Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Merita cumparata bicicleta sh mai veche de 10 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
saka

saka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.03.2010
Salut.

De ceva vreme urmaresc sa cumpar o MTB sh, si astazi am vazut bicicleta din anuntul asta:

https://www.olx.ro/o...html#38e645cbda

Dimensiunea cadrului e ok pt. mine. Are urme de uzura pe ghidon. Totul e reglat si functional.

La ce ar trebui sa ma uit mai atent?

Modelul pare a fi fabricat in 2004, asa am gasit pe google. (model: bullit disc)

Merita pretul cerut raportat la dotari si vechime?

Edited by saka, 28 September 2016 - 13:53.


#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
10 ani vechime cu 1300 lei???? Mai fa un efort si ia ceva nou.

Edited by Afrikaner76, 28 September 2016 - 14:21.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sigur are km dati inapoi. Posted Image

Daca tie-ti place si merge bine, ce conteaza vechimea? Ca doar nu-i avion!

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Bicicleta a fost importata furata recent din Austria.

#5
saka

saka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.03.2010
Nu-i avion, dar probabil schimbatul componentelor, cu echivalentul lor, nu e chiar ieftina. Caz in care, poate ar merita una mai ne-echipata dar mai noua. Nu ma pricep foarte mult, de asta si cer niste pareri.

LE: Nu stiu ce sa zic de importul ei, cert e ca e vanduta sh de un magazin (firma). Acuma, nu stiu ce acte o sa capat la ea daca o cumpar.

Edited by saka, 28 September 2016 - 14:47.


#6
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Trebuie sa o probezi sa vezi daca schimba cum ar trebui - daca nu schimba din prima bine, fugi de ea, pentru ca daca vanzatorul n-a reusit s-o seteze cum trebuie, slabe sanse sa reusesti tu-, cat si uzura pinioanelor / foilor / lantului. Plimba-te cu ea minim 20minute.
Daca nu te pricepi, sa stii ca trebuie sa stii doar cateva lucruri de baza, mai bine cumpara o bicicleta noua.

Nu stiu cum e treaba la MTB-uri, insa pentru sosea, daca vrei sa faci doar sport, si nu te intereseaza brand-ul, aspectul si nici numarul mare de pinioane,  cauta o bicicleta mai ieftina, parerea mea. Am facut mii de km cu o semicursiera "vintage" puck de ~300lei timp de 4 ani la care am schimbat doar cauciucurile, iar cum se bucura altcineva de ea.

#7
saka

saka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.03.2010
Multumesc pentru sfaturi. Am sa merg maine sa o testez la o tura de minim 20 minute.

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cei doi tipi de la egros sunt bisnitari ce cer preturi absurde pe SH-uri. Am fost si eu acolo anul trecut, dar m-am lasat pagubas cand am vazut cat cer pe niste jarchine.

#9
cristianc28

cristianc28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.01.2011
Spre deosebire de otel, aluminiul imbatraneste. Asta nu inseamna ca un cadru de al de 12-15 ani vechime se va rupe sub tine, ci doar ca e mai predispus fisurilor decat un cadru de otel(ceva de calitate, un cro-mo, nu otel hi-ten din alea de supermarket) de cel putin aceeasi vechime.
Cablul schimbatorului de foi trebuie inlocuit, acea furca Spinner nu stim cand a fost servisata ultima data, din anunt sau din poze eu nu-mi dau seama daca se si blocheaza, plus ca are si prinderile alea inestetice pt v-brake. Franele sunt un model 2009-2010 entry-level de Shimano, absolut decente pt oras si ceva poteci de munte, dar nu coborari lungi. Trebuie verificat cat de tocite sunt placutele. Cel putin discul de pe fata e model vechi, se vede dupa designul sau, foarte probabil trebuie schimbat. Iar daca schimbi discul, schimbi si placutele.
Blocul de pinioane pare a fi destul de nou, ar fi trebuit schimbat si lantul cu ocazia asta. Pt ca pinioanele se uzeaza mai repede cu "ajutorul" unui lant deja folosit.
Schimbatoarele sunt ok, sunt cam ultimele chestii de care trebuie sa te ingrijorezi. Am un MTB de otel Panasonic 1991 cu echiparea originala Shimano Deore DX care schimba vitezele ca-n prima zi.
Are roti de 26, ceea ce e ok, cauciucurile si camerele sunt mai ieftine de cand cu nebunia cu roti de 29.  Din pacate nu spune ce jante si butuci are, lucru cam naspa. Dupa cadru, furca si rotile sunt componentele cele mai importante ale unei toacle.
Tu stii la ce vei folosi bicla, mie mi se pare ca se preteaza unor poteci si vreun forestier pe langa casa. Pt oras nu merge, pt dat la munte iarasi nu prea merge.
Daca furca functioneaza ok, nu are joc, la fel si pedalierul ala vechi, franele au placute cu o grosime acceptabila si nu trebuiesc aerisite, iar rotile nu prezinta joc in butuci cred ca o poti cumpara. Doar cu 1000 de lei, io atat as da pe ea.

#10
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Nu uita ca la decathlon gasesti noua la ceeasi bani

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
imo bicicleta avea alta furca initial..

Deja sunt 3 probleme cu ea:
- prea scumpa
- prea veche,
- piese schimbate, initial cred ca avea furca mai buna.

La 1300lei ai RR 560, modelul 2016, deci vechime niste luni.

Edited by sirgoofy, 29 September 2016 - 16:20.


#12
saka

saka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.03.2010
Multumesc pentru sfaturi. M-am decis si am renuntat la ea, continui sa caut.

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
pai nu-ti vine acea rr 560?

Edited by sirgoofy, 30 September 2016 - 11:20.


#14
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Cu 1200 gasesti noua in decathlon acelasi rr 560

#15
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Sper ca ai scris la misto, nu?

#16
saka

saka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.03.2010
Am cumparat-o pe cea indicata de @sirgoofy in post-ul #11. Multumesc mult tuturor pt. sfaturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate