Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitie imprimanta

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Mi s-au ars cartusele la un Canon, de fapt sunt la a 5 a imprimanta(multifunctional) in ultimii ani, am cumparat intotdeauna cea mai ieftina si am cumparat alta cand nu au mai mers reincarcate. Dar astazi am vazut niste modele de la Epson si Brother, ce au rezervor pentru cerneala si se pot reincarca simplu si rapid. Am vazut ca modelele se numesc CISS. Cat de fiabile sunt acestea? Nu pot sa aproximez un numar de pagini printate, nu ar fi folosita zilnic, dar sistemul mi s-a parut perfect pt ce am nevoie. Pretul este in jur de 600 ron, iar cea cu cartuse normale este in jur de 200 ron, pe care probabil o voi folosi 1,5 ani, cam atat au tinut in medie cele pe care le-am mai avut. Merita diferenta de pret? Eventual si o recomandare pentru una CISS. Multumesc

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Daca mergi pe CISS cumpara imprimanta gata echipata , originala , Epson sunt tata lor .
CISS devine rentabil la peste 2000 printuri/luna , trebuie tras cu ea ca sa nu se usuce cerneala in diuzele prit head-ului
Esti ucigas de imprimante Posted Image si asta din cauza ca printezi cu ea cand cartusele sunt spre gol sau goale total - nu are cerneala , nu are racire pastila si diuzele se supraincing si se ard , cam aceasta este teoria .
Imprimantele ieftine au mentenanta/consumabile scumpe . Un kit de cartuse costa cat imprimanta cu toate cartusele la un loc . Intradevar in pachet vin cartuse starter ce au capacitate 30-50% din cat are unul original cumparat separat .
O intrebare de baraj : chiar ai nevoie de color ?

Edited by xilo, 21 October 2016 - 19:51.


#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
ia laser...e în jur de 400 un canion... dacă nu faci postere color desigur...scapi de stresul uscării diuzelor.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Ia laser daca nu ai nevoie de color

Am un sa,sung de un an si sunt multumit

#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Am un sa,sung de un an si sunt multumit"
Cumpara un brat de cartuse , samsung a fost cumparat de HP
Da, Samsung are cateva serii exceptionale.

Edited by xilo, 21 October 2016 - 19:55.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca nu tii neaparat la color, ia imprimanta laser, arunca la gunoi imprimanta cu jet. Pardon, la reciclare... Un HP1018, 1020, (toner HP12A) SH se mai gaseste. Vezi ca nu stiu daca au drivere de la Win7 incolo... nu stiu daca versiunile mai noi de Windows includ drivere pentru ele, dar ca imprimante pentru printare moderata sunt foarte bune.

Edited by rosix, 21 October 2016 - 19:57.


#7
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Am nevoie de color, mai rar, dar trebuie, de asemeni si functia de copiere e necesara, de aici si nevoia de un multifunctional. Acum incep sa citesc mai mult despre aceste CISS-uri, ca pana azi nu am stiut de existenta lor

#8
erapav

erapav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 08.09.2010
Am imprimanta cu CISS si anume : EPSON XP-212 > Am cumparat acum doi ani a venit echipata asa am cerut eu. De atunci am umplut un rezervor cu negru, culorile acum trebuie sa fac comanda. Dar in schimb sotia a acos la greu tot felul de planse pentru copii ca lucreaza la gradinita. Suntem foarte multumiti de ea Posted Image mentionez ca este multifunctional

Edited by erapav, 21 October 2016 - 20:02.


#9
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Din ce am gasit si se incadreaza in cei 600 ron, as cumpara http://www.emag.ro/i...1/pd/D25R4MBBM/ sau http://www.emag.ro/i...a/pd/DD63H3BBM/ . O parere?

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 erapav, on 21 octombrie 2016 - 20:00, said:

Am imprimanta cu CISS si anume : EPSON XP-212 > Am cumparat acum doi ani a venit echipata asa am cerut eu. De atunci am umplut un rezervor cu negru, culorile acum

Cam cat reusesti sa scoti cu un plin de color? Adica cam cat duce cartusul ala in 3 culori (cunosc pe lume)?

#11
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014

 Karogs, on 21 octombrie 2016 - 20:22, said:

Din ce am gasit si se incadreaza in cei 600 ron, as cumpara http://www.emag.ro/i...1/pd/D25R4MBBM/ sau http://www.emag.ro/i...a/pd/DD63H3BBM/ . O parere?

Daca ai nevoie si de copiere nu te ajuta, iti trebuie un multifunctional.

#12
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

 anub, on 21 octombrie 2016 - 21:17, said:


Daca ai nevoie si de copiere nu te ajuta, iti trebuie un multifunctional.

Acum am vazut si eu ca sunt doar imprimante. multumesc

#13
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014
Daca poti suplimenta bugetul ai varianta multifunctional la Canon-ul acela G1400:
Canon G2400:  http://www.emag.ro/m...a/pd/DP63H3BBM/

G1400 foloseste un client la un centru de printare, printre altele profesionale, si e foarte multumit de ele. Au sistemul CISS integrat din fabrica iar cerneala zicea ca-i ieftina.

#14
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Canon G2400"
Este echipata, bine dotata dar depinde ce cap de print are ....sunt prea noi pentru a spune ceva , daca s-au reorientat si au pus micropiezo ca Epson atunci da, Canon a avut calitatea printului cea mai buna . La Epson ce e nasol e cu eroarea de "waste ink", adica imbaxirea paslei unde se trage cerneala de la curatarea capului in mod automat, era seria P50 ce avea o diuza si se putea atasa un recipient de colectare si nu mai afecta senzorul cu pricina , pentru resetare trebuie un cod ce este pe bani deobicei la seriile nou aparute, la cele vechi rusii le-au dat de cap si exista pe net.

#15
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016

 xilo, on 21 octombrie 2016 - 19:54, said:

"Am un sa,sung de un an si sunt multumit"
Cumpara un brat de cartuse , samsung a fost cumparat de HP
Da, Samsung are cateva serii exceptionale.

tare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate