Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Demolare cladire veche

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Salut,

am o casa la sat in care stau destul de rar, si in aceeasi curte mai am o cladire veche de 100 mp folosita pe post de sopru si pe care vreau sa o demolez pentru ca este ciuruita de sobolani si sta sa cada. In locul ei vreau sa construiesc altceva. Am niste nelamuriri privind demolarea.

1. Dupa ce obtin autorizatia de la primarie, pot sa o demolez eu personal, sau trebuie sa apelez la servicii specializate? Pentru pereti as inchiria o persoana cu excavator dar acoperisul nu mi se pare greu de demontat.
2. Cat estimati ca m-ar costa daca s-ar ocupa altcineva de asta? Cladirea are o suprafata de 19x5 m, 2.7 m inaltime + 2.7 m pod, 6 pereti exteriori, e facuta din chirpici, fundatie din caramida. Pe tavan sunt 20 de grinzi, jumatate din el e acoperit cu scanduri si pe acoperis sunt grinzi la fiecare metru, desupra e tigla. Ma gandeam ca tot lemnul asta ar valora ceva...

Edited by alx42, 21 October 2016 - 09:41.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Demolarea o poate executa oricine.
Ar fi recomandat sa recuperezi cat mai mult din vechile materiale,avand in vedere ca doresti sa reconstruiesti.

#3
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016

 alx42, on 21 octombrie 2016 - 09:40, said:

2. Cat estimati ca m-ar costa daca s-ar ocupa altcineva de asta? Cladirea are o suprafata de 19x5 m, 2.7 m inaltime + 2.7 m pod, 6 pereti exteriori, e facuta din chirpici, fundatie din caramida. Pe tavan sunt 20 de grinzi, jumatate din el e acoperit cu scanduri si pe acoperis sunt grinzi la fiecare metru, desupra e tigla. Ma gandeam ca tot lemnul asta ar valora ceva...

Daca chemi echipa specializata in demolari sa-ti lase locul curat la mine in zona (Braila) am platit 4000 lei, eu doar am obtinut autorizatia de demolare, respectiv construire...a venit o echipa a demolat totul si pana seara locul era CURAT bun sa ridic altceva pe el. Fundatia din beton armat cu totul la noua constructie cu betonari elicopterizate costa 15000 lei iar pana acum casa a ajuns la vreo 63000 lei si inca mai am de bagat in ea da' la final o sa iasa cu vreo 30% mai ieftin decat un apartament/casa tip vila luat prin prima casa in cartiere rezidentiale. Bani sa ai ca de nu.... te apuci singur de treaba. Nu stiu exact cat este la tine in zona, suprafata la cladirea ta este aproximativ egala cu a mea 100m2

Edited by dragomirmarius85, 21 October 2016 - 10:33.


#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cum sint betonarile elicopterizate ?

#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Normale,doar ca după ce ai betonat vine unu și se plimba puțin cu elicopterul peste betonul tău și al mai și plătești.
La final rămâne suprafata betonului fina,sau cel puțin asa ar trebui.Posted Image

Se fac astfel de lucrări in hale,magazii,parcări etc.acolo unde nu mai faci alta suprafață cum ar fi gresie, parchet.

#6
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Problema ta nu cred ca e demolarea în sine, ci cum carabanesti deșeurile de acolo. Aia o sa te coste cel mai mult.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate