Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unde gasesc o placa de captura calitativa care sa ofere transfer de pe VCR ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cum scrie si in titlu, am nevoie de o placa de captura cu care sa digitizez casete video VCR. Placa trebuie sa ofere calitate cat mai buna, sa aiba intrare 576i video si stereo analog audio. Am cumparat de la un magazin o placa Logilink VG0005B, dar e o porcarie. In primul rand, nu merge pe videocomplex deloc, pe S-Video imaginea e deformata in partea de sus, calitatea imaginii nu e buna, sunetul e prea puternic si deformat si nu pot selecta decat 625i rezolutia si implicit liniile de intoarcere PAL. In plus, mai pune si doua benzi negre subtiri pe marginile verticale. Ca atare, am nevoie de o chestie care sa-mi permita o captura cat mai apropiata de sursa. Intrari S-Video, videocomplex si audio stereo. Rezolutie verticala 576i. Buget 500 lei. Merci.

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
teoretic un tuner tv intern ar face ceeace vrei tu.

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Acum mai multa vreme, am vazut pe ebay stikuri pe USB cu intrari de video.si audio.. Nu mai stiu de care si cat costa...

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asa am cumparat si era o porcarie. Am scris mai sus modelul.

 r_murphy, on 01 octombrie 2016 - 17:45, said:

teoretic un tuner tv intern ar face ceeace vrei tu.

Nu stiu daca are si intrare stereo separata.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Majoritatea tunerelor au si intrare AV, spre deosebire de o placa dedicata, mai ai si un tv. Nu te astepta la minuni, oricat de bengoasa ar fi placa, calitatea VHS e slaba din start, apoi se pierdea mult la copiere, montaj, mai pune cei peste 20 de ani ai casetei... Sunt firme care se ocupa cu asa ceva, au scule profi, zic sa faci un test la ei, sa traga cateva minute pe un stick, sa vezi ce iese.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E 10 lei copierea (anunt pe site-uri). Am vreo 20 casete.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
10lei copierea la ce? Probabil la o caseta de 3 ore, am zis sa iei doar o mostra de cateva minute, sa te lamuresti, oricat de buna ar fi placa de captura, imaginea va fi spalacita si plina de pureci, ca asta era tehnica anilor '80. Sau, vezi pe youtube inregistrari vechi, cel mai usor gasesti cu revolutia din '89, vezi ce calitate au.

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Cu tv tuner se trage execrabil. Nu e vorba de calitatea casetei dar sare imaginea sau se indoaie sus. Cred ca ar fi mai bun un combo cu dvdrw daca ai gasi pe undeva

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Asta cu saritul, ruptul imaginii, era si pe vechile tv-uri, unele aveau corectie doar pe uif, altele doar pe ultimul buton, alte tv deloc, trebuia bibilit un condensator in sincroprocesor. Nu mai tin minte exact, au trecut 25 de ani de cand ma delectam cu asa ceva, sau stateam cu videoul desfacut, cu degetul pe intinzator, ca scula era din USA, pe canalul 4...

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 rumegus, on 01 octombrie 2016 - 19:17, said:

10lei copierea la ce? Probabil la o caseta de 3 ore, am zis sa iei doar o mostra de cateva minute, sa te lamuresti, oricat de buna ar fi placa de captura, imaginea va fi spalacita si plina de pureci, ca asta era tehnica anilor '80. Sau, vezi pe youtube inregistrari vechi, cel mai usor gasesti cu revolutia din '89, vezi ce calitate au.

9 lei/ora in oras.

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Am ASA CEVA,
Cu Black BOX. In link este cu Blue BOX. Diferenta ca la Black are si mufa FireWire pe langa S-Video si Audio Video.
N-am mai folosit-o de ani buni, dar facea treaba buna!
Placa este din gama de top pentru vremea ei.
Cauta pe OLX, eBay, Amazon...

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asa ceva. E de vanzare ? Sigur ca am cautat pe olx, okazii, pe site-uri romanesti.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 r_murphy, on 01 octombrie 2016 - 17:45, said:

teoretic un tuner tv intern ar face ceeace vrei tu.
Dar nu e de calitate.

#14
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
@Ion - placa tre' sa fie externa (=USB) sau poate fi si interna (=PCI)?
Si inca ceva - pe ce sistem de operare va rula? Ai putea - fie si strict pt scopul acestor copieri - sa rulezi undeva un Windows XP?

O fi ciudat s-o recomanzi in 2016, dar acum vreo 8-10 ani aveam un TV tuner intern, pe PCI - Leadtek TV2000 XP Expert - pe care-l foloseam, printre altele, fix pentru a "digitiza" casete video analogice - cateva VHS-uri, si in rest, in majoritate format Hi8, caci aveam pe atunci un astfel de camcorder. Insa dpdv al transferului analogic, foloseam fix ce vrei tu: S-video + 2 x RCA pentru audio stereo. Calitatea era ireprosabila pt scopul dat, adica nu se vedea nicio diferenta intre sursa si inregistrarea digitala.

Insa dupa ce am trecut la Win 7, am avut probleme serioase cu driverele. Nu exista suport oficial; o vreme m-am chinuit cu tot soiul de drivere custom, hackuite, crackuite si motherf*ck-uite - functiona... sort of, dar cu erori, conflicte etc. Pana la urma am cedat psihic si l-am scos din sistem, teoretic cred ca mai exista pe undeva prin vreun dulap, da' n-am idee unde Posted Image Dar, repet: daca ai posibilitatea sa rulezi undeva un XP, fie si doar pt acest scop, merita sa dai un ochi. Probabil il cumperi la pret de nimic...

Intre timp vad ca s-a mai recomandat si un Pinnacle - intr-adevar, acelea erau cam cele mai bune TV tunere / placi de captura la vremea lor. Ar trebui, insa, verificat (ficat, ficat... Posted Image ) cum stau si astea la capitolul suport pt Windows-urile de dupa XP...

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poate fi si interna, PCI sau PCI-E. Din pacate, sistemul de operare e Windows 7 x64.

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am facut captura cu un tuner intern, pe pci, leadtek xp deluxe. A mers f bine. De curand m-a rugat un prieten sa-i caut o placa de captura pe usb, pc-ul lui nu are slot pci. I-am gasit pe olx cu 40 lei. Am instalat-o si mergea ok. Am primit si software, serie, etc. Am instalat pe w7/64.

#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 andreic, on 01 octombrie 2016 - 21:51, said:


Dar nu e de calitate.

poate ai dreptate, respectivul pe care il detin, este de pe vremea lui mmx/166, un fel de ati all in wonder, dar fara partea de tuner tv. in ciuda vechimii, atunci facea niste capturi bune la rezolutie setata  pe s-vhs. acum, daca video iti da o rezolutie de >240linii cum era standardul vhs si tu vrei sa-l randezi la full hd, de unde sa scoata saracul pixelii lipsa ;-)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate