Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere centrala termica

Dizolvare consiliu local Constant...

Montare centrala apartament - und...

flicareste ecranul la laptop !
 Ford Focus 2009 facelift 1.8 tdci...

SATA setat pe AHCI

Mi-am luat teapa?

Cel mai bun laptop ieftin?
 Are Dumnezeu sex ?

Prelungire abonament orange

Allview A5 Quad nu intra in recov...

Allview A5 Quad nu intra in recov...
 solutii deutz fahr

One plus one

One plus one

William Branza- Presedinte

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Daca trebuie sa iti schimbi pasaportul...

• Please log in to reply
7 replies to this topic

liviutrt

liviutrt

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 2,341
  • Locație: Bucuresti

...si esti din Bucuresti... poate te ajuta informatiile urmatoare (adunate dupa un caz real si foarte personal)

Ai nevoie de urmatoarele acte:
-pasaportul vechi;
-buletin sau carte de identitate;
-copie buletin sau carte de identitate;
-certificat de nastere;
-copie certificat de nastere;
-taxa consulara (se achita la orice sucursala C.E.C.) 315.000 lei;
-taxa de pasaport (se achita la orice sucursala C.E.C) 512.000 lei;
-formulare tip de la Directia Pasapoarte;

Daca este cazul (pentru cei/cele care isi schimba numele dupa casatorie):
-certificat de casatorie
-copie certificat de casatorie

Directia Pasapoarte este pe strada Nicolae Iorga nr. 27 unde poti afla ca mai sunt si alte sectii unde poti depune actele :
sectiile 4,8, 12, 15, 18, 21 (daca imi amintesc eu bine - sunt afisate la D.P.)

Adresele sectiilor le poti gasi aici

http://www.juridicao.../adresepol.html

Observatii:
- sectiile de politie au orare de functionare diferite una de alta
- numarul de persoane mult prea mare pentru posibilitatile ghiseelor si se asteapta in jur de 3-4 ore la coada pentru depunerea actelor
- timpul este consumat pentru verificarea, de catre cei de la ghiseu, a datelor completate pe formularele tip
- nervozitatea oamenilor care stau la coada atinge cote mari, si asta in mod inutil fiindca nu se ia practic nici o masura de organizare a operatiilor nici de catre cei de la politie dar nici de catre cei care stau la coada (se multumesc sa strige ce incompetenta exista)
- dupa depunerea actelor dureaza cam 3 saptamani pana la eliberarea pasaportului cu exceptia cazului in

care se plateste o taxa de urgenta si pasaportul e eliberat cam intr-o saptamana

Atentie:
- copiile xerox dupa originale trebuie sa fie clare!!!
- daca una din copii nu este clara sau din orice alt motiv datele nu sunt lizibile dupa 3 saptamani poti primi in loc de pasaport informatia ca pasaportul tau e blocat la Directia Pasapoarte din str. Nicolae Iorga (in caz ca ai mers la alta sectie) iar la sediul Directiei respectiva ti se spune in final ca actul a fost neclar si ca datele nu sunt lizibile si ca au nevoie de o copie mai clara a actului.
Dupa ce duci o noua copie a respectivului act mai dureaza doar o saptamana eliberarea pasaportului

hepea

hepea

Junior

• ID membru: 66,818
Daca mi-am schimbat adresa din C.I. (cu tot cu C.I.) trebuie sa-mi schimb pasaportul ?

Courage

Courage

Founder

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 2
  • Locație: Bucuresti
In pasaport parca scrie adresa, daci trebuie schimbat si pasaportul.

Greuceanu

Greuceanu

Active Member

• Grup: Moderators
  • ID membru: 3,216
Corectii:

- in pasaport nu e mentionata adresa;
- nu e necesar certificatul de nastere.

Completari:

- pentru Bucuresti, actele se pot depune la orice sectie de politie abilitata sa le proceseze, nu neaparat la cea aferenta sectorului in care locuiti.

Zedjames

Zedjames

Junior

• ID membru: 39,223

Greuceanu, on Apr 7 2006, 16:25, said:

Corectii:

Completari:

- pentru Bucuresti, actele se pot depune la orice sectie de politie abilitata sa le proceseze, nu neaparat la cea aferenta sectorului in care locuiti.

Pentru a evita cozile interminabile din sectiile de politie abilitate va sfatuiesc sa consultati orarul pentru primiri acte pasapoarte si sa mergeti acolo cu maxim o ora inainte de inchidere.In felul asta timpul petrecut la cozi o sa fie suportabil..daca nu chiar lejer...

LoveDemon

LoveDemon

Internet Lodger

• ID membru: 6,584
  • Locație: Elsewhere

Greuceanu, on Apr 7 2006, 16:25, said:

Corectii:

Si-nca cum e nevoie de certificatul de nastere... Cata birocratie idioata. Cert e ca eu am pierdut circa cinci ore la coada, si aveam certificatul de nastere la mine, in schimb n-aveam copie. Cum era aproape de 7 pm, n-am gasit nici un xerox in jurul sediului lor de pe Nicolae Iorga, ei au inchis, si a trebuit sa vin in alta zi.
Eram atat de disperata, ca am intrat in toate firmele pe care le-am vazut deschise, sa-i rog sa-mi faca o copie, uneia i-am oferit chiar si 50.000 daca mi-o face, si nimeni n-a vrut. Ori n-aveau xerox, ori era stricat, ori n-aveau hartie... Ce pot sa spun...

Edited by LoveDemon, 13 April 2006 - 16:18.

Greuceanu

Greuceanu

Active Member

• ID membru: 3,216
L-am depus spre preschimbare in decembrie anul trecut si l-am ridicat in ianuarie. NU mi-a cerut nimeni certificatul de nastere la Sectia 6 Politie Bucuresti.

Casual

Casual

Junior

• ID membru: 8,133

hepea, on Apr 7 2006, 16:19, said:

Daca mi-am schimbat adresa din C.I. (cu tot cu C.I.) trebuie sa-mi schimb pasaportul ?

Trebuie schimbat pasaportul la schimbarea adresei? Stiu ca nu scrie in pasaport adresa, dar scrie localitatea si/sau judetul ... si eu ma mut in alt judet.

Trebuie?

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users