Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Mi-a murit catelul :(

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
LaUR3nNT1u

LaUR3nNT1u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.05.2013
Salutare,de curand mi-a murit un catel,avea 1 an si 4 luni.Catelul nu avea pofta de mancare,prin urmare nu manca,ulterior a prezentat scaune in sange iar gingiile erau albicioase,la scurt timp a si murit :( Nu l-am putut duce la veterninar intru-cat cab. vet. era departe iar programul era foarte scurt.Stie cineva din ce cauza a murit? A fost ortavit sau...?

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Din neglijenta proprietarului.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
daca un parinte, un frate sau stiu eu ce este bolnav, are aceste simptome. Iar doctorul de familie este departe si are program scurt ce solutie ai fi gasit? Poate daca il duceai la doctor cand trebuia acum era vindecat.

#4
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 LaUR3nNT1u, on 09 decembrie 2016 - 12:29, said:

Salutare,de curand mi-a murit un catel,avea 1 an si 4 luni.Catelul nu avea pofta de mancare,prin urmare nu manca,ulterior a prezentat scaune in sange iar gingiile erau albicioase,la scurt timp a si murit Posted Image Nu l-am putut duce la veterninar intru-cat cab. vet. era departe iar programul era foarte scurt.Stie cineva din ce cauza a murit? A fost ortavit sau...?

Avea gingiile albe din cauza pierderii de sange care au provocat anemie.... sangele din scaun poate avea mai multe cauze , de la boli infectioase, pana la rani digestive cauzate de diverse obiecte inghitite. Trebuia sa-l duci la veterinar de la primele simptome.

uite aici niste exemple

Edited by Danubian, 09 December 2016 - 12:47.


#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

 LaUR3nNT1u, on 09 decembrie 2016 - 12:29, said:

Salutare,de curand mi-a murit un catel,avea 1 an si 4 luni.Catelul nu avea pofta de mancare,prin urmare nu manca,ulterior a prezentat scaune in sange iar gingiile erau albicioase,la scurt timp a si murit Posted Image Nu l-am putut duce la veterninar intru-cat cab. vet. era departe iar programul era foarte scurt.Stie cineva din ce cauza a murit? A fost ortavit sau...?

Daca in viitor tu sau unul din membrii familiei veti avea probleme de sanatate, sa nu mergeti la medic, tot din acelasi motiv.

Era si o vorba" Daca iti pasa, vei gasi o solutie, daca nu, vei gasi o scuza"

Edited by A10, 09 December 2016 - 12:49.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Boala Carre sau jigodie, cum e numita in popor.
Foarte pacatoasa.
Banuiesc ca nu avea vaccinurile la zi.

#7
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 09.12.2015
"Mortul nu-l mai întorci de la groapă", odată mort nu ai cum să mai învi câinele,
ai fi vrut o consultație gratuită la domiciliu și tratament gratuit?

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@LaUR3nNT1u
parvoviroza

Edited by arg, 09 December 2016 - 13:08.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 LaUR3nNT1u, on 09 decembrie 2016 - 12:29, said:

Salutare,de curand mi-a murit un catel,avea 1 an si 4 luni.Catelul nu avea pofta de mancare,prin urmare nu manca,ulterior a prezentat scaune in sange iar gingiile erau albicioase,la scurt timp a si murit Posted Image Nu l-am putut duce la veterninar intru-cat cab. vet. era departe iar programul era foarte scurt.Stie cineva din ce cauza a murit? A fost ortavit sau...?

sfatul meu dezinteresat este ca pe viitor sa nu-ti mai iei alt animal de companie. nu ti-a pasat de suferinta bietului suflet atat de mult incat sa-l duci la medic din timp.
catelul era la zi cu vaccinurile, deparazitarile ?
in plus, daca a avut o boala contagioasa (gen parvoviroza), nici nu se recomanda sa-ti iei alt caine timp de cateva luni bune-un an, trebuie sa dezinfectezi tot si nici atunci nu e sigur 100% ca ai scapat de germeni.

#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Sincer eu mai bine ramaneam cu aceasta intrebare in minte decat sa intreb aici , chiar pe aria iubitorilor de animale ...
Am un catel de talie mica dar cand s-a simtit rau efectiv am plecat de la serviciu si l-am dus la medic , il consider membru al familiei - asta trebuie constientizat inainte de a lua animal de companie , din acest motiv nu se da cadou animal de companie fara a intreba viitorul proprietar, decat sa-l chinui mai bine ii dai pace .
"E departe cabinetul" dar ce distanta e de sute de km ...nu ai avut chef asta e , masini sunt, 30-100 lei in buzunar de tratament plus consultatie gaseai in buzunar , nu exista scuza . Catelul fiind mic e sensibil, trebuie vaccinat (sigur pentru prima data auzi asa ceva) ca pana la 1 an ai de facut un set mare de vaccine , na , inutil , dar nu-ti mai lua catel .

#11
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 LaUR3nNT1u, on 15 septembrie 2016 - 18:27, said:

Salutare,de vre-o doua zile cainele meu nu mai mananca nimic si saliveaza intr-una.Medic veterinar nu avem in apropiere si m-am gandit ca poate imi puteti  oferi voi vre-un sfat,ce as putea face? Cainele are 3 ani.

Adica tu, din 15 septembrie de cand ai deschis primul topic si pana acum, NU ai reusit sa ajungi cu cainele la veterinar? Bai, cu toate ca mi se rupe inima, ma bucur ca acel caine a scapat de viata mizerabila pe care a avut-o langa tine.

Stai departe de animale, foarte departe.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 badboy69on, on 09 decembrie 2016 - 13:48, said:

http://forum.softped.../#entry19854608
Interesant cum in atatea luni nu a gasit timp liber sa il duca la veterinar. Cu riscul de a lua warn/ban, esti o ... mizerie de om. Mi-ai atins coarda sensibila. Nu pot sa tac. La fel sa faci si cu o ruda de-a ta, cand va avea probleme. Sau mai bine, la fel sa agonizezi asteptand sa te bage careva din familie in seama si sa te duca la spital

in plus, ori minte, ori i s-au imbolnavit doi caini, nu unul...cainele din septembrie avea 3 ani, cel de acum 1 an si 4 luni...

Edited by corinadaniela, 09 December 2016 - 14:13.


#13
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 LaUR3nNT1u, on 09 decembrie 2016 - 12:29, said:

ulterior a prezentat scaune in sange iar gingiile erau albicioase,la scurt timp a si murit
A avut jigodie, ai grija daca cumperi alt caine sa-l vaccinezi imediat si evita timp de 2-3 saptamani sa-l bagi in spatiu unde a stat catelu mort pana isi face efect vaccinu' deoarece virusul dispare complet de la 9 luni incolo

Edited by arbuneaionut, 09 December 2016 - 14:27.


#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Poate i-a dat oase de pui si si-a ranit intestinele, a facut hemoragie intestinala, anemie si deces.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate