Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Costuri finisaje interior la apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 09.03.2014
Salut,

Am primit oferta urmatoare pentru un ap de 3 camere 80 mp in Cluj (1 living + bucatarie comuna, 1 dormitor si 1 birou)
As vrea sa stiu din experienta voastra daca preturile sunt corecte sau daca aveti sfaturi.
Nu stiu care sunt preturile, stiu doar ca persoana respectiva a mai lucrat si e ok, e prin recomandare dar cam aici se opresc cunostintele mele de ce inseamne costuri finisaje Posted Image

zugravit - 2 maini lavabil, amorsa, glet - 240 mp - deci toti peretii interiori - 4500 lei
rigips scafe tavane - avem destul de multe scafe in living si intr-un dormitor - 1500 lei
gresie si faianta baie - baie de 2x2mp - 1700 lei
debarasare si manipulare moloz - asta inseamna transport pe scari daca nu se poate folosi liftul - 2000 lei...
transport materiale pana in casa si combustibil - de la magazin in ap - 1500 lei
mai sunt cateva costuri mici - sub 1000 lei pe care nu le includ.

Multumesc!

Edited by gicupitu, 31 August 2016 - 17:33.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pana unde trebuie dus molozul ? Ca daca nu departe, il poti duce tu in multe drumuri si te scoti de 2000 lei.

#3
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
mie mi se pare super scump sa-ti spun sincer:|

#4
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

 gicupitu, on 31 august 2016 - 17:32, said:

Salut,

Am primit oferta urmatoare pentru un ap de 3 camere 80 mp in Cluj (1 living + bucatarie comuna, 1 dormitor si 1 birou)
As vrea sa stiu din experienta voastra daca preturile sunt corecte sau daca aveti sfaturi.
Nu stiu care sunt preturile, stiu doar ca persoana respectiva a mai lucrat si e ok, e prin recomandare dar cam aici se opresc cunostintele mele de ce inseamne costuri finisaje Posted Image

zugravit - 2 maini lavabil, amorsa, glet - 240 mp - deci toti peretii interiori - 4500 lei
rigips scafe tavane - avem destul de multe scafe in living si intr-un dormitor - 1500 lei
gresie si faianta baie - baie de 2x2mp - 1700 lei
debarasare si manipulare moloz - asta inseamna transport pe scari daca nu se poate folosi liftul - 2000 lei...
transport materiale pana in casa si combustibil - de la magazin in ap - 1500 lei
mai sunt cateva costuri mici - sub 1000 lei pe care nu le includ.

Multumesc!
te poti orienta dupa preturile de aici https://sites.google...te/extra-credit

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Cateva preturi de la Bucuresti, ca idee. Din cate am inteles omul (ca e unul singur) lucreaza bine, intentionez sa il iau si eu:
glafuri sufragerie (geam si usa), hol (3 geamuri), bucatarie, dormitor = 140 lei
demontat usi vechi, montat usi noi = 100 lei/buc
demontat faianta/gresie veche, montat faianta/gresie = 30lei/mp

Mie preturile alea mi se par cam mari....

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 gicupitu, on 31 august 2016 - 17:32, said:

zugravit - 2 maini lavabil, amorsa, glet - 240 mp - deci toti peretii interiori - 4500 lei
rigips scafe tavane - avem destul de multe scafe in living si intr-un dormitor - 1500 lei
gresie si faianta baie - baie de 2x2mp - 1700 lei
debarasare si manipulare moloz - asta inseamna transport pe scari daca nu se poate folosi liftul - 2000 lei...
transport materiale pana in casa si combustibil - de la magazin in ap - 1500 lei
mai sunt cateva costuri mici - sub 1000 lei pe care nu le includ.

19 lei pe mp de zugrăveală - dacă și spală zugraveala veche și îndreaptă peretele acolo unde e cazul, merge.
75 lei pe mp de gresie si faianță - sper că ăsta e prețul cu materiale cu tot. Altfel e jaf nerușinat.
2.000 transport moloz? Cît moloz poate scoate din 80 mp - 20 de saci? 100 de lei sacul? mai bine chemi firma locală de salubritate și faci contract, ieși mai ieftin.
1.500 transport materiale - pare cam mult; la ce distanță e magazinul de materiale? Verifică dacă magazinul respectiv nu oferă transport, s-ar putea să scapi mult mai ieftin.
Verifică și costurile alea mici ca taman astea au obiceiul să se umfle pe neașteptate.

Toate astea sînt cu contract și factură sau la negru? Nu de alta, dar la scorurile astea ar trebui să capeți și cîțiva ani de garanție și dacă n-ai contract...

#7
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Jaf la drumul mare !!!!
Am am primit zeci de oferte la casa, unul singur a avut tupeul sa imi ceara 1500 ron transport pentru tot sistemul de incalzire in pardoseala.

#8
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
doamne feri

pai nici un magazin nu-ti cere mai mult de 100 pt transport
la dedeman ii 80 de lei oriunde in tara si daca cumperi de peste 30 mil ii gratis
si daca nu vor sa ti le urce in casa platesti 2-3 baietashi de cartier cu 2 beri sau max 50 de lei si rezolvi,, la fel si cu molozu
gresie si faianta ai f putin de pus cum sa ceara 1700?? pai e f scump cu tot cu material pt o baie asa mica
de zugravit nici nu mai zic
la rigips nu cunosc preturile da sigur si acolo te fura ca placile alea is usor de montat

poate esti din asta cu bani si te-a vazut asa mai fraier si a zis ca poate da un tun rapid,,

daca ai de "demontat" gresie si faianta veche aia poti face si tu cu o bormasina si o dalta la cat ai tu acolo in 10 minute esti gata!
eventual si gresia si faianta poti sa o pui si tu ca nu-i mare filozofie,,

Edited by andutza15, 31 August 2016 - 20:42.


#9
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Scump. Nu-i prost cine cere, e prost cine da.

#10
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 09.03.2014
Ap e nou, deci tot ce trebuie facut e mai de facut cateva trasee pentru aer conditionat si poate ceva asemanator, care apoi trebuie reparate, si apoi doar de zugravit culoarea finala peste zugraveala noua existenta.

Materialele pt baie sunt separate :)

Deci si sa scot mare parte din cheltuielile de transpor si moloz, restul nu stiu cum sa le negociez.
Aveti niste preturi sau unde as putea gasi lucrari cu preturi?

Stiu ca diferentele sunt mari, dar incerc sa gasesc ceva cu care sa compar.

Pentru baie sa fiu corect - suprafata e de 3.7 mp, o inaltime de pus faianta de 2.7 metri.
Practic sunt 2 pereti de placat, al 3lea e cu usa si e pe juma, iar al 4lea perete se acopera cu mobilier, dulap, vas wc.

#11
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
adica 4 mp de gresie si vreo 8 de faianta? pai asta ar veni max 6-7 mil placi si adeziv daca nu iei ceva placi anormal de scumpe. si nici nu e asa mult de carat,,
din ce am auzit eu manopera se calculeaza ca si inca odata pretul materialelor deci n-ar trebui sa depaseasca 12 mil

Edited by andutza15, 31 August 2016 - 21:05.


#12
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Pai daca mai faci 2 camere cu astia mai bine cumperi alt apartament :)

#13
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014

 andutza15, on 31 august 2016 - 21:05, said:

adica 4 mp de gresie si vreo 8 de faianta? pai asta ar veni max 6-7 mil placi si adeziv daca nu iei ceva placi anormal de scumpe. si nici nu e asa mult de carat,,
din ce am auzit eu manopera se calculeaza ca si inca odata pretul materialelor deci n-ar trebui sa depaseasca 12 mil
hahahaha

e uimitor cum cineva care nu are habar de meserie se baga sa dea prețuri

potoliti-va ma oameni ca e păcat

#14
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
experienta proprie...aproximativ 12 m patrati de gresie, 4 zile cu tata...1000 lei, cu tot cu plata pt tata.

de obicei merge la jumatate din pretul materialelor....manopera ma refer. acum, fiecare cere cat vrea. important e sa si primeasca.


ps: pe bune? 2000 lei pentru carat moloz?????????banuiesc ca il si transporta la un deponeu ecologic  unde-l preda, nu?

 gicupitu, on 31 august 2016 - 17:32, said:


zugravit - 2 maini lavabil, amorsa, glet - 240 mp - deci toti peretii interiori - 4500 lei

pe bune???? sincer, nu e mare smecherie zugravitu. diluezi galeata, bagi trafaletu si dai pe perete pana nu mai poti de maini. am facut singur cu nevasta o garsionera si un apartament. si chiar a iesit bine. eu am spalat, eu am amorsat eu am dat cu lavabil si tot eu am curatat....cost: mancare si materiale. dupa 6 ani, inca nu s-a plans nimeni de treaba mea :P

#15
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
in baie sa zicem ca ai cam 10 mp cu diferite colturi si multe tăieturi, straifuri - cam 50 lei/mp
  zugravit - 4 lei pe mână de vinarom
scafe - de la 40 lei/ml
moloz - 2 lei pe sac.. maxim 3 lei
la materiale se ia cam 10% din valoarea cumpărăturilor


sincer sa fiu, nu prea am mai văzut meseriasi recomandati sa ceara bani pt carat materiale... bineînțeles, o stii el ceva    :)
Daca stie ca proprietarul o sa-i dea sfaturi legate de meserie ca cica a învățat el de pe net, omu acum cere mai mult ca stie ca are de pătimit   :)

#16
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Preturile sunt chiar mici. Lasa.mi adresa ca vin din Bucuresti sa iti car materialele si molozul. Drumul Buc-Cluj si retur e din partea casei

#17
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
E greu sa iti dai cu parerea fara sa vezi lucrarea.
Cel mai bine e sa mai chemi 1-2 echipe si sa ceri oferta. Indiferent daca sunt sau nu disponibili pentru lucrare cand vrei tu. Pe tine te intereseaza pretul.

#18
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Mai cauta... probabil te-a vazut necunoscator si se gandeste sa isi faca plinul cu tine.
Avand in vedere ca apartamentul e nou si deja facut, deci presupun ca nu are nevoie de mari reparatii... e enorm. Am vazut mai ieftin la apartament care trebuia razuit complet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate