Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

De ce vor bancile sa renunte la DigiPass?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
O bucata de text de pe site-ul ING :

Quote

Ce faci daca ai deja digipass?

E alegerea ta, pentru ca ai la dispozitie oricare din cele 3 variante de accesare Home'Bank:

Cu digipass, ca si pana acum: util daca nu-ti plac schimbarile si vrei sa folosesti in continuare digipass-ul asa cum te-ai obisnuit pana acum.

Activezi optiunea cu parola si sms dar iti pastrezi si digipassul. Perfect daca iti convine sa ai acces la Home’Bank fara digipass insa vrei totusi sa-l tii si ca varianta de rezerva.

Poti chiar sa renunti la digipass. Pentru ca esti tipul de persoana care nu vrea sa fie legata de nimeni si nimic, username-ul si parola sunt singurele lucruri pe care vrei sa le iei cu tine.

Mai ca iti zic ca esti un idiot daca doresti sa il pastrezi.

La ING m-au anuntat ca va trebui sa platesc 3 lei/luna de acum incolo si stiu ca de acum 2 ani ma tot batea la cap un reprezentant sa trec pe autentificare pe mobil.

Mie imi este mult mai comod cu DigiPass si nu cred ca e mai sigur cu telefonul, pentru ca parola e aceasi de fiecare data si e nevoie doar de posesia telefonului / clonarea cartelei. Doar imi consum bateria si ei trimit un SMS pe care ii costa.

De ce insista bancile sa scape de DigiPass?

#2
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Pentru ca trebuie platit, pentru ca patente...
Varianta cu SMS e mult mai ieftina din punct de vedere financiar.

Edited by truet, 27 September 2016 - 22:37.


#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Mie mi se pare mult mai usor cu un cod de acces prin sms. De ce sa porti tot timpul cu tine o chestie in plus doar pentru asta cand poti folosi telefonul pe care mai mult ca sigur il ai langa tine mereu? In plus, acum incepe sa fie la moda trimiterea codului de acces prin sms. Google, Yahoo si altii care ofera servicii online folosesc de mult timp metoda asta.

Edited by tigerheart, 27 September 2016 - 22:41.


#4
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Personal am internet banking la doua banci diferite cu doua sisteme de autentificare diferite. Inca de cand am optat pentru acest serviciu (aproximativ 4-5 ani in urma) mi s-a oferit direct optiunea prin sms. Este la fel de sigura ca DigiPass-ul si se realizeaza de pe un dispozitiv care este indispensabil in prezent. Este adevarat ca platesc la fiecare dintre cele doua banci vreo 3-4 lei/ luna pentru acest serviciu.

#5
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Tokenurile astea sunt o chestie in plus. Pleci undeva, s-ar putea sa-l uiti. Telefonul putin probabil. Desi nici cu sms nu-i ideal (daca pleci din tara, daca pica reteaua?) Pentru mine e suficient username si parola. Dar nu ma lasa banca la care sunt.

#6
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 MrReason, on 27 septembrie 2016 - 22:52, said:

Tokenurile astea sunt o chestie in plus. Pleci undeva, s-ar putea sa-l uiti. Telefonul putin probabil. Desi nici cu sms nu-i ideal (daca pleci din tara, daca pica reteaua?) Pentru mine e suficient username si parola. Dar nu ma lasa banca la care sunt.
Daca pica reteaua, ce nevoie ai de cod, de vreme ce nu poti accesa internet banking ul :)

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am digipass, dar nu-l folosesc. Platesc 3 lei pe luna doar pentru ca mi-e lene sa ma duc la banca sa-l inapoiez. Nu se poate la orice sucursala ing, trebuie la aia la care ti-ai facut actele. Si a mea e departe de unde stau.

#8
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 maxtron_69, on 27 septembrie 2016 - 23:05, said:

Daca pica reteaua, ce nevoie ai de cod, de vreme ce nu poti accesa internet banking ul Posted Image
Daca pica reteaua mobila. Internetul se acceseaza din mai multe surse.

#9
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
e mai avantajos ptr. client sa renunte la digipass, de obicei ala costa, fata de varianta sms/android care e mai ieftina sau gratuita, dpdv. al securitatii e cam acelasi lucru..

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
E bun digipass-ul cand nu merge reteaua. Eu am patit-o de trei ori, cu Telekom.

#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 MrReason, on 27 septembrie 2016 - 22:52, said:

nici cu sms nu-i ideal (daca pleci din tara ?
Da-mi voie sa te ajut !

#12
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Barboso, on 27 septembrie 2016 - 23:21, said:

Da-mi voie sa te ajut !
Daca esti plecat cu lunile, cum mai sunt eu, nu prea e o optiune roaming-ul. Probabil nici pt. o vacanta mai lunga. Poate daca-ti iei un telefon in plus (sau din ala dual sim).

Edited by MrReason, 27 September 2016 - 23:33.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Căderea rețelei e o problemă doar în țară. În străinătate te muți pe ce rețea merge mai bine, tarifele de roaming fiind aceleași. 2 numere nu te ajută pentru că primești sms-ul de la bancă pe unul singur, cel definit în sistem.

#14
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Sincer pe telefon e mai ok... de atatia ani am stat cu "telecomanda" portocalie dupa mine... telefonul oricum il ai mereu cu tine... legat de siguranta, nimic nu mai e sigur in mediul online.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 keeekeeess, on 27 septembrie 2016 - 22:22, said:

..........site-ul ING :.............
De ce insista bancile sa scape de DigiPass?


in primul rand, nu "bancile" insista sa scape de DigiPass. ING o face, dar nu e singura banca din tara.
in al doilea rand, acum vreo 2-3 ani era un zvon cum ca ING are probleme cu furnizorul de device-uri si din cauza ata s-a reorientat. pe atunci inlocuiau toate DigiPass-urile pentru persoane fizice cu autentificare prin SMS, dar daca insistai un pic puteai primi in continuare DigiPass.

#16
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
La unele banci (de exemplu BCR) exista si un fel de digi pass pentru mobil, sub forma unei aplicatii. Deci nu ai nevoie de un dispozitiv in plus, dar nici de retea telefonica.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
digi pass ca aplicatie pe mobil? mie nu-mi inspira incredere...

Edited by Fane, 28 September 2016 - 07:23.


#18
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007

 Ion_de_la_Raion, on 27 septembrie 2016 - 23:09, said:

Eu am digipass, dar nu-l folosesc. Platesc 3 lei pe luna doar pentru ca mi-e lene sa ma duc la banca sa-l inapoiez. Nu se poate la orice sucursala ing, trebuie la aia la care ti-ai facut actele. Si a mea e departe de unde stau.

Am fost eu ieri la ING sa-l predau. Nu este obligatoriu sa-l duci la agentia la care ti-ai facut actele!
Trebuie sa dai telefon la call center (eu am dat de la telefonul lor din agentie), sa le spui ca vrei sa-l predai. Dupa ce te intreaba o groaza de elemente de identificare (data nastere, adresa email, nr. telefon, cod utilizator), te pune in asteptare si operatorul anuleaza digipass-ul. Apoi iti spune ca poti sa-l predai la orice agentie. Eu l-am predat la agentia de unde am telefonat la call center, fara niciun act de primire-predare. Am primit mail ca operatiunea de dezactivare a digipass-ului a fost efectuata.
Cand suni la call-center, sa ai si digipassul si cardul langa tine, ca s-ar putea sa te intrebe codul de pe digipass sau numarul cardului (asa imi recomandasera din agentie, dar nu am avut nevoie).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate