Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#1207
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View PostQuantum, on 22 august 2014 - 08:52, said:

Da, pentru ca se ingrasa din aer, sau de la glanda.

Aerul e o gluma, nu?! Diverse dereglari hormonale insa pot conduce fie la retinerea apei fie chiar la ingrasare; sigur ca unii le folosesc ca scuza. Am auzit de mii de ori ca dupa 50 de ani nu mai poti sa slabesti, chiar daca dovada ca se poate era chiar in fata celui/ celei care face afirmatia asta. Din pacate, multi prefera sa caute diverse cauze independente de ei, pentru ceea ce li se intampla; psihologic sigur e mai confortabil sa crezi ca esti gras din cauza "glandei" si sa continui sa mananci mult si sa te simti bine cu tine insuti.

#1208
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View PostAprilia, on 22 august 2014 - 12:04, said:


Aerul e o gluma, nu?! Diverse dereglari hormonale insa pot conduce fie la retinerea apei fie chiar la ingrasare; sigur ca unii le folosesc ca scuza. Am auzit de mii de ori ca dupa 50 de ani nu mai poti sa slabesti, chiar daca dovada ca se poate era chiar in fata celui/ celei care face afirmatia asta. Din pacate, multi prefera sa caute diverse cauze independente de ei, pentru ceea ce li se intampla; psihologic sigur e mai confortabil sa crezi ca esti gras din cauza "glandei" si sa continui sa mananci mult si sa te simti bine cu tine insuti.
Fosta colega de faculta, super activa, juca tenis, facea jogging, conditia fizica brici...grasuta in schimb, se chinuia sa slabeasca de o gramada de vreme, convinsa de asemenea ca si-a "stricat" metabolismul de la nu stiu ce pastile de slabit pe care le luase cu ceva ani in urma. Nici cum nu reuseam s-o conving ca de fapt e de la pachetul ala intreg de alune pe care-l manca zilnic, de la pufuleti si alea doua kg de fructe sau cat dracu erau...ca deh, fructele si alunele-s sanatoase :| so sad

#1209
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View Postzdutzu, on 22 august 2014 - 12:26, said:

Fosta colega de faculta, super activa, juca tenis, facea jogging, conditia fizica brici...grasuta in schimb, se chinuia sa slabeasca de o gramada de vreme, convinsa de asemenea ca si-a "stricat" metabolismul de la nu stiu ce pastile de slabit pe care le luase cu ceva ani in urma. Nici cum nu reuseam s-o conving ca de fapt e de la pachetul ala intreg de alune pe care-l manca zilnic, de la pufuleti si alea doua kg de fructe sau cat dracu erau...ca deh, fructele si alunele-s sanatoase Posted Image so sad

E o confuzie clara :D intre ce e sanatos si cate calorii sunt in alimentul respectiv. Sa stii ca sunt unii care cred ca uleiul de masline nu ingrasa Posted Image

#1210
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mult sex.. de toate felurile :-)

Slãbești mâncând :-)

#1211
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View PostMembruAnonim, on 22 august 2014 - 21:32, said:

Mult sex.. de toate felurile :-)

Slăbești mâncând :-)
Si un pahar de vin, din ala bun despre care povestim pe alt topic :D

Serios vorbind, parca am vazut pe undeva consumul de calorii/ minut de sex, insa nu mai stiu pe unde :D

#1212
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMembruAnonim, on 22 august 2014 - 21:32, said:

Mult sex.. de toate felurile :-)
Ai mare dreptate! Sa fie primit!

#1213
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
In vara am ajuns la 73 kg, m-am oprit din facut exercitii fizice, regimul de mancare a fost acelasi (fara carbohidrati in nestire, prajeli, pizza, shaorme, sucuri etc...)...ei bine acum am 80 de kg, deci am pus 7 kg din iulie....Ca sa vezi ce importanta e miscarea ! Daca reduci caloriile corpul se obisnuieste si se adapteaza noii situatii.

#1214
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View PostRemicade, on 24 noiembrie 2014 - 16:54, said:

In vara am ajuns la 73 kg, m-am oprit din facut exercitii fizice, regimul de mancare a fost acelasi (fara carbohidrati in nestire, prajeli, pizza, shaorme, sucuri etc...)...ei bine acum am 80 de kg, deci am pus 7 kg din iulie....Ca sa vezi ce importanta e miscarea ! Daca reduci caloriile corpul se obisnuieste si se adapteaza noii situatii.

Pai, nu e normal? Tot ce consumai inainte prin activitatea fizica se depune acum, incet dar sigur Posted Image

Edited by Aprilia, 25 November 2014 - 12:32.


#1215
Italktome

Italktome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 08.01.2015

View Postkittysor, on 02 ianuarie 2015 - 12:01, said:

sinura metoda de slabire/ingrasare este alimentaia :)
de aici controlezi totul, acolo este cheia. Poti slabi foarte usor numai din alimentatie si 10 kg.
..restul gen: exercitiile fizice, mentale sunt accesorii

Exercitiile fizice iti fac corpul cel slabit de dieta, frumos.

#1216
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Pai forma armonioasa a corpului e data de musculatura, slana doar atarna gravitational in falduri si pliuri :D . Anyway acuma de cand cu telefoanele smart nu mai exista scuze, e plin de aplicatii care acceseaza baze de date nutritionale, ai tot ce-ti trebuie si online si offline, myfitness pal are si produsele romanesti in baza de date semn ca si romanii il folosesc si contribuie.

#1217
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Persoanele implicate într-un studiu timp de un an de zile au avut la dispoziție mai multe căi de a slăbi. Cele care s-au concentrat exclusiv pe consumul a minimum 30 de grame de fibre pe zi au pierdut în greutate aproape la fel de mult ca cele care au avut multe restricții alimentare și o dietă foarte complicată.

Potrivit cercetătorului şef Yunsheng Ma, de la University of Massachusetts Medical School din Worcester din Marea Britanie, un regim alimentar permisiv în care oamenii se concentrează pe creșterea aportului de fibre ar putea avea un efect mai bun pe termen lung decât o dietă mai restrictivă care trebuie urmată întreaga viață, precum cea care presupune reducerea aportului de grăsimi saturate.

Secretul unei scăderi în greutate într-un mod sănătos este, așadar, consumul a minumum 30 de grame de fibre pe zi.

„Am ales fibrele dietetice pentru că exercită beneficii clinice la nivelul mai multor componente ale sindromului metabolic, inclusiv circumferinţa taliei, homeostazia lipidelor şi a glucozei, controlul nivelului de insulină, pe lângă greutatea corporală şi reglarea anumitor markeri inflamatori”, a declarat Yunsheng Ma.
(...)

http://greatnews.ro/...slabi-mai-usor/

http://www.reuters.c...N0LK1XD20150216

#1218
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Vezi ce frumos pot inveli ziarele rahatul ca sa para misto ?
Realitatea este, de fapt, alta:

Quote

Results: At 12 months, mean change in weight was −2.1 kg (95% CI, −2.9 to −1.3 kg) in the high-fiber diet group versus −2.7 kg (CI, −3.5 to −2.0 kg) in the AHA diet group. The mean between-group difference was 0.6 kg (CI, −0.5 to 1.7 kg). During the trial, 12 (9.9%) and 15 (12.6%) participants dropped out of the high-fiber and AHA diet groups, respectively (P = 0.55). Eight participants developed diabetes (hemoglobin A1c level ≥6.5%) during the trial: 7 in the high-fiber diet group and 1 in the AHA diet group (P = 0.066).
Sa traducem: un grup mananca mai multe fibre (nu spun exact cate calorii, catea proteine, grasimi si carbohidrati). Al doilea grup mananca bullshitul propus de AHA (cereale sanatoase, PUFA etc).
Rezultatul: dupa 12 luni, aia cu fibrele scad cu 2,1 kg, cei cu dieta AHA scad cu 2,7 kg. Deci cam acelasi rahat.
Mai mult, 7 dintre aia cu fibrele si 1 dintre aia cu AHA fac diabet in timpul asta. Iti dai seama ce dieta de rahat au avut de au facut diabet, nici macar n-au reusit sa opreasca avansul diabetului.
Inca un studiu din care n-am aflat absolut nimic, dar din care ziarele stiu ele sa traga niste concluzii destepte.

Edited by proxtu, 19 February 2015 - 10:33.


#1219
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
Saracii, dupa ce ca abia au reusit sa dea jos 2kg in 12 luni, au mai facut si diabet :))

#1220
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Da, asa buna a fost dieta asta cu fibre. Cautarea ingredientului magic care te lasa sa mananci orice mizerie si sa ramai sanatos si slab continua...

#1221
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View Postproxtu, on 19 februarie 2015 - 10:37, said:

Cautarea ingredientului magic care te lasa sa mananci orice mizerie si sa ramai sanatos si slab continua...
Dude, never lose hope!

#1222
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

View Postproxtu, on 19 februarie 2015 - 10:30, said:

Vezi ce frumos pot inveli ziarele rahatul ca sa para misto ?
Realitatea este, de fapt, alta:

Sa traducem: un grup mananca mai multe fibre (nu spun exact cate calorii, catea proteine, grasimi si carbohidrati). Al doilea grup mananca bullshitul propus de AHA (cereale sanatoase, PUFA etc).
Rezultatul: dupa 12 luni, aia cu fibrele scad cu 2,1 kg, cei cu dieta AHA scad cu 2,7 kg. Deci cam acelasi rahat.
Mai mult, 7 dintre aia cu fibrele si 1 dintre aia cu AHA fac diabet in timpul asta. Iti dai seama ce dieta de rahat au avut de au facut diabet, nici macar n-au reusit sa opreasca avansul diabetului.
Inca un studiu din care n-am aflat absolut nimic, dar din care ziarele stiu ele sa traga niste concluzii destepte.
Ideea lor e sa induca faptul ca, daca consumi minim 30 de grame de fibre zilnic, nu mai conteaza numarul de calorii. Ca sa aduci un aport de 30 gr de fibre zilnic doar din legume, fructe si chiar unele cereale, e necesar sa consumi o cantitate mare din aceste produse.
Aia ce au facut diabet, il aveau mai de mult timp instalat.

#1223
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Studiul nici macar nu e clinic, e observational, deci nu poate demonstra cauzalitate chiar daca rezultatele ar fi pozitive.
Ideea lor e gresita, din moment ce nu stim cate calorii au mancat si de care. Daca mananci 1000 kcal pe zi, poti manca si 30g de praf de stele si tot vei slabi.
Nu aveau diabet la intrarea in studiu, probabil ca erau pre-diabetici. Iar dieta minune, adica fibrele, n-a reusit nici macar sa ii pastreze pre-diabetici, deci diabetul a avut toate conditiile sa-si urmeze cursul.
Asta spune tot despre fibrele miraculoase care mai nou vindeca de toate. Fibrele nu ajuta cu nimic, sunt frectie la picior de lemn, daca restul alimetatiei e proasta.

#1224
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View Postproxtu, on 19 februarie 2015 - 10:37, said:

Cautarea ingredientului magic care te lasa sa mananci oricat de multa ciocolata si sa ramai sanatos si slab continua...
Cand auzi ca s-a descoperit, te rog da-mi de veste! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate