Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Windows 10 pe SSD ...linux pt HDD ...va functiona?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

mi-am facut un calculator de desktop, o configuratie destul de puternica (i7 / 64 DDR4 / placa grafica 4 GB ddr5 256 biti etc).

ca medii de stocare vreau un SSD de 500 GB (exclusiv pt windows 10 proffesional si alte softuri ce o sa vreau sa mearga rapid) + 1 HDD 6 TB  (tot pe windows...va fi o partitie windows pe care pun filme, ISO-uri, soft, media etc) + 1 HDD 2 TB pt Linux  (probabil pe acest HDD vor fi Linux Mint si linux centos)

intrebare --- GRUB-ul linuxului va vedea windows 10 de pe SSD (precum si celalalt HDD cu windows 46 TB) si se va impaca bine cu SSD-ul si HDD-ul de 6 TB ?
sa apara normal, ca optiune clasica de bootare, linuxurile si windowsul ?

da sau nu?

si daca nu...ce trebuie sa fac sa se impece?

Multumesc

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Eu folosesc Windows 10 pe SSD si Ubuntu pe HDD si n-am nicio problema.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
De pe urma SSD-ului nu beneficiaza decat aplicatiile instalate, nu fisierele salvate, mai ales filmele, muzica, pentru ca pe alea le vizualizezi incremental cand dai play.

Ai beneficia foarte mult daca ai rupe 50G din SSD pentru partitia / a linuxului (unde sunt kernelul si programele), si ai pune /home pe HDD.

In windows aceeasi poveste, doar sistemul si programele trebuie instalate pe SSD, "My documents" & co pot sta foarte eficient pe HDD.

Probleme nu vei avea, cel putin nu SSD vs. HDD e un factor decisiv, ci filesystem-ul folosit (gen NTFS), dar cred ca distributiile moderne de Linux se descurca bine cu NTFS.

Singura conditie e sa instalezi la urma Linux, pentru ca Linux poate interopera cu windows, invers e mai greu. Windows e mai asocial de fel.

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Ok, am priceput, multam fain.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate