contract va scoate adeverinta de nerecuperare a timbrului de mediu.
5. Dupa ce vz are adeverinta te intalnesti cu el, ii dai toate actele primite de la tatal tau, scrii pe talon "instrainat catre...", semnezi, i-l dai si ii iei banii. Si gata.

Sau il pui pe tatal tau sa faca actele in Severin... Ii trebuie o copie dupa buletinul cumparatorului. Mai departe se repeta pasii 3, 4 si 5.

Sau iei o copie de buletin de la cumparator, faci actele la Timisoara si mai departe pasii 2..5

#1637
winetu

winetu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.09.2006
Salut.
Vreau sa vand o masina inmatriculata in Romania (a fost adusa sh din Italia si nu a fost recuperata taxa auto) unui cetatean moldovean. Puteti sa imi spuneti de ce acte am nevoie? NU gasesc nimic concret pe net. Daca e vreo metoda prin care sa nu mai fac numere rosii pentru ca masina deja se afla in Moldova.
Merci.

#1638
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Gasesti. Am mai scris aici despre procedura de export. Pac copy paste:

Sunt doua variante :
prima- cea mai sigura pentru toata lumea:
faci contract de vanzare/cumparare cu cetateanul moldovean.
mergi si obtii certificatul fiscal si stampila pe fisa de inatriculare la administratia financiara.
cetateanul moldovean face carte verde pe numele sau pentru masina.
se achita taxele (de numere, de inmatriculare auto - vi se spune la politie cat trebuie platit)
Cu contractul de vanzare/cumparare, cartea verde, fisa de inmatriculare, certificatul fiscal, chitantele pe taxe, pasaport, talon, CIV si numerele de inmatriculare se merge la politie si se face inmatricularea de export.
Sunt toate actele pe numele cetateanului moldovean si nimeni nu are bataie de cap.
a doua- in care proprietarul din Romania trebuie sa aiba incredere mare in tine:

faceti contract de vanzare/cumparare;
cetateanul moldovean inmatriculeaza linistit masina in Moldova si i se elibereaza un document care atesta inmatricularea in Moldova, pe care ti-l trimite in Romania. Cu el si contractul de vz-cump te duci  sa-ti radiezi masina de la politie si fisc.
Voi va incadrati in situatia 2, cea mai simpla, dar tu trebuie sa astepti documentul, de care vorbeam mai devreme, de la cetateanul din Moldova. Altfel ramai cu masina agatata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate