Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

[CUM] Să NU iei teapa pe siturile de anunturi (OLX, okazii etc.). Pasi de urmat !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Haideti sa ne unim fortele si sa facem împreună o listă de măsuri/pași de urmat ca să te protejezi împotriva unei țepe pe care ți-o poți lua daca cumperi ceva de pe siturile de anunturi gen OLX, Okazii etc.!
Încep eu:
1. Daca produsul pus spre vânzare nu are poze, evită anunțul respectiv. In caz de o țeapă vânzătorul va spune că ai inteles tu gresit din anunt si ca de fapt el la ACEL produs se referea si nu la ce te asteptai tu.
2. Daca anuntul are poze care nu corespund cu descrierea produsului, evita acel anunt fiindcă teparul se va apara invocând tocmai confuzia si situatia ambiguă creată.
3. Daca anuntul are poze dar sunt niste poze generice luate de pe internet, de exemplu binde un telefon dar pune niste poze de reclama de pe net cu acel telefon, evita anuntul respectiv. Cel mai probabil produsul respectiv are defecte vizibile si de asta nu a pus poze cu el. Pozele de pe internet, cele de reclama, sunt in general photoshopate, li s-au aplicat filtre etc. dar pot fi luate si de la anuntul altcuiva. Ca sa vezi de unde sunt pozele, daca nu sunt photoshopate, le urci in Google images si dai search.
4. Foarte important, eu m-am prins târziu de asta, sa nu iti pui ca modalitate de contact numărul de telefon sau adresa de email. Singura modalitate de contact trebuie sa fie DOAR  mesageria sitului. Daca iti va zice ca să-i dai numărul de telefon sa te sune ca ii vine mai usor sa vorbească la telefon, atunci evita din start acel anunt. Din cate am observat toti teparii nenorociți vor sa vorbească la telefon pentru a nu putea fi folosita convorbirea de pe site drept dovada in caz ca te duci la politie. Nici daca te roagă frumos sa nu-i dai numărul tau ca sa vorbiti la telefon. Înregistrarea convorbirii este ilegala si deci nu te poti folosi de ea iar chiar daca ti s-ar da voie sa o folosesti nu se considera probă fiindcă nu este făcută in mod oficial si, prin urmare, tu o poti modifica dupa bunul plac cu diverse programe. In schimb, convorbirea de pe site poate fi folosita ca probă, situl fiind institutie si parte oficiala.
5. Daca produsul respectiv are un cod unic de înregistrare, trebuie oblugatoriu sa i-l ceri prin mesageria sitului.
6. Când faci livrarea sa preferi face to face sau, daca nu se poate altfel, DOAR livrare cu verificare si primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa verifici daca acel cod unic de înregistrare al produsului respectiv corespunde cu ce ti-a dat prin mesageria sitului sau, daca produsul nu are asa ceva, sa te uiti cu mare atentie daca este produsul din poze (un alt motiv pentru care anuntul trebuie sa aibă poze) si nu doar un produs asemănător cu cel din anunt. Daca aceasta validare pică, automat si ABSOLUT OBLIGATORIU nu mai mergi mai departe ci anulezi toată tranzacția!
7. Daca vrei neapărat sa cumperi un produs sigilat trebuie sa cauti pe net sa vezi cum arata produsul respectiv sigilat. Spre exemplu cineva vinde o tableta si zice ca e sigilată. Te uiti pe net si vezi ca tableta sigilată are peste cutie un celofan si cea din anunt nu are, ba chiar se observa si unele mici deteriorari ale ambalajului, evita acel anunt. Posibil ca tableta sa fi fost desfăcută, posibil ca din cutie sa lipseasca anumite accesorii si respectivul sa se scuze zicând ca el ti-a dat-o sigilata si nu avea de unde sti ce e înăuntru sau, mai rau, sa zică ca chiar tu ai luat accesoriile lipsă, cutia fiind sigilata. In alte situatii se poate ca pe cutie sa scrie ca tableta e doar cu wifi si respectivul sa "deterioreze" cutia exact acolo unde scrie asta si sa ti-o vândă ca fiind LTE, mare grija.
De asemenea, daca vrei produs numaidecât sigilat si anuntul e de genul "nou, sigilat, desfăcut doar pentru probă" atunci evita să cumperi asa ceva, produsul poate fi chiar cu vreo defectiune ascunsă si respectivul nu poate primi altul ca i-a expirat garantia sau nu are garantie si ti-l vinde tie de nou.

Va rog sa continuati lista cu pasii de urmat pentru a te feri de astfel de tepe online, acest ghid ne poate folosi tuturor si ne ajuta sa scapam de tepari !

Mulțumesc !

#2
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
8. Daca vrei ceva sigilat si vrei sa fii sigur, il cumperi din magazin...

#3
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
9. Din alt oras sa eviti PC, laptop, monitoare, retroproiectoare, hdd extern sau intern, chiar daca e prin "livrare cu verificare" ca verificarea durează maxim 7 minute si nu mai mult si te poti alege cu ceva care cedează când se incalzeste iar acest lucru poate dura si peste 20-30 de minute. Face to face poti sa astepti sa vezi, daca nu, nu.

Edited by KHISHCHNIK, 26 October 2016 - 15:15.


#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Cel mai simplu ghid, scris intr-un singur rand: Cumperi doar de la cei din orasul tau, te intelegi sa faceti un test si daca e ok, il cumperi. Dar chiar si asa poate fi un produs cu defecte care se manifesta aleatoriu si poti avea norocul ca atunci cand tu faci testul, acesta sa functioneze.

Cum spune si xxz, daca vrei sa fi 100% sigur ca ceea ce cumperi e bun, mergi in magazin si cumperi ceva nou si cu garantie.

Majoritatea celor care vand aparatura spre exemplu pe olx, o vand pt ca are probleme. Prea putini care sunt oameni cinstiti si pt aia nu prea merita sa risti pe banii tai.

#5
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Bravo foarte util topicul. Adaug si eu:

10. Daca suni si discutia cu vanzatorul decurge intr-un mod mai putin academic, incluzand dar fara a se limita la expresile: "fratele meu", "boss", "manca-ti-as", "sa moara X", unde X este o variabila din multimea de rude, etc., atunci se recomanda evitarea cumpararii produsului din anunt.

Edited by un_dac, 26 October 2016 - 15:20.


#6
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Adaug si eu:
Daca ai putina minte, nu esti lacom si nu crezi ca tot ce zboara se mananca poti sari peste ceilalti pasi.

#7
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View PostA10, on 26 octombrie 2016 - 15:15, said:

Cel mai simplu ghid, scris intr-un singur rand: Cumperi doar de la cei din orasul tau, te intelegi sa faceti un test si daca e ok, il cumperi. Dar chiar si asa poate fi un produs cu defecte care se manifesta aleatoriu si poti avea norocul ca atunci cand tu faci testul, acesta sa functioneze.

Cum spune si xxz, daca vrei sa fi 100% sigur ca ceea ce cumperi e bun, mergi in magazin si cumperi ceva nou si cu garantie.

Majoritatea celor care vand aparatura spre exemplu pe olx, o vand pt ca are probleme. Prea putini care sunt oameni cinstiti si pt aia nu prea merita sa risti pe banii tai.
Sa stii ca ai mare dreptate, si tu, si xyz, chiar daca replica lui pare comoda si oarecum la misto, are mare dreptate, pentru siguranta 100% cumperi direct din magazin.
Dar sa zicem ca nu iti permiti din magazin si vrei cu bani mai putini. Pentru asta am zis sa facem acest ghid pentru a ne feri de tepari ca multi nu au bani sa cumpere de nou, din magazin.

View Postrid, on 26 octombrie 2016 - 15:17, said:

Adaug si eu:
Daca ai putina minte, nu esti lacom si nu crezi ca tot ce zboara se mananca poti sari peste ceilalti pasi.
Nu e neapărat sa ai putina minte sau sa fii lacom, nu tine de desteptaciune chestia asta. Pur si simplu nu ai bani sa cumperi ceva de nou si iti permiti de pe un site din asta de anunturi.
Sa stii ca stiu doi cunoscuti care au vândut pe olx, unu un telefon si unu un laptop, cred, si in stare foarte buna si fara sa fie teapa, si le-au dat cu pret redus ca sa vândă mai repede, si asa a si fost.
Nu neapărat tot ce e ieftin e teapa, mai sunt si cazuri in care proprietarii vor sa vândă mai repede. Cazuri foarte rare, adevărat.

Edited by KHISHCHNIK, 26 October 2016 - 15:26.


#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si Cabral a vandut pe olx. :)

#9
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu zic ca tine, daca iti iei masuri de bun simt nu prea risti. Daca sari ca gasca dupa super oferta, iti iei. Cam pe asta se bazeaza o teapa, pe lacomie. Nu neaparat pe prostie, credulitate etc.

#10
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
11. Ii ceri sa trimită "livrare cu verificare" si evita pe motiv ca "nu vrea sa se complice" sau din alt motiv. Eviti anuntul respectiv.
12. Mare grija la anunturile care vor sa vândă cuiva DOAR din orasul în care sunt ei. Nu-i neapărat sa fie teapa dar se poate ca vânzătorul respectiv sa vrea sa se intanleasca cu tine si sa iti dea alt produs si tu, nerespectand pasii de mai sus cu verificatul cu atentie daca corespunde cu cel din imagini sau cu verificatul codului unic de înregistrare, iei produsul, eventual si cu defecte ascunse si pe urma respectivul sa sustina ca el ti l-a dat pe cel din anunt si nu cel pe care îl impingi tu ca fiind defect si primit de la el.

#11
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostKHISHCHNIK, on 26 octombrie 2016 - 14:56, said:

4. Foarte important, eu m-am prins târziu de asta, sa nu iti pui ca modalitate de contact numărul de telefon sau adresa de email. Singura modalitate de contact trebuie sa fie DOAR  mesageria sitului. Daca iti va zice ca să-i dai numărul de telefon sa te sune ca ii vine mai usor sa vorbească la telefon, atunci evita din start acel anunt. Din cate am observat toti teparii nenorociți vor sa vorbească la telefon pentru a nu putea fi folosita convorbirea de pe site drept dovada in caz ca te duci la politie. Nici daca te roagă frumos sa nu-i dai numărul tau ca sa vorbiti la telefon. Înregistrarea convorbirii este ilegala si deci nu te poti folosi de ea iar chiar daca ti s-ar da voie sa o folosesti nu se considera probă fiindcă nu este făcută in mod oficial si, prin urmare, tu o poti modifica dupa bunul plac cu diverse programe. In schimb, convorbirea de pe site poate fi folosita ca probă, situl fiind institutie si parte oficiala.
Nici mie nu-mi place sa folosesc mesageria, sincer... prefer sa-l sun pe om, si gata... daca vreau sa cumpar ceva si am de unde alege, prefer sa-l sun pe cumparator, evitandu-i pe cei care nu au numar de telefon.

#12
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Postrid, on 26 octombrie 2016 - 15:30, said:

Eu zic ca tine, daca iti iei masuri de bun simt nu prea risti. Daca sari ca gasca dupa super oferta, iti iei. Cam pe asta se bazeaza o teapa, pe lacomie. Nu neaparat pe prostie, credulitate etc.
Sunt tepe si tepe, poti cumpără si un telefon sau un smartwatch si sa dai si peste 3000 de lei ca e mai ieftin cu 800-1000 de lei ca in magazin si sa fie tot teapa si sa plângi dupa bani. Au fost si posibil încă mă sunt cazuri. Nu-i neapărat sa cumperi un telefon de 3500 de lei cu 200 de lei ca sa fie teapa, poti da si 2000-2500 de lei si tot teapa sa fie.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La livrarea cu verificare poate lua vanzatorul teapa. Sint destule cazuri de curieri mana in mana cu potentialul cumparator, care schimba produsul venit cu unul prost, apoi il returneaza pe motiv ca nu-i place. Si ramane moca cu un produs bun. Si tu, ca vanzator, te alegi cu un produs prost si cu taxa de transport tur-retur.

Sa nu mai zic ca olx indeamna chiar pe pagina lor sa nu trimiti bani in avans. Dar cate pachete neridicate nu se intampla ? Si pe banii cui ? Ai vanzatorului. Ia incearca sa cumperi ceva cu ramburs in vest.

#14
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Consider ca trebuie sa ai cunostinte avansate despre produsele care le doresti achizitionate de pe OLX. Daca esti vulnerabil are grija vanzatorul sa te taxeze.

#15
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Atatea ghiduri peste tot pe net, si tot sunt oamenii prostiti de "colorati" care il au pe "bo$$" in gura.
Cumpar si vand de prin 2009 (initial Okazii, apoi Mercador-Olx) si nu mi-am luat teapa niciodata. Si nu m-am ferit nici cu numarul de telefon, nici nu am facut verificari peste verificari, ci pur si simplu m-am intalnit cu omul, am probat/testat/verificat si am marcat banu` daca mi s-a parut ok. Dar ca sa fiu ontopic:
Lasati tutorialele si cascati ochii cand cumparati ceva, va salveaza la portofel

#16
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Postbadboy69on, on 26 octombrie 2016 - 15:55, said:

Atatea ghiduri peste tot pe net, si tot sunt oamenii prostiti de "colorati" care il au pe "bo$$" in gura.
Cumpar si vand de prin 2009 (initial Okazii, apoi Mercador-Olx) si nu mi-am luat teapa niciodata. Si nu m-am ferit nici cu numarul de telefon, nici nu am facut verificari peste verificari, ci pur si simplu m-am intalnit cu omul, am probat/testat/verificat si am marcat banu` daca mi s-a parut ok. Dar ca sa fiu ontopic:
Lasati tutorialele si cascati ochii cand cumparati ceva, va salveaza la portofel
Lasa-i mah, omule, sa scrie tutoriale. Unii au nevoie. :lol:

In curand o sa apara si unul "cum sa te stergi la fund!".

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
La 4. daca nu pui un numar de telefon, ai ocazia sa nu te sune mai nimeni.

Edited by arab, 26 October 2016 - 16:03.


#18
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Postarab, on 26 octombrie 2016 - 16:02, said:

La 4. daca nu pui un numar de telefon, ai ocazia sa nu te sune mai nimeni.
Ghidul este pentru cumpărători, nu pentru vânzători. Tu ca si cumpărător nici nu ai interes sa fii sunat de cineva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate