Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Tensiune pe coaxial CATV la RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Problema mea este asta:
Am tensiune pe cablul TV de la RDS, cum mi-am dat seama ? Am facut masa cu carcasa de la calculator cand umblam cu cablul TV in mana si m-a curentat de mi-au zdranganit dintii, asa ca I-am sunat !

Au venit RDSii, amatori si aroganti ca de obicei,
"nu exista domne asa ceva, curent prin cablu ? am instalat milioane, miliarde de clienti si n-am auzit asa ceva !"
Asta pe un ton ridicat si arogant. Le-am zis s-o lase mai usor, ca eu ii platesc pe ei, in plus sunt in casa la mine, nu invers.
Au masurat puterea semnalului si au spus ca ei n-au ce sa faca, ca e normal sa faca flama mufa CATV ?!?
Desigur ca n-au facut nimic, ori faceau pe prostii, ori chiar erau. Ei nu au mai auzit de curent in Cablu ... le-am recomandat sa mai citeasca.
Dupa care le-am facut o reclamatie la relatii cu clientii. Baietii ma puneau la punct in casa la mine, de parca-i deranjasem din pat in timpul liber
Concluzia ? N-au impamantare pe retea si tensiunea reziduala e foarte mare ori un vecin are tv-ul defect.
O sa ma joc cu mufa pe calorifer pana cand o sa moara tensiunea de pe fir, in plus face niste artificii asa frumoase !

DOVADA VIDEO !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zp8NuAhoVDU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil undeva un TV sau alt echipament defect se afla pe traseul ala, iar coaxialul nefiind izolat galvanic si legat la impamantare arunca tensiune periculoasa.

De curiozitate, ce tehnologie se foloseste pentru celelalte servicii, tot coaxial sau e fibra?

#3
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
Foloseste curentu de pe cablu, incalzeste incaperea Posted Image.

Nasol rau sa te scuture. Si pe mine ma mai scutura periodic cand lucram la Slave-ul de EoC, si atingeam cablul coaxial.

Edited by Swagger, 25 October 2016 - 23:37.


#4
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
@simple_dreams. Prin fibra optica
@Swagger. E buna ideea dar e rezistenta mare si va topii cablul coaxial. Nu cred ca duce 400W (o aeroterma)

#5
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
Defapt stai, am uitat, poate astia de la DIGi s-au gandit sa iti ofere un bonus.

Ai prelungit recent contractul? DIGI vine cu o mega surpriza! DIGI Energy pe infrastructura de EoC. Nimic mai mult, pui mana, si ramai fara puls! Totul, gratuit! Daca prelungesti acum pe 12 luni, primesti cu 50% mai multa tensiune.

DIGI Energy, pentru familia ta!

#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 18.04.2008
În loc să le mulțumești băieților că poți aprinde un bec sau mai multe gratis, tu te plângi.

#7
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
pacat sa risipesti energia aia "plimband-o pe calorifer" ! ... :)

#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 18.04.2008
Pe învelișul exterior mereu vor fi nasoleli. Așa e la mine pe UPC când plouă.
Multe aparate nu au legate nicăieri învelișul, altele au legate direct la împământare. Nu se va întâmpla nimic.

#9
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Cand l-am pus in scurt cu usa, a facut ditamai flama, albastra, gen 2Amperi Posted Image))
N-am vrut decat sa fac impamantare ! :D

Edited by adythekiller, 25 October 2016 - 23:56.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pune macar un izolator galvanic.

#11
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
N-am si nici nu gasesc pe aici. Trebuie sa merg in alt oras.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Dupa EoC, avem noua tehnologie PoC de la RDS-RDS. Power over Coaxial.

Eu am fibra pana in casa, amplif CATV dupa ONT, coaxialul daca ciupe, e de la ceea ce iese din TV-uri, LCD toate si un singur CRT din 2005.

#13
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Se poate face separare galvanică întrerupând ecranul si firul central cu câte un condensator de 1nF/1kv

http://www.dipolnet....mhz__R48605.htm

sau o suluție „la cheie”

#14
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 25.08.2009
Si la mine este diferenta de potential intre camasa cablului coaxial si carcasa receptorului sau a televizorului. Macar la mine este destul de mica, asa a fost intotdeauna. Mentionez ca la mine cablul tv vine din spliterul de pe holul blocului, nu din modemul de fibra optica.

#15
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
In linkul către dipolnet este scris și motivul pentru care această tensiune apare.

Offtopic: @dragomirmarius85 aveți grijă ce limbaj folosiți. Veți primi avertisment dacă nu vă schimbați atitudinea. Citiți regulamentul.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca tin eu bine minte unele tv-uri analogice erau cu faza la sasiu. In momentul in care condensatoarele de filtraj de la intrarea antenei incepeau sa se strapunga intra faza pe tresa coaxialului.

Ceva de genul. E chiar periculoasa treaba. Trebuie impamantat cablul, bininteles ca vecinul cu problema o sa ii zboare siguranta.

Eu unul am legat masa spliterului direct pe impamantare.

Edited by bumpocbum, 26 October 2016 - 07:52.


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

View Postadythekiller, on 26 octombrie 2016 - 07:36, said:

dragomirmarius85, esti prost rau, atat de prost ca vorbesti si nici macar nu ai inteles despre ce e vorba. Daca te uitai la clipul video, intelegeai ca nu aveam mufele in tv-uri. N-a fost nici un experiment bai cretinule, am masurat cu multimetru cablu si a dat 230V. Taci ca te faci de cacat, mai bine intereseaza-te in ce context apare problema asta si apoi vorbeste ca un rahat in ploaie.

Prostii de spetza ta sunt in stare sa spuna ca usa avea 230v. Esti praf.
frate, eu am vazut ca ai masurat intre  ecranaj si masa din casa, nu intre  coaxial - ecranaj

#18
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Asta am vrut sa fac si eu printr-un cablu de cupru si mi-a rupt cablul cu o flama mare si albastra cand a dat la masa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate