Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sistem multimedia cu Android (GPS+Radio+bluetooth etc)

  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Salut,

Ma gandeam sa imi cumpar o chinezarie de-asta sa o instalez pe o Skoda Fabia 1.
Posted Image

Este e-bay-ul plin de prostii de-astea cu preturi intre 100 si 600 de dolari.
In Romania am gasit o firma care le branduieste si le vinde cu preturi de vreo 2 ori mai mari. (din fericire am uitat numele...)

Merg jucariile astea sau se strica dupa 2 saptamani? (pot sa ma bazez pe ea minim 2 ani?)
Are cineva experienta cu asa ceva?
GPS-ul este bun de ceva sau pierde semnalul din 3 in 3 minute? (de fapt mai mult GPS-ul si Radio ma intereseaza la o jucarie de-asta)
Poate sa faca un scurt review?

Edited by Pollux, 25 October 2016 - 15:07.


#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 18.04.2008
Singurul lucru pe care-l văd util e că poți instala Waze, altceva  nu prea văd

#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostKyKyKyKy, on 25 octombrie 2016 - 15:09, said:

Singurul lucru pe care-l văd util e că poți instala Waze, altceva  nu prea văd

pai util ar fi GPS-ul. ala ma intereseaza in primul rand.
si tot util mi se pare sa imi conectez telefonul prin bluetooth la sistemul audio al masinii, ca sa pot sa vorbesc hands-free. Posted Image
la unele modele poti sa conectezi camera video spate si senzori radar ca sa nu mai dai cu masina in gard. (eu dau mereu...)
util este si radio-ul. sau faptul ca suporta SD de 32 de GB pe care poti sa versi tone de mp3-uri. Posted Image

teoretic nu mi se pare mult sa dau 270 de dolari pe functiile astea. numai ca nu sunt convins daca merge sau este doar o butaforie chinezeasca.

Edited by Pollux, 25 October 2016 - 15:12.


#4
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Interfata asta nu se poate instala si pe o tableta cu Android?

La prima vedere pare un fel de tableta no-name cu 1GB RAM la 250$...

Edited by 159, 25 October 2016 - 15:28.


#5
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Post159, on 25 octombrie 2016 - 15:13, said:

Interfata asta nu se poate instala si pe o tableta cu Android?

La prima vedere pare un fel de tableta no-name cu 1GB RAM la 250$...

probabil ca multe functii de-alea se pot instala si pe o tableta.
eu am o tableta de 10 țoli.  dar nu prea pot sa navighez cu ea. pur si simplu nu am unde sa o pun in masina sa pot sa si conduc dar sa trag un ochi si pe ea. daca o pun cu ventuza pe bord imi ocupa tot campul vizual, nu mai vad drumul. Posted Image

sigur ca solutia cea mai eleganta este un GPS profesional de la Garmin pe care il instalezi frumos cu ventuza pe bord. ala nu pierde niciodata semnalul si este suficient de mic incat sa nu incurce campul vizual...

problema este ca eu prefer sa navighez cu Google Maps ca sa nu stau cu grija updateurilor de harti.
deci jucaria aia chinezeasca mi-ar rezolva problema pentru ca are built-in WiFi si i-as sherui internet de pe telefon (il fac mobile hotspot). Posted Image

Edited by Pollux, 25 October 2016 - 15:21.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca e cu ventuza numai profesional nu e, iar pentru "navigat pe sosea" ... ai folosit vreun Garmin in ultimii 5 ani?

#7
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
x

Edited by Pollux, 25 October 2016 - 15:50.


#8
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
A, sa nu uiti de tva si taxe vamale!

#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postpustiu_22, on 25 octombrie 2016 - 15:58, said:

A, sa nu uiti de tva si taxe vamale!

bine, asta schimba un pic socotelile...
http://programepc.ne...terne-ue-china/

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
eu am asa ceva de aproape 2 ani si sunt in continuare extrem de multumit de jucarie. ce-i drept, am luat una mai bine lucrata, spre limita de sus a pretului (450$, inainte de taxe parca). singura parte proasta este ca a venit cu android 4 acum 2 ani si nici n-a mai primit vreun update. unitatea in sine merge inca bine, dar versiunile noi de waze / google maps si alte cateva aplicatii sughita rau deja, mai ales google maps, cred ca stau 2 minute sa se incarce. waze-ul se misca inca decent, desi de la ceva versiuni incoace a inceput sa se simta varsta unitatii. eu recomand cu toata increderea, singurul motiv pt care as schimba unitatea mea acum ar fi sa trec la ceva cu android mai nou.

#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postborn2lose, on 25 octombrie 2016 - 16:33, said:

eu am asa ceva de aproape 2 ani si sunt in continuare extrem de multumit de jucarie. ce-i drept, am luat una mai bine lucrata, spre limita de sus a pretului (450$, inainte de taxe parca). singura parte proasta este ca a venit cu android 4 acum 2 ani si nici n-a mai primit vreun update. unitatea in sine merge inca bine, dar versiunile noi de waze / google maps si alte cateva aplicatii sughita rau deja, mai ales google maps, cred ca stau 2 minute sa se incarce. waze-ul se misca inca decent, desi de la ceva versiuni incoace a inceput sa se simta varsta unitatii. eu recomand cu toata increderea, singurul motiv pt care as schimba unitatea mea acum ar fi sa trec la ceva cu android mai nou.

super. multumesc pentru comentariu.
pe ce masina ai instalat jucaria?

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
toyota gt86, dar nu cred ca are relevanta Posted Image aaa, si inca o chestie - din pacate, microfonul unitatii e destul de slab, nu prea poate fi folosit la convorbiri gen hands-free. dupa ce m-am plans pe undeva pe un forum, mi-a zis chinezul ca puteam sa cer cu microfon extern, ma costa inca 10$, dar asa unitatea n-are mufa pt microfon si nu se poate monta decat daca o trimit inapoi la ei. sau ca puteam schimba culorile la led-uri - din nou, 10$. pacat ca nu scria de optiunile astea pe site cand am luat-o. daca totusi te hotarasti sa cumperi, nu face ca mine - intreaba inainte daca are mufa de microfon extern si daca nu - daca o pot ei monta contra-cost.

ha, uite ca am gasit si-o poza veche, ca idee:

Attached Files


Edited by born2lose, 25 October 2016 - 16:46.


#13
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postborn2lose, on 25 octombrie 2016 - 16:41, said:

toyota gt86, dar nu cred ca are relevanta    Posted Image     aaa, si inca o chestie - din pacate, microfonul unitatii e destul de slab, nu prea poate fi folosit la convorbiri gen hands-free. dupa ce m-am plans pe undeva pe un forum, mi-a zis chinezul ca puteam sa cer cu microfon extern, ma costa inca 10$, dar asa unitatea n-are mufa pt microfon si nu se poate monta decat daca o trimit inapoi la ei. sau ca puteam schimba culorile la led-uri - din nou, 10$. pacat ca nu scria de optiunile astea pe site cand am luat-o. daca totusi te hotarasti sa cumperi, nu face ca mine - intreaba inainte daca are mufa de microfon extern si daca nu - daca o pot ei monta contra-cost.

ha, uite ca am gasit si-o poza veche, ca idee:
Intrebarea era daca ai intampinat dificultati la instalare.ca trebuit sa cumperi o masca noua?
Am mai citit lucruri de genul asta prin cumentariile de pe ebay.

Cat ai platit taxe la vama?


#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
n-am avut nicio problema - am ales un model despre care citisem pe forumul marcii ca este plug&play si era si destul de laudat. mi se pare ca am mai luat un cablu de 2$ de pe amazon, dar sunt zero barat la electronica, pur si simplu am urmat instructiunile de pe forum si a mers din prima. si am ales modelul asta si pt ca n-are nevoie de masca - la mine locul din bord era din pacate putin mai lat decat 2din standard, asa ca erau destul de putine modele care se potriveau.

la vama am platit 20% parca, livrat in germania. adica tva.

#15
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,003
  • Înscris: 01.05.2004
Eu am luat in februarie una  de la Joying dar nu este unitatea din link este cea cu Android  4.4.4  kitKat. Am comandat-o dintr-un depozit al lor din .de, mi-a venit in 5 zile cu DHL, acasa, fara niciun cost suplimentar.

I-am schimbat softul dupa prima zi, am pus unul de la Malaysk de pe XDA si merge excelent, fara nicio problema. Folosesc in fiecare zi Waze si, cateodata, bluetooth, pt. handsfree. Are microfon intern, mi-a dat si altul extern dar n-am mai apucat sa-l pun. La fel si camera pe mers inapoi.

#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Ca utilitate, mi se pare mai ok un smartphone prins in grila, decat o unitate d-asta (dar care are un aspect mult mai misto). Din grila, telefonul iti este mult mai aproape de campul vizual atunci cand conduci, decat unitatea din consola. Vrei hands-free, iti iei o casca bluetooth si gata. Mor cand mai aud cate unul pe strada ca vorbeste la telefon si se aude in masina si pe langa ... Nu mai pui probleme ca incompatibilitate, defectiuni, neajunsuri ...
Pentru camera, da, este de ajutor.

Edited by shymano, 25 October 2016 - 17:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate