Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema boxe spate

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Tighix

Tighix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.09.2016
Am si eu o problema la un Ford Focus mk2 : boxele din spate nu se aud . Masina este echipata cu radio 6000CD , are buton  de fade/balance , dar functioneaza doar
optiunea balance . Daca imi poate spune cineva unde ar fi problema .

Edited by Tighix, 26 September 2016 - 19:17.


#2
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Decat trebuie sa functioneste si fade.

#3
Tighix

Tighix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.09.2016
Pai nu prea functioneste ...

#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
In primul rand verifica daca ai boxe montate.
Fader am vazut si la cele cu 2 boxe.

#5
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
au functionat vreodata?posibil sa n-ai boxe,sau sa fie arse.optiunea fade nu e activa sau nu se intampla nimic cand butonezi pe fade?daca nu e activa,e posibil sa ai varianta de cd ptr tourneo furgoneta.

#6
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009
Verifica intai difuzoarele, sa nu fie arse, sa aiba firele legate, apoi mufa din spatele casetofonului si instalatia, daca totul e bun pana acolo

#7
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
am schimbat sambata un dif pe spate la focus. ai geamuri electrice pe spate? daca ai manivela,e un pic mai greu de scos siguranta
de la ea.ai 2 suruburi care necesita tubulara de 8,ascunse in mâner.fata de usa e prinsa cu 7 clipsuri de usa. cand tragi fata,ramân in
uşă. iti trebuie un clestisor ca sa le deschizi si sa le tragi usor.e o chestie de plastic cu o crestatura cu care se scot de regula.
daca ai difuri si-s arse,trebuie bormasina sa gauresti niturile cu care-s prinse. verifica cu un difuzor cu 2 fire daca ai semnal
pe mufe. sunt pe youtube video cu demontarea.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
problema cunoscuta, la ff2 crapa boxele spate repede, sunt oricum slabe, din carton si plastic
trebuie o pereche de difuzoare de 16.5 cm, se gasesc si la 150 lei perechea (eu am schimbat in urma cu cateva saptamani la un ff2 din 2007,usi spate cu maneta, am cumparat boxe jbl)
siguranta la maneta se scoate foarte simplu cu o bucata de panza ceva mai lunga (video pe youtube), suruburile se desfac usor, plasticele la manere se scot fara probleme
de fata de usa se trage usor, nu smucit, se pot rupe clipsurile

cum zice @sanderoalexmai sus, niturile de la difuzoarele vechi se gauresc cu o bormasina (eu am taiat vechiul difuzor, e complet din plastic si carton, si am pastrat "oala" originala pe care am fixat noile difuzoare; am pastrat si mufa originala (altfel vei avea nevoie de adaptoare noi)
pusul la loc e usor, tabla e din aluminiu, poti insuruba direct in ea, nu e musai sa folosesti gaurile originale unde au fost niturile

#9
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
ce jbl-uri ti-ai pus? fiu-miu vrea sa-si puna sony de 13 cm, xsgt1338.trebuie sa-i fac 2 inele adaptoare.

#10
Tighix

Tighix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.09.2016

View Postsanderoalex, on 26 septembrie 2016 - 19:54, said:

au functionat vreodata?posibil sa n-ai boxe,sau sa fie arse.optiunea fade nu e activa sau nu se intampla nimic cand butonezi pe fade?daca nu e activa,e posibil sa ai varianta de cd ptr tourneo furgoneta.
Nu se intampla nimic atunci cand apas pe acel buton , doar optiunea balance functioneaza

View Postsanderoalex, on 26 septembrie 2016 - 20:26, said:

am schimbat sambata un dif pe spate la focus. ai geamuri electrice pe spate? daca ai manivela,e un pic mai greu de scos siguranta
de la ea.ai 2 suruburi care necesita tubulara de 8,ascunse in mâner.fata de usa e prinsa cu 7 clipsuri de usa. cand tragi fata,ramân in
uşă. iti trebuie un clestisor ca sa le deschizi si sa le tragi usor.e o chestie de plastic cu o crestatura cu care se scot de regula.
daca ai difuri si-s arse,trebuie bormasina sa gauresti niturile cu care-s prinse. verifica cu un difuzor cu 2 fire daca ai semnal
pe mufe. sunt pe youtube video cu demontarea.
Multumesc frumos , o sa verific boxele sa vad daca sunt arse .

Edited by Tighix, 27 September 2016 - 17:59.


#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postsanderoalex, on 26 septembrie 2016 - 22:24, said:

ce jbl-uri ti-ai pus? fiu-miu vrea sa-si puna sony de 13 cm, xsgt1338.trebuie sa-i fac 2 inele adaptoare.

cs762 parca. simtitor peste cele originale
si s-au potrivit bine in "oala" de plastic din care am decupat difuzoarele arse

hint:  maneta de geam se monteaza la loc fixand de la inceput siguranta in locul ei, pe axul din usa. Maneta are ax cu cap conic, cand e impinsa departeaza siguranta fara probleme si cand ajunge la canalul de fixare face clanc. nu va chinuti cu patent, surubelnite... zgariati plasticul degeaba :)

Edited by aeon, 30 September 2016 - 09:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate