Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce se va intampla cu preturile masinilor SH dupa scoaterea Taxei?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Ce credeti ca se va intampla cu preturile masinilor SH dupa ce taxa va disparea? Vor creste? Vor scadea? Din ce am vazut, s-ar putea ca de saptamana aceasta sa nu mai trebuiasca sa fie platita taxa...

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Vor ramane la fel

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Da ce,vrei sa te îmbogățești?Adică noi sa zicem ca vor exploda și tu maine achiziționezi o duzina sa le dai dup/ aia la suprapreț. Ha?

#4
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postddaannii, on 28 septembrie 2016 - 22:05, said:

Da ce,vrei sa te îmbogățești?Adică noi sa zicem ca vor exploda și tu maine achiziționezi o duzina sa le dai dup/ aia la suprapreț. Ha?
Stai linistit ca de cativa ani aduc masini...vorbim doar de dragul discutie...

#5
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Eu cred ca vor ramane pe loc, motivul? combustibilul si asigurarea tot asa ridica pretul, itp, rovinieta etc...
Masina a devenit un lux, indiferent ce model de cazan este, intretinerea costa.

#6
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Cred ca samsarii vor incerca sa mareasca preturile sa faca profitul si mai gros, desi in mod normal ar trebui sa se ieftineasca.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
esti varu' lu' ciolos?

View PostDaniJ90, on 28 septembrie 2016 - 21:58, said:

Din ce am vazut, s-ar putea ca de saptamana aceasta sa nu mai trebuiasca sa fie platita taxa...


#8
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Posttruet, on 28 septembrie 2016 - 22:07, said:

Cred ca samsarii vor incerca sa mareasca preturile sa faca profitul si mai gros, desi in mod normal ar trebui sa se ieftineasca.
Nu e asa gros profitul, crede-ma...eu cred ca vor creste si va zic de ce...de exemplu, daca aduc o masini din 2008 cu euro 4, taxa e unde la 1000 de euro si asta ma obliga sa merg la pret minim si sa ma rromesc o zi intreaga in Germania...

View Postslai, on 28 septembrie 2016 - 22:08, said:

esti varu' lu' ciolos?
Saptamana trecuta ziceau la tv ca saptamana aceasta se voteaza...acuma nu stiu....

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Fara taxa, pretul va creste, datorita cererii marite. Ce nu dai pe taxa, dai pe masina si in unele cazuri sumele sunt mari. Vor veni si mai multe masini din Vest, de tot felul! Sa vezi poluare! Si cei ce cumpara masini noi, se vor bucura deopotriva. Vor reusi sa isi vanda masina si cei care nu au putut pana acum, din cauza marimii taxei aplicate celui ce ar fi cumparat-o. Asta in prima faza, ca apoi se va satura piata si nu vor mai creste preturile, din contra chiar.

Edited by arab, 28 September 2016 - 22:40.


#10
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Or sa reapara bmw-urile bisicuta, rechin si alte cazane, BMW das auto.

#11
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View PostDaniJ90, on 28 septembrie 2016 - 22:10, said:

Nu e asa gros profitul, crede-ma...eu cred ca vor creste si va zic de ce...de exemplu, daca aduc o masini din 2008 cu euro 4, taxa e unde la 1000 de euro si asta ma obliga sa merg la pret minim si sa ma rromesc o zi intreaga in Germania...
Exact ce spuneam si eu mai sus, samsarii vor incerca sa forteze nota si sa incaseze ei cat mai mult din taxa de poluare.

Daca piata ar fi una normal ar trebui sa scada preturile sau cel mult sa se mentina preturile... dar e Romania, unde orice ieftinire de taxe trebuie "rapid confiscata" diferenta de catre vanzatori pentru a creste profitul.
Partea cea mai trista e ca se platesc 0 taxe pe profit in cazul samsarilor. Deci in cazul in care samsarii reusesc deturnarea sumelor catre ei, statul nu a facut prin asta decat sa introduca in partea neagra a economiei mai multi bani.

Edited by truet, 28 September 2016 - 22:21.


#12
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Eu nu stiu exact la ce te referi, dar eu cand aduc o masina sa o vand nu fac nimic ilegal, o cumpar, o aduc pe roti si o vand, la cine nu ii convine poate merge el sa isi aduca....si inca ceva, e clar ca se forteaza nota pentru ca preturile sunt mici acum la masini si asta se datoreaza celor de care zici tu, care fac ilegalitati, platformarilor si celor care au dezmembrari...iti dau un exemplu, intr-o luna am facut 300 de euro la 4 masini.

Edited by DaniJ90, 28 September 2016 - 22:25.


#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
masinile cu taxa mare, in general cele f vechi, sub an 2000 se vor ieftini putin, logic.
masinile euro5 unde taxa este 100eur nu vor fi afectate deloc.

#14
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postbossake, on 28 septembrie 2016 - 22:26, said:

masinile cu taxa mare, in general cele f vechi, sub an 2000 se vor ieftini putin, logic.
masinile euro5 unde taxa este 100eur nu vor fi afectate deloc.
E vorba de masinile care au trecere, adica cele Euro 3 si Euro 4...si evident cele cu motoare de peste 2L.

Edited by DaniJ90, 28 September 2016 - 22:27.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostDaniJ90, on 28 septembrie 2016 - 22:06, said:

... de dragul discutie...

:naughty:

Pai, se mai ieftinesc, cei care nu sint samsari, sa scape repede de ele sa își cumpere altele, samsarii, urmează trendul, ori stau cu mașinile pe stoc.

Edited by crisstonne, 28 September 2016 - 22:38.


#16
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postcrisstonne, on 28 septembrie 2016 - 22:33, said:

Posted Image
Posted Image

#17
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postarab, on 28 septembrie 2016 - 22:12, said:

Fara taxa, pretul va creste, datorita cererii marite. Ce nu dai pe taxa, dai pe masina si in unele cazuri sumele sunt mari. Vor veni si mai multe masini din Vest, de tot felul! Sa vezi poluare! Si cei ce cumpara masini noi, se vor bucura deopotriva. Vor reusi sa isi vanda masina si cei care nu au putut pana acum, din cauza marimii taxei aplicate celui ce ar fi cumparat-o.

Ati inebunit ma cu poluarea aia....pai uite,in alte tari nu e taxa asta imbecila,circula tot felul de masini si nu e poluarea de care vorbesti tu...al naibii romanii astia,ei au wc-ul in fundul curtii dar vorbesc de poluare.Pai fabrica aia de pal de la Sebes polueaza cat toate masinile din Romania.
In alta ordine de idei,pretul o sa scada fara taxa,doar poti sa mergi si tu sa-ti aduci masina,nu trebuie sa ti-o aduca altul.Cum dracu sa creasca pretul cand sunt o gramada de ele nevandute chiar din cauza taxei...???

#18
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postady_77, on 28 septembrie 2016 - 22:37, said:


Ati inebunit ma cu poluarea aia....pai uite,in alte tari nu e taxa asta imbecila,circula tot felul de masini si nu e poluarea de care vorbesti tu...al naibii romanii astia,ei au wc-ul in fundul curtii dar vorbesc de poluare.Pai fabrica aia de pal de la Sebes polueaza cat toate masinile din Romania.
In alta ordine de idei,pretul o sa scada fara taxa,doar poti sa mergi si tu sa-ti aduci masina,nu trebuie sa ti-o aduca altul.Cum dracu sa creasca pretul cand sunt o gramada de ele nevandute chiar din cauza taxei...???
Pai sunt nevandute tocmai din cauza taxei, dupa ce nu mai e nu crezi ca pretul creste?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate