Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum se numeste acest tip de ceas ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asa ceva.

[ http://i110.photobucket.com/albums/n90/Invader_Zim_/000_0085-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca dau cautare dupa ceas cu cifre, primesc raspuns ceasurile cu afisaj electronic, cu led sau fluorescente. Daca caut dupa ceas mecanic, primesc ceasuri clasice, cu aratatoare. Stilul asta de afisaj ca la aeroport. Are un nume specific ?

#2
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
https://en.wikipedia...wiki/Flip_clock

Traducerea in romana.....ceas cu "clape" ?

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Merci. Flip clock e suficient.

#4
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
https://www.google.r...biw=962&bih=553.eu am bagat la cautare chiar ce scrie pe ceas.

Edited by cfrtriaj, 27 September 2016 - 23:38.


#5
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Acum o saptamana am luat unul cu 25 de lei. Nasol ca n-are alarma si nici iluminare dar macar da senzatia aia de anii '70-'80 :)

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am luat si eu unul tot cu 25, de la Kaufland. E chiar fain lucrat pentru o chestie chinezeasca, dar pacane destul de des (si nu cand schimba cartonasele), cred ca scapa ceva rotite, da pe langa, e tare enervant, ca picatura chinezeasca. In rest, merge.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Toxic00, on 27 septembrie 2016 - 23:40, said:

Acum o saptamana am luat unul cu 25 de lei. Nasol ca n-are alarma si nici iluminare dar macar da senzatia aia de anii '70-'80 Posted Image

Mai degraba anii '50-'60.
Firma Solari di Udine aparuta in 1948 inca exista si inca mai fabrica tabele electromecanice si ceasuri flip si in prezent.
Din '48 fabrica tabele electromecanice ( Solari board) de afisaj pt aeroporturi, gari, etc.
Din 1957 fabrica ceasuri flip, seria "Cifra", proiectate de arhitectul si designerul Gino Valle.

Edited by loock, 28 September 2016 - 00:45.


#8
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

 Ion_de_la_Raion, on 28 septembrie 2016 - 00:32, said:

Am luat si eu unul tot cu 25, de la Kaufland. E chiar fain lucrat pentru o chestie chinezeasca, dar pacane destul de des (si nu cand schimba cartonasele), cred ca scapa ceva rotite, da pe langa, e tare enervant, ca picatura chinezeasca. In rest, merge.

Posted Image)) haha, pacanitul anunta ora exacta.. a minutului

Edited by motanu_mic, 28 September 2016 - 06:26.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
[ https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1W0lVHVXXXXalXVXXq6xXFXXXf/Newest-Design-font-b-Flip-b-font-font-b-Clock-b-font-Auto-Desk-Table-Vintage.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Aveam si eu asa ceva pe acasa, de multi ani, dar avea si lumina (un beculet cu vapori de mercur, cum e pe la prizele cu intrerupator) si alarma (un buzzer inervant).

#11
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Ceasul ala cu care se trezeste in fiecare dimineata Bill Murray in  "Ziua cartitei"...si melodia aia enervanta :P

#12
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 danyel61, on 28 septembrie 2016 - 07:15, said:

Aveam si eu asa ceva pe acasa, de multi ani, dar avea si lumina (un beculet cu vapori de mercur, cum e pe la prizele cu intrerupator) si alarma (un buzzer inervant).
- Cele portocalii-roşiatice sînt cu neon, nu cu mercur. Cu mercur sînt tuburile fluorescente comune, denumite în mod greşit "neoane". Cele folosite acum la iluminat stradal sînt cu vapori de sodiu. Cred că şi în RSR s-au produs radiouri cu ceas din acesta (ask djl).

Edited by silverflower, 28 September 2016 - 08:42.


#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 Toxic00, on 27 septembrie 2016 - 23:40, said:

Acum o saptamana am luat unul cu 25 de lei. Nasol ca n-are alarma si nici iluminare dar macar da senzatia aia de anii '70-'80 :)
Vreau si io! De unde ai luat?

#14
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 tfmercedez, on 28 septembrie 2016 - 10:19, said:


Vreau si io! De unde ai luat?
Cred ca la Kaufland am vazut ceva asemanator.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 toto_riina, on 28 septembrie 2016 - 08:19, said:

Ceasul ala cu care se trezeste in fiecare dimineata Bill Murray in  "Ziua cartitei"...si melodia aia enervanta Posted Image

Melodia aia enervanta e un clasic. I got you babe, cu Sonny and Cher.

#16
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Revin, mi-a spus djl, am făcut şi noi la Bucureşti, numindu-se "Cronos".

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
pe vremea impuscatului, multi romani aveau in casa un fel de calendar sau nu stiu cum sa-i spun, il dadeai peste cap ca sa se schimbe placuta cu ziua si luna.
stie cineva cum se numea, isi aminteste cineva de acest obiect ? era metalic, argintiu, cifrele erau albe pe placute negre...

#18
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 corinadaniela, on 28 septembrie 2016 - 12:57, said:

pe vremea impuscatului, multi romani aveau in casa un fel de calendar sau nu stiu cum sa-i spun, il dadeai peste cap ca sa se schimbe placuta cu ziua si luna.
stie cineva cum se numea, isi aminteste cineva de acest obiect ? era metalic, argintiu, cifrele erau albe pe placute negre...
- Nu cred că exista aşa ceva, majoritatea aveam calendare-almanah cu 365 de foi, în care la fiecare pe verso era scris ceva interesant, apolitic, "Ştiaţi că...", reţete, glume, caricaturi (sau caricaturile "Una pe zi, de Matty" erau doar pe faţă?), etc.. Abia aşteptam să-l cumpărăm pe cel de anul următor pentru a-l citi în prealabil.

Edited by silverflower, 28 September 2016 - 13:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate