Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Astra J Hatchback - 2012 - 1.7 cdti 131cp - 58 BOG

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
malefick9215

malefick9215

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2008
Salutare co-forumisti!

Povestea e asa, incerc pe scurt: acum 3 luni m-am hotarat si am inceput cautari intensive. Buget 5 mii euro - tinta Golf 5 1.4tsi sau 2.0 diesel. Vazut una bucata argintie, 1.4 tsi 120 cp, impecabil, 2008 149 mii km in bord, verificat istoric 145 de mii in 2014 - injurat samsarul, trecut peste, vazut alte harburi obosite pe la ploiesti - crescut buget la 6500 euro. tinta - Ford focus, vazut vreo 3 bucati - nu placut niciuna (tapiterii imputite, zgariate, ruginite. km indoielnici); cautat o luna in gol, anunturi ioc, vizionari piua; crescut buget la 7 mii - inceput cautat mobile.de mai mult material, prea complicat cu drumu, cautari in gol din nou. crescut buget 7500 MAAAXIM. vazut frumusete neagra astra j 2010, motor 2.0 160 cai - ceva probleme prag dreapta, mers in service, verificat, 2 bujii arse (nicio problema zic) domnule vanzator, maine va anunt daca facem actele. sunat a doua zi pe vanzator, cumetre o doresc, zi cum facem. raspunsul vanzatorului: "nu mai vrea bunicu sa o vanda, e pe numele lui, imi pare rau" injurat vanzator, pierdut timp si bani pe verificare in service - trecut peste. revenit la cautari...

Fast-Forward acum 2 saptamani. Gasit anunt din intamplare Opel Astra j, 2012 pret 9500 euro, imi zic "ce-am de pierdut" merg la o vizionare. ACOLO, M-AM INDRAGOSTIT. "zi-mi ultimul pret, ca 9500 nu dau, imi place mult hai sa facem cumva" -  9000 ultimu pret, zice. Te sun in doua ore sa-mi fac niste calcule. Facut calcule, cautat in canapea marunt, scos din ciorapi si ultimu leu. "Domnu'meu, gata. Maine mergem in service, daca e totul in regula, incheiem afacerea. Mers in service, ok, facut actele. CUMPARAT masina!

Avem asa. Opel Astra j Hatchback, an 04.2012, unic proprietar Germania, istoric curat, km reali cu urmatoarele dotari:
-motor 1.7 cdti ecoflex, 131cp
-interior negru, piele, dublu climatronic, incalzire in scaune, trapa electrica, faruri bixenon adaptiv, navigatie, sonorizare infinity, senzori parcare fata-spate, senzori ploaie; lumini , asistenta in rampa, oglinda heliomata, iluminat ambiental rosu,sistem start-stop, cruise control, comenzi volan, bluetooth, 4 geamuri electrice, oglinzi electrice, reglaj electric scaune pe lombar, jante aliaj originale Opel 17"

Dupa urmatoarele poze, sa inceapta Jurnal de bord - 58 BOG.
Attached File  20160925_131139.jpg   799.35K   241 downloadsAttached File  spate edit.jpg   1.07MB   245 downloadsAttached File  Screenshot_2016-09-10-14-31-35 (1).png   1.03MB   260 downloadsAttached File  Screenshot_2016-09-10-14-29-13.png   620.61K   265 downloadsAttached File  Screenshot_2016-09-10-14-29-17 (1).png   823.39K   270 downloadsAttached File  Screenshot_2016-09-10-14-31-35.png   1.03MB   258 downloadsAttached File  20160917_030029.jpg   151.49K   233 downloads
-

Edited by malefick9215, 26 September 2016 - 19:48.


#2
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente! dar de unde ai plecat (5k) si unde ai ajuns (9k).....e cale lunga

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Sa o stapanesti sanatos!Asa am facut si eu,am plecat de la 10k si am ajuns la aproape 16k.Asta cati kilometri are?

#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Foarte putine masini au optiunile astea. Sa o stapanesti sănătos. Asteptarea a meritat

#5
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Frumoasa masinuta, sa o stapanesti fara probleme!

#6
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008
Frumoasa! Sa te poarte cu noroc. Dar pana la urma cati km are masina ? Cum simti tu masina, care sunt impresiile tale, de pe ce masina vii?

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
In sfarsit inca un J pe Jurnal de Bord. Baga mare, ca mai ai pana ma prinzi din urma. Spor la kilometri si cat mai putine probleme.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum ti se pare diferenta intre 2.0 160 si 1.7 131 ?

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 pahai, on 26 septembrie 2016 - 19:51, said:

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente! dar de unde ai plecat (5k) si unde ai ajuns (9k).....e cale lunga
Cale lunga, dar decat un golf v de 8 ani mai bine o astra j de 4 ani. Si dotata  serios pe deasupra!

Felicitari pentru achizitie! Si eu am jinduit in trecut la asa masina, dar din pacate , mi-a dat cu virgula la spatiul interior- lungani multi in familie. Altfel masina asta este super!

#10
malefick9215

malefick9215

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2008
Multumesc frumos de primire!
Masina are 170 de mii km...
Am plecat de pe un cielo 2003, a lu' tata, cu care m-am dat peste cap (la propriu) oboseala+viteza+curba+noroi pe sosea+frana = ce se vede...

Attached File  20150221_085615.jpg   1.52MB   144 downloadsAttached File  20150221_100523.jpg   1.76MB   146 downloadsAttached File  20150221_104209.jpg   1.72MB   149 downloads

L-a reparat (spre surprinderea tuturor) merge cu el si astazi. Am trecut pe Fabia 2005 berlina 1.9 sdi, in paralel am condus un symbol 1.4 benzina (de munca). Iar J-ul este prima masina proprie si personala, si evident, nu se compara cu nimic din ce am condus pana acum. Imi place absolut tot, de la pozitia la volan, asezarea butoanelor, nu ma simt sufocat de bord-  e exact unde trebuie, pana la puterea motorasului 1.7 pe care nu l-am simtit gatuit sau ca trag de el in astea 2 saptamani si 900 de km parcursi.

@TruculMagic Am condus prea putin motorul de 2.0 160 cai ca sa-mi pot face o parere, am iesit din bucuresti pe chitila pe centura, l-am vazut pe vanzator un pic timorat in dreapta si atunci m-am uitat pe bord, care imi arata 170 de km/h... E totusi o diferenta de 30 de cai, pot spune ca acceleratia e mai liniara, mai cursiva, mai agresiva per total. Poate alti colegi le-au condus pe ambele, mai mult, si-ti pot spune mai multe... dar intre 1.7 full si 2.0 mai putin dotat, aleg 1.7-le fara regrete.

Momentan, inca ma obisnuiesc cu regenerarile filtrului de particule. Am avut vreo 4-5 in ultimele 2 saptamani(900km), nu am ratat niciuna, incerc sa fiu atent la consumul instant(din cate am inteles doar asa iti dai seama ca regenereaza). M-am speriat la prima regenerare cand am vazut fum din esapament in oglinda, e normal, sper, nu?!
Portbagajul micuuut, micut, dar 2 trollere medii si ceva genti pe langa incap, deci e ok. La 4 persoane + concediu o saptamana o sa fie o problema cu bagajul...

Farurile bixenon adaptive sunt Dumnezeu pe pamant, schimba faza lunga la timp si perfect, nu am simtit nevoia sa intervin peste sistemul automat. Dar, la capitolul asta m-am lovit de o problema, am primit peste 10 flash-uri de la colegii de trafic in afara localitatilor, cum ca ii deranjeaza faza mea scurta. Banuiesc ca nu pot sa le reglez sa bata mai jos, si o sa merg in service in curand pentru o verificare amanuntita, sa nu fie o problema undeva la sistemul auto-levelling(nu ma pricep deloc)

O alta problema am descoperit in zilele astea ploioase. Mi se strange apa in pragul din stanga, se aude ca si cum am o sticla de apa de 2l in masina care se "haltacaie", am rezolvat-o provizoriu, in sensul ca am dat jos capacele de la praguri si s-a scurs, dar banuiesc ca undeva, e o scurgere infundata.
Urmeaza o programare la EDS pentru schimb ulei si filtre, desi vanzatorul s-a jurat ca le-a facut, vreau sa fiu impacat cu gandul asta. Verificat faruri, scurgerea de care spuneam, montat folie pe luneta si geamuri spate, si cam atat.

Ah, si alta "buba", senzorii de parcare imi afiseaza in bord doar fata, pe spate am doar avertizare sonora. Nu se poate activa cumva si spatele? Ar fi fost mult mai util invers, daca nu poate afisa ambele...

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
numai succese, dar te asteptam cu pozele    :)

#12
Deejay27

Deejay27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 07.02.2016
Afisajul pt spate e in oglinzi :-))

#13
malefick9215

malefick9215

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2008
Pentru o clipa, am crezut ca vorbesti serios, stiu ca sunt senzori after-market cu afisat pe retrovizoare, azi dimineata am si verificat daca imi arata ceva pe oglinda :)) dupa mi-am dat seama ce ai vrut sa spui, de fapt.

Cu ocazia asta am descoperit ca am si oglinzi incalzite, care se dezaburesc o data cu luneta - nu au buton separat.

#14
Deejay27

Deejay27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 07.02.2016
:lol:

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 malefick9215, on 27 septembrie 2016 - 09:59, said:

Pentru o clipa, am crezut ca vorbesti serios, stiu ca sunt senzori after-market cu afisat pe retrovizoare, azi dimineata am si verificat daca imi arata ceva pe oglinda :)) dupa mi-am dat seama ce ai vrut sa spui, de fapt.

Cu ocazia asta am descoperit ca am si oglinzi incalzite, care se dezaburesc o data cu luneta - nu au buton separat.
Mare branza.. de parca oglinzile s-ar aburi in conditii cu totul aparte de  conditiile aburirii lunetei. La skoda  au pus separat, ca daca se pot complica cu ceva, de ce sa rateze ocazia?


Pana in ce an s-a fabricat cielo?

#16
malefick9215

malefick9215

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2008
Nu ziceam ca si cum ar fi ceva rau ca n-au buton separat, doar ca nu stiam ca sunt si ele incalzite si am descoperit cand am dat dezaburire la luneta.

Din cate stiu, Cielo in Ro s-a produs pana prin 2006-2007.

#17
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008

 tfmercedez, on 27 septembrie 2016 - 13:55, said:

Mare branza.. de parca oglinzile s-ar aburi in conditii cu totul aparte de  conditiile aburirii lunetei. La skoda  au pus separat, ca daca se pot complica cu ceva, de ce sa rateze ocazia?


Pana in ce an s-a fabricat cielo?
Nu lua de rau dar de min. 20 de ani sunt separate aceste butoane in tot concernul VAG(nu numai la skoda, nu numai la acest an model) si pana acum nu am intalnit proprietar care sa fi avut probleme mecanice cu ele...ca este un alt sistem si logica este alta. Si la Logan erau la fel :) . Si da, oglinzile laterale nu se aburesc de multe ori in acelasi timp cu luneta...in fine functioneaza bine si una si alta...
Pentru proprietarul topicului : are si volan incalzit?  Asta este un optional pe care precis l-as fi pus pe masina mea daca se putea, dar cum seatul se face in Spania, de ce sa puna asa ceva la mediterana...? Masina foarte OK, pacat ca era facut din plumb si un pic este supraponderal la greutate :) Numai bine

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Jantele alea de 17" dau bine pe hartie.. cand vine vorba de gume noi, o sa deschizi larg portofelul. Eu as trece pe altele de 16", eventual schimb cu cineva interesat. Eu am astra G , si cu jante de 14" era foarte stabila in curbe.  Nu cred ca scade stabilitatea prea mult de la 17" la 16", doar talonul gumei este mai mare, ajuta la gropile noastre.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate