Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Mierea de rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Gabi_Gabone

Gabi_Gabone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2016
Buna seara, am o întrebare in ce priveste mierea de rapiță: E mai buna decât cea de salcâm sau de tei? ( nu stiu unde am auzit ca daca consumi in exces pe o perioada mai lunga de timp iti afectează sănătatea). In ce priveste gustul, este foarte buna. Cum iti dai seama daca mierea de rapiță nu este contrafacuta, pentru ca e in stare solida?

#2
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.04.2015
Toata mierea este buna,dar fiind mai rara si cu un gust/parfum mai deosebit lumea prefera pe cea de salcâm,tei,rapita,mană......
Mierea cristalizata iti ofera o garantie mai mare ca nu este contrafacuta.
Si mierea ca orice alt aliment trebuie consumat cu masura.

#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Mierea de rapiță e solidă și de culoare albă. Nu știu ce vă place așa mult, eu o prefer pe cea de salcâm. Miere de mană am văzut de vânzare, nu știu ce e de fapt, culoarea e aproape neagră.

#4
Gabi_Gabone

Gabi_Gabone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2016
Eu stiu ca poti sa deosebesti mierea buna de cea contrafacuta atunci când întorci borcanul si se formează o bula de aer si prin gradul de zaharisire.

#5
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.04.2015
Da,acestea sunt doua metode bune,in general trebuie evitata cea din magazine care este procesata industrial cu glucoza,siropuri si alte "balarii" in ea.

#6
dinupaltinis

dinupaltinis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2012

 Gabi_Gabone, on 10 decembrie 2016 - 19:00, said:

Buna seara, am o întrebare in ce priveste mierea de rapiță: E mai buna decât cea de salcâm sau de tei? ( nu stiu unde am auzit ca daca consumi in exces pe o perioada mai lunga de timp iti afectează sănătatea). In ce priveste gustul, este foarte buna. Cum iti dai seama daca mierea de rapiță nu este contrafacuta, pentru ca e in stare solida?
Numai mierea naturala cristalizeaza.Mierea pe care o vezi prin marketuri cu cristale de un deget pe fundul borcanului ,este un fel de maclavais, nu miere curata.
Procesul de cristalizare la o miere curata se produce in toata masa mierii ,nu numai la fundul vasului.
Mierea de rapita cristalizeaza foarte repede(cateva zile),daca nu este extrasa la timp cristalizeaza in faguri in stup.Din cauza asta se vinde mai mult cristalizata.

 Gabi_Gabone, on 10 decembrie 2016 - 19:37, said:

Eu stiu ca poti sa deosebesti mierea buna de cea contrafacuta atunci când întorci borcanul si se formează o bula de aer si prin gradul de zaharisire.
Tine minte.Mierea naturala,curata nu se ,,zahariseste",mierea cristalizeaza.Posted Image

#7
Gabi_Gabone

Gabi_Gabone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2016

 dinupaltinis, on 10 decembrie 2016 - 21:36, said:

Numai mierea naturala cristalizeaza.Mierea pe care o vezi prin marketuri cu cristale de un deget pe fundul borcanului ,este un fel de maclavais, nu miere curata.
Procesul de cristalizare la o miere curata se produce in toata masa mierii ,nu numai la fundul vasului.
Mierea de rapita cristalizeaza foarte repede(cateva zile),daca nu este extrasa la timp cristalizeaza in faguri in stup.Din cauza asta se vinde mai mult cristalizata.


Tine minte.Mierea naturala,curata nu se ,,zahariseste",mierea cristalizeaza.Posted Image



   Multumesc mult

#8
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Mierea de rapita arata ca untura. Posted Image


Mierea de mana nu e "miere adevarata" adica din nectar. E facuta de albine din transpiratie de copac si gainati de paduchi de plante. Are un continut de zaharuri mai scazut decat mierea din nectar si mai multe substante secundare (diverse rasini si uleiuri din plante). Din cauza asta este toxica pentru albine.

Edited by End-L-user, 13 December 2016 - 20:49.


#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Am incercat si eu astazi pentru prima oara in viata mea miere de rapita. Este cum a zis colegul mai sus: arata ca untura.

Este fenomenal de buna, are un gust extrem de placut. Am cumparat-o la recomandarea apicultorului de la care m-am dus sa fac provizii de miere de salcam si poliflora pentru returul in strainatate, pentru ca mierea din magazine e cu glucoza industriala.

Acum imi pare rau ca nu il mai prind pe om inainte sa plec ca sa mai cumpar cateva borcane de miere de rapita.

Edited by Groot, 31 December 2016 - 17:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate