Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

IM cu voce prin gprs

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcmidp, on Jun 8 2006, 11:45, said:

Nu e vorba de nici un SIP special, toate serverele SIP stiu codecuri de GSM, au o ordine de prioritati a codecurilor, si operatorii romani de SIP ca SmartCall si TelefonIP au codecul de GSM pus ca preferat. In concluzie nu-i vorba de nici o 'specialitate'
Se referea la skype. Btw, ai încerercat su skype?

#20
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Eu am incercat prin GPRS, dar nu s-a conectat, cred ca am sa incerc cu yahoo messenger ca sa vad cam cum ar merge. :)

Edit: Am incercat si imi merge cu yahoo messenger apelurile de voce, cam slab cei drept, dar merg. :coolspeak:

Edited by djadi21, 08 June 2006 - 13:58.


#21
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Am un Nokia E60 cu Symbian OS.9.1 care vine cu un client SIP deja integrat, cu codec ULAW si ALAW.
Din pacate nu exista inca posibilitate de GPRS pe Vodapone prepay... pt. ca vroiam sa-i fac si eu proba la asa ceva :)
Din masuratori am vazut ca este nevoie de ~80kbps UL/DL ca sa mearga cu codec-urile specificate....din pacate nu suporta si codec GSM :(
La un trafic de ~1MB./min. la tariful actual inseamna min. 30 centi/min. + tarif alta retea (Romtelecom, GSM, e.t.c) ceea ce este enorm... asa ca nu renteaza inca.... prin codecurile astea :(

#22
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postmatthew, on Jun 8 2006, 11:43, said:

Se referea la skype. Btw, ai încerercat su skype?

Nu folosesc Skype prin VoIP, in fond din greseala a fost treaba cu SIP-ul ca se autentifica si apoi merge.

E o chestie careia nu-i vad utilitatea cand vine vorba de GPRS/EDGE pt ca e calitate de cacao.

#23
ro_axis

ro_axis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2006

View PostIgnition, on Jun 13 2006, 12:44, said:

Am un Nokia E60 cu Symbian OS.9.1 care vine cu un client SIP deja integrat, cu codec ULAW si ALAW.
Din pacate nu exista inca posibilitate de GPRS pe Vodapone prepay... pt. ca vroiam sa-i fac si eu proba la asa ceva :)
Din masuratori am vazut ca este nevoie de ~80kbps UL/DL ca sa mearga cu codec-urile specificate....din pacate nu suporta si codec GSM :(
La un trafic de ~1MB./min. la tariful actual inseamna min. 30 centi/min. + tarif alta retea (Romtelecom, GSM, e.t.c) ceea ce este enorm... asa ca nu renteaza inca.... prin codecurile astea :(

De rentat ... poate ar renta. Poti sa ai un interior de la o centrala pe E60. Problema este ca, indiferent de APN-ul golosit de la Connex, vocea nu merge bine. Nici chiar pe 3G. Oricum nu-i inereseaza sa optimizeze traficul de VOIP ... asa ca, ramane doar WLAN-ul in cel 5 hotsptori free din Bucuresti.

#24
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006

View Postro_axis, on Jul 2 2006, 00:18, said:

De rentat ... poate ar renta. Poti sa ai un interior de la o centrala pe E60. Problema este ca, indiferent de APN-ul golosit de la Connex, vocea nu merge bine. Nici chiar pe 3G. Oricum nu-i inereseaza sa optimizeze traficul de VOIP ... asa ca, ramane doar WLAN-ul in cel 5 hotsptori free din Bucuresti.
Sau pe ATLASTELECOM in Timisoara/Arad.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate