Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Achizitionare masina, buget 10.000 de euro

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 15.10.2010
Buna seara colegi,

Am vrut acum 2 ani sa-mi schimb masina, dar am prins o conjunctura favorabila si mi-am cumparat o garsoniera in schimb. Acum insa am nevoie de masina (Ford Focusul actual, din 2007 ii va reveni lui tata, va face naveta cu masina).

Acum am un buget de 10.000 de euro, pot pune la nevoie inca 500-1000-1500 de euro si vreau sa-mi cumpar o masina pentru urmatorii 5-6 ani.

Am fost sa vad acest Volvo si acest Focus http://autovit.ro/an...html#13ff1d907b si http://autovit.ro/an...s-ID7GiHGT.html
Despre Focus stiu clar ca e o cazatura, uleiul nu a fost schimbat in cutie si km sunt 260.000 iar Volvo-ul iesea prea scump si era dubios.

Mi-am dat seama ca nu am bani sa intretin corect Volvo-ul asa ca poate e mai bine ca nu am reusit sa-l cumpar. Voi face minimum 15000 de km anual, 50-60% km urban, in Cluj, iar restul extraurban. M-am cam hotarat la un Ford Focus 3 de 1.6 EcoBoost/2.0 TDCI sau un Mondeo 2 litri diesel. Mi-ar placea si un Volvo S60, o Mazda 6, un Seria 3 sau A4 dar toate acestea nu sunt variante bune in pretul asta.

Mi-am luat liber o saptamana la inceputul lui Octombrie cu scopul de a merge in Germania sa imi cumpar o masina. In ultimele 2 saptamani am cautat orice Focus/Mondeo din Romania si nu am gasit una in bugetul meu si in criteriile mele (xenon, sa nu fie combi, istoric real) din pacate nu am un mecanic cu mine, iar eu nu ma pricep foarte bine la mecanica (stiu cauta in Ford Etis totusi). Daca stiti sau aveti vreun Mondeo, Focus in banii astia si cu dotarile astea si nu vorbim de o cazatura ci de o masina cu service real puteti posta anunturi. De asemenea nu sunt limitat la Ford, admir si Honda Acord, VW Golf, Alfa Giulieta si altele dar sunt mai scumpe sau nu am gasit.

Are rost sa merg in Germania sau sa mai caut pe aici? De asemenea ce imi recomandati, 1.6 Ecoboost sau 2.0 TDCI?

Cu stima,
Tudor Moldovan

#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Nu bate drumul pana in Germania. Uite ce poti cumpara cu 11.000 euro (desi mai negociezi un pic) + 400 euro cat mai dai pe un tichet rabla: http://autovit.ro/an...a-ID7Ggjcn.html

Motorul e un pic cam puturos, insa fiind aspirat nu o sa ai nicio problema cu el, dar ai avantajul ca iti iei o masina noua cu dotari de bun simt si sigur o vei tine mai mult.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate daca pune GPL pe el, la 15 mii pe an iesi scump doar cu benzina.

#4
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
In Germania te duci degeaba daca nu ai pe cineva cu tine care sa te indrume adica sa stie limba si sa stie si ceva despre masini. Si chiar daca pleci de aici fixat pe un model e posibil ca acolo sa dai peste altceva. In plus n-ai sa ai timp sa bati toata Germania si vei fi limitat la zona in care stai.

Tu vrei o masina care sa mearga 5-6 ani fara probleme iar eu as zice ca Ford-urile recente nu sunt foarte reusite. Sa fiu un locul tau as merge pe ceva japonez in ordinea Mazda, Honda sau Toyota. In principiu poti gasi in banii tai Mazda 6 2.0 diesel, Avensis 2.0 diesel sau Accord 2.2 diesel.

De exemplu:

http://suchen.mobile...=7&pageNumber=2

#5
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Eu nu as lua de aici, doar eventual de pe un forum monomarca de la un proprietar cu activitate pe forum si jurnal.
In rest, pt urban 60%, tdci doar daca ii faci dpf off. Altfel, ecoboost-ul e fiabil, desi primele aveau probleme cu o supapa de evacuare la turbo si cu pierderi de lichid de racire, ambele nu foarte greu de corectat.
Din cei 6-7000 km extraurban sigur sunt suficienti pe noapte ca sa justifice acel xenon, pt ca lipsa lui ti-ar mari considerabil nr de rezultate la o cautare?
Te incadrezi la un mondeo bine dotat cca. 2010 cu motorul de 2l benzina 145 cai, fiabil pana la moarte. Sunt mult mai solid construite decat focusul in generația respectiva. Daca te sperie consumul,poți sa ii pui si gpl. Daca nu, tdci dar cu mentiunea de mai sus (dpf off la turbojack in Cluj ca stie cu ce se mananca motoarele astea)

Edited by Mihai_mb, 27 September 2016 - 08:24.


#6
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016
Ecoboost ii busted.Faci economie la combustibil si ai si putere .Daca nu ai in plan sa faci depasiri in coloana nu are rost sa iei 2.0 doar asa ca e un numar mai mare.
La focus-ul din link-ul tau nu se vad pozele dar am gasit asta
http://autovit.ro/an...orm#xtor=SEC-81

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mai pui putin si iei un Focus nou de 1.0, vezi ca la Ford discounturile sunt de 20-25% fata de lista.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mmmmm:
http://civic4d.hondatrading.ro/
HONDA CIVIC SEDAN
LS MT | transmisie manuală 6 trepte
18.816€ 13.990€ cu TVA* preț promoțional.
1.8 i-VTEC 142CP, 5 ani garanție sau 160.000 KM.

Edited by overseas, 27 September 2016 - 09:46.


#9
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 15.10.2010
Va multumesc pentru sfaturi, dar peste 10-11 mii nu am cum sa trec. Vreau sa imi las o marja de o mie de euro pentru cauciucuri de iarna, inscris masina, asigurare,etc.
Nu as vrea masina noua cheala, si refuz sa cred ca in 8-9 mii de euro nu pot prinde un Focus bun, dotat. Chiar si alte marci, Mazda 6, Honda Accord, Ford Mondeo, dar pe autovit nu am gasit nimic bun.

Daca gasiti ceva pe mobile sau autovit, targuri, va rog sa le puneti aici, v-as ramane recunoscator.

Edited by TudorMondialul, 27 September 2016 - 10:38.


#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Suna bine oferta Honda, dar totusi sa propui o suplimentare a bugetului cu 40% nu e chiar o optiune pentru oricine. Ca asa daca ai 14.000 te duci si iei Passat 2012 din Germania cu 80.000 reali si ai optiuni, confort, spatiu si ce mai vrei mult peste Civic.

#11
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
https://m.mobile.de/.../233111586.html

https://m.mobile.de/.../232133853.html



#12
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016
https://www.olx.ro/o...html#6e490cc9ce

xenon titanium ecoboost, nu cont km daca o avut grija de masina

Edited by tester111, 27 September 2016 - 11:00.


#13
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Scurt pe doi.
Am fost exact in situatia ta. Fost posesor de focus, buget aproximativ 10.000 de euro, urmarit piata vreo 2 luni dupa ceva mai mare si mai dotat. Vineri seara am vazut masina pe net, sambata am vb cu neamtul si duminica a plecat omul dupa masina. Asa ca de ieri sunt posesor de Mondeo, 2012, titanium, 2000 diesel, automata, break, 287 mii km, cu 7500 Euro. Am vrut benzina dar nu am gasit nimic sa ma convinga in banii astia si dotarile pe care le doream.

#14
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Din Germania poti sa iei un Focus 3 bun cu 11-12.000. Eu stau in Germania, am unul de 4 ani, 100.000 km si urmeaza sa-l vand, asa ca am analizat putin preturile de pe piata sa vad cat sa cer. l meu nu e ce cauta intiatorul (e Wagon), dar in rest e cam pe acolo. Preturile la o configuratie / ani / km similare sunt intre 11.000 si 13.000 pe mobile.de. Deci cu 10.000 nu o sa gasesti Focus Titanium 1.6 ecoboost sau 2.0 Tdci, cu xenon, senzori, camera, navigatie si alte dotari, km intr-o marja acceptabila, fara accident, prim proprietar si ce mai e de dorit la un SH. Am observat facand o paralela intre preturile din Germania de pe mobile si alea de pe autovit / olx ca la noi sunt mai ieftine masinile cam cu 10%. Nu stiu daca-i din cauza ca-s toate manarite, ca-s smecherii la mjiloc sau ce e. Ideea e ca daca mergi in Germania probabil vei da mai mult in final, insa ai poate sanse sa gasesti ceva masina ok.

Deci daca in 10.000 intra cu greu un Focus 3 dotat bine, sanse minime sa intre ceva mai mare. Omul nu vrea o masina de 7 ani cu 300.000 la bord presupun, pentru ca are deja una cam la fel. Eu as cauta o masina cat mai noua, cu cat mai putini km si fara probleme. Nu m-as uita la o clasa mai mare decat daca as avea nevoie de marimea aia.

#15
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 TudorMondialul, on 27 septembrie 2016 - 00:24, said:

Buna seara colegi,

Am vrut acum 2 ani sa-mi schimb masina, dar am prins o conjunctura favorabila si mi-am cumparat o garsoniera in schimb. Acum insa am nevoie de masina (Ford Focusul actual, din 2007 ii va reveni lui tata, va face naveta cu masina).

Acum am un buget de 10.000 de euro, pot pune la nevoie inca 500-1000-1500 de euro si vreau sa-mi cumpar o masina pentru urmatorii 5-6 ani.

Am fost sa vad acest Volvo si acest Focus http://autovit.ro/an...html#13ff1d907b si http://autovit.ro/an...s-ID7GiHGT.html
Despre Focus stiu clar ca e o cazatura, uleiul nu a fost schimbat in cutie si km sunt 260.000 iar Volvo-ul iesea prea scump si era dubios.

Mi-am dat seama ca nu am bani sa intretin corect Volvo-ul asa ca poate e mai bine ca nu am reusit sa-l cumpar. Voi face minimum 15000 de km anual, 50-60% km urban, in Cluj, iar restul extraurban. M-am cam hotarat la un Ford Focus 3 de 1.6 EcoBoost/2.0 TDCI sau un Mondeo 2 litri diesel. Mi-ar placea si un Volvo S60, o Mazda 6, un Seria 3 sau A4 dar toate acestea nu sunt variante bune in pretul asta.

Mi-am luat liber o saptamana la inceputul lui Octombrie cu scopul de a merge in Germania sa imi cumpar o masina. In ultimele 2 saptamani am cautat orice Focus/Mondeo din Romania si nu am gasit una in bugetul meu si in criteriile mele (xenon, sa nu fie combi, istoric real) din pacate nu am un mecanic cu mine, iar eu nu ma pricep foarte bine la mecanica (stiu cauta in Ford Etis totusi). Daca stiti sau aveti vreun Mondeo, Focus in banii astia si cu dotarile astea si nu vorbim de o cazatura ci de o masina cu service real puteti posta anunturi. De asemenea nu sunt limitat la Ford, admir si Honda Acord, VW Golf, Alfa Giulieta si altele dar sunt mai scumpe sau nu am gasit.

Are rost sa merg in Germania sau sa mai caut pe aici? De asemenea ce imi recomandati, 1.6 Ecoboost sau 2.0 TDCI?

Cu stima,
Tudor Moldovan
Habar nu aveam de Ford Etis, ce-i drept nu am avut ford decat cateva luni.

#16
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
un mertz http://autovit.ro/an...html#88090349ca
de la un romanas cinstit Posted Image

Edited by mzamfirm, 27 September 2016 - 13:14.


#17
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Lol mertzanu ala e pomana curata, sigur vrea un avans prin internet
telefonu oricum nu are in anunt :)

Edited by maxtron_69, 27 September 2016 - 13:32.


#18
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016
Iti iei un golf 6 perfect de banii aia, doar ca e second. Ce tot aveti vou cu ford-urile, mi se par scarboase

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate