Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1513
ucenicul7

ucenicul7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.02.2009
Sitatie:

Masina inmatriculata in Romania, proprietar roman, acum ajunsa in Franta, ITP expirat de vreo cativa ani(3 sau 4). Masina a circulat prin Franta, avand asigurare de RO, dar fara ITP. A fost pusa la punct de fiecare data cand ceva nu era in regula. Un amic de al meu a vazut-o si vrea sa o cumpere sa o duca in Romania.

Intrebari:

1. Procedura de vanzare- cumparare
2. Poate veni cu masina din Franta, fara ITP pe drum?
3. La vama exista vreo problema?

#1514
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Atata vreme cat masina este inmatriculata in RO, se face transcrierea dreptului de proprietate de la vanzator la cumparator. Nu conteaza ca masina circula in FR sau in alta tara.

1. Actele necesare transcrierii dreptului de proprietate sunt urmatoarele:
    -Cererea solicitantului ;
    - Fisa de inmatriculare vizata de radiere din partea Directiei Impozite si Taxe Locale (DITL) de care apartine vanzatorul si vizata de inscriere din partea DITL de care apartine cumparatorul;
    - RCA valabil 6 luni pe numele noului proprietar – original si copie;
    - Taxa de inmatriculare – 60 lei;
    - Taxa de talon – 37 lei;
    - Decizia + dovada de plata timbru de mediu sau adeverinta din care reiese nerestituirea taxei – original si copie;
    - Actul de dobandire (contractul de vanzare – cumparare, factura de achizitie etc);
    - Certificatul de autenticitate emis de Registrul Auto Roman (RAR) – original;
    - Cartea de identitate a noului proprietar – original si copie sau imputernicire + carte de identitate imputernicit sau CUI (pentru persoane juridice).

La acestea, se adauga actele necesare pentru inmatriculare, primite de la vanzator:
    -Cartea de identitate auto (CIV) – original si copie;
    -Certificatul fiscal din partea vanzatorului – original;
    -Certificatul de inmatriculare a masinii (talonul) – original, pe care fostul proprietar a inscris transmiterea dreptului de proprietate;

2. Marea problema este lipsa ITP. Amicul sa se roage sa nu-l opreasca pe drum. In RO amenda este intre 765 si 1.700 de lei si se poate retine si certificatul de inmatriculare al masinii. Daca scapa de control in tarile tranzitate, sa se opreasca si sa faca ITP in primul service agreat pentru asa ceva si va ramane cu ITP-ul valabil 2 ani .  
3. In punctul de trecere al frontierei, daca are contract de vz-cump si actele masinii (talon si CIV), nu are probleme.

#1515
grosuconstantin

grosuconstantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.02.2015
Buna ziua,

Vreau sa cumpar o masina second hand. Cel de la care o cumpar nu este primul proprietar. El a cumparat-o acum o luna si nu a inregistrat-o pe numele lui. A fost la anaf si a platit amenda ca nu a inregistrat-o si a primit foile necesare, insa are in continuare talonul original pe care scrie instrainat de primul_prop celui de al doilea proprietar. Acum, eu cum procedez? Il mai rog sa scrie dedesubp, instrainat de proprietarul_2 mie? Sau o las asa?

Multumesc.

#1516
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
ramane asa, nu are importanta.

#1517
grosuconstantin

grosuconstantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.02.2015
Multumesc.

#1518
grosuconstantin

grosuconstantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.02.2015
Mai am o intrebare, nu stiu daca topicul e bun. Daca nu e, imi cer scuze.
Maine trebuie sa merg la RAR. Masina nu are geamuri fumuri si are itp facut. In schimb nu are roata de rezerva, extinctor, trusa medicala sau triunghi reflectorizant. Am nevoie neaparat de astea la RAR?

PS: in loc de roata de rezerva, masina a venit cu compresor.

#1519
catalyn83

catalyn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 16.11.2008
Din câte știu eu la RAR se verifica autenticitatea masinii! Dacă corespunde seria de șasiu, sa apară scrisa acolo unde trebuie.  Când am fost eu la RAR nu s-a uitat prin portbagaj.  Oricum ar trebui sa le iei , nu costa f mult. Se găsesc în orice hipermarket gen cora, carf

#1520
grosuconstantin

grosuconstantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.02.2015
ok. mersi. o sa cumpar.

#1521
prunex

prunex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.06.2006
Buna ziua, imi cer scuze daca a mai trecut cineva prin asta si s-a raspuns, dar nu am apucat sa citesc tot topicul.
Vreau sa cumpar o masina care a fost adusa din italia, a fost vanduta cuiva din romania si acesta a scos numere rosii la ea.
Ce acte ar trebui sa primesc de la propietar?
Contract vanzare cumparare intre el si italian;
Actele masinii din italia (ce ar trebui sa contina?)
Dovada de la primarie ca are toate taxele platite
Altceva imi scapa mie?
Va multumesc.

#1522
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
-Contract  v-c  intre italian si roman. (sau factura)
-Contract v-c intre roman si tine.
-Cartea de identitate a masinii (din italia) zisa si brief mare.
-talonul masinii din italia (brief mic)
-fisa de inmatriculare intre vanzatorul roman si tine, cu viza de la financiar in tabelul de la  vanzator.
Astea ar fi minimul de acte pe care sa le primesti.
Apoi vei face tu:
-carte de identitate RAR
-itp la RAR
-Autentificare tot la RAR (astea 3 te vor costa circa 450 lei)
-RCA
-luare in evidenta la financiarul unde apartii => stampila pe fisa de inmatriculare
- taxa de 60 lei =  taxa de inmatriculare (la primaria de care apartii)
-cu cartea de identitate de la RAR(si alte acte) mergi la ANAF si platesti timbrul de mediu
-la CEC platesti o taxa de 37 lei = contravaloare talon
- cu toate astea te prezinti la ghiseul de inmatriculari unde mai platesti 40 lei = contravaloare numere inmatriculare (sau 80 lei daca vrei preferentiale)
Bafta!

Daca mai ai intrebari, .....eu tocmai am inmatriculate 2 masini in luna februarie, deci am totul proaspat in minte.
-

#1523
prunex

prunex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.06.2006
Multumesc pentru informatii, ai cumva si idee cum se considera vechimea masinii la calcului taxei de mediu? Adica masina a fost produsa in 2004 luna decembrie si inscrisa in 2005. LA anaf la calculatoruul ala al taxei ce selectez 9-10 ani inclusiv sau 10-11 ani inclusiv?

#1524
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
rubrica B din carte, acolo e luna si anul pe care le iei in considferatie.
vanzatorul trebuie sa-ti dea fiscal, nu fisa de inmatriculare.

#1525
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Corect cu privire la fiscal.
cu privire la calculul timbrului de mediu, este asa:
Aplicatia prin care se calculeaza timbrul de mediu la ANAf e diferita de ceea ce vedem noi pe site-uri pe internet.
La anaf, se baga seria de sasiu, si apar imediat:Tipul masinii,  sursa de energie, , norma euro etc. (cred ca au baza de date comuna cu RAR)
Se introduce (manual, de la taste) data primei inmatriculari sub forma 08022001 (ptr. 8 februarie 2001).
Aceasta data se gaseste pe brieful strain (la care trebuie sa ai traducere autorizata).
La mine asa a fost.
Pe cartea de identitate romaneasca a masinii mele nu e completata data primei inmatriculari.
Pe cartea de BG era aceasta data completata, si la calculul timbrului de mediu s-au folosit de traducerea autorizata a cartii de identitate de BG.

#1526
valecku

valecku

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2015
Salut,am și eu o întrebare :cum procedez dacă vreau sa cumpăr o masina din Botoșani și sa o înscriu pe numele tatălui meu.. Fără sa îl car pe el după mine pana acolo, el aflându-se în Timișoara?

#1527
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
iei cu tine o copie dupa buletinul lui.

#1528
cazacuAlexStefan

cazacuAlexStefan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.03.2015
Salutare
Situatie:
Vreau sa cumpar un autovehicul. Actele sunt in regula, doar ca, anul trecut proprietarul a schimbat culoarea, a fost la rar si in cartea masinii s-au trecut modificarile in legatura cu culoarea, dar nu a mai schimbat talonul (pe talon figureaza inca culoarea veche).  
Cum sa trec in fisa de inmatriculare la rubrica culoare: trec noua culoare, sau culoarea veche si la rubrica de modificari sa trec noua culoare?
Multumesc anticipat.

#1529
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
fisa se completeaza dupa civ. deci culoarea noua.

#1530
cazacuAlexStefan

cazacuAlexStefan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.03.2015
Multumesc mult

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate