Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

[Unde] gasesc cheie dinamometrica

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Salut, sunt in cautarea unei chei (sau 2, ca sa acopar toata plaja cuplului) dinamometrice pentru a mesteri una-alta la masina. Ceva relativ ieftin ca probabil va fi folosita de 2-3 ori pe an.
Imi place sa ma murdaresc si sa fac lucrurile singur, la cazanul vechi imi permiteam sa strang " romaneste ", dar la masina de acum as vrea sa fiu ceva mai grijiu.
Astept sugestii, nu stiu care ar fi cele mai "uzuale" cupluri. Cheile de la Yato imi fac cu ochiul, sunt bune de ceva ?

#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
La magazin ? Pe internet ?

Edited by FAP, 30 August 2016 - 22:18.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cuplul uzual pt. autoturisme este destul de mic, in jur de 100 Nm pt. prezoanele de roti, cu diferente in f. de model, cu exceptii de la sub 90 Nm pana la plus 145 Nm.
Cauta in cartea tehnica, manual, ce cupluri sunt agrementate pe masina ta.

La serviceurile ordinare se strang la cupluri exagerat de mari, si se rup des prezoane.
Au scule cu strangere in impulsuri de putere mare, impact wrench, chit ca si impact driverele depasesc uzual cuplul recomandat.

Pana la ~ 165-175 Nm sunt impact drivere, de obicei cu INBUS mic.
Peste 175 Nm sunt imppact wrench, si sunt uzuale de 230-400 Nm, si exista si de mai multe mii Nm...

Repet, cuplul uzual pt prezoane este de ~ 100 Nm, existand mai putine modele la care producatorul specifica cuplu ceva mai mare.

Edited by loock, 30 August 2016 - 22:30.


#4
Ciresarul

Ciresarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 22.08.2016
Nu pricep ce una alta face drege pe la masina, daca habar nu are de unde sa cumpere scule. Si ce anume se poate face ca sa fie nevoie de strangere la cuplu? Ca nu cred ca se baga la schimb garnitura chiulasa.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In principiu fiecare surub de pe o masina este specificat cu un cuplu de strangere destul de precis, care asigura atat retentia sigura cat si toleranta sub limita de rupere.
Desigur, cele de la chiulasa pt. etansarea pe garnitura sunt cele mai critice, fiind necesara nu doar respectarea cuplului recomandat, ci si strangerea suruburilor intr-o ordine strica si exacta predefinita de fabricant.

Suruburile pot fi usor stranse prea putin sau stranse prea mult, date peste cap, stricat filetul, depasita limita de rezistenta la rupere, torsiune, tractiune, etc., a otelului sau materialului fixat.

Intr-o fabrica decenta, montajistii au scule dedicate pt. fiecare surub in parte, si fie scula este facuta special doar pt. un singur cuplu ( atlas copco are sute de modele de la 0,1 Nm la  sute de Nm), fie daca este reglabila se utilizeaza scule speciale de genul Makita Makstar la care cuplul este fixat si blocat de inginer cu o cheie speciala.

Edited by loock, 30 August 2016 - 22:54.


#6
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
In Auchan am vazut asta seara o astfel de cheie la 50 lei. La prima vedere parea ok. Nu am luat-o pentru ca la ce mesteresc eu, mi-am format deja mana.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt multe firme care fabrica.

Eu in general prefer scule Wera de impact, dar poti sa gasesti Proxxon mai usor in RO.

Pe pagina 2 gasesti si modele pt cuplu mai mare, 40-200 Nm si chiar 50-320 Nm.
E si de 20-100 una...

Edited by loock, 30 August 2016 - 22:47.


#8
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Si dupa o perioada de timp , trebuie duse la etalon si recalibrate, sa fie verificate ca respecta cuplul prevazut pe fiecare .

#9
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Chei ieftine si bune nu exista.
Loock da sfaturi bune (ca de obicei) dar nu a vrut sa fie rau si sa spuna pretul.
Cheile decente se invart in jurul sumei de 100Euro.
Fiarele ieftine din supermarket pot fi folosite pentru orice altceva dar nu pentru strangeri exacte.

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am asa ceva:  https://www.magazinu...a-12-0-200d1096
Am luat-o acum vreo 5 ani sa strang chiulasa la Cielo ca am demontat-o sa ii schimb garnitura si axul cu came. Nu stiu cat de precisa este dar macar m-a ajutat sa pot strange toate suruburile la fel, sa nu fie unul mai strans ca altul.  De atunci nu am mai folosit-o.  Pentru mesterit acasa si folosit de 2-3 ori pe an este ok, macar strangi in apropierea cuplului recomandat de producatorul masinii.

#11
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005

 terratec, on 31 august 2016 - 02:14, said:

Chei ieftine si bune nu exista.
Loock da sfaturi bune (ca de obicei) dar nu a vrut sa fie rau si sa spuna pretul.
Cheile decente se invart in jurul sumei de 100Euro.
Fiarele ieftine din supermarket pot fi folosite pentru orice altceva dar nu pentru strangeri exacte.
Proxxon mi se pare ca au au raport pret/calitate ok,eu am cumparat de creo 500E scule de la ei si sunt multumit.

http://www.satberlin...-200/S-NO-23353

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 adrian_popa, on 31 august 2016 - 00:51, said:

Si dupa o perioada de timp , trebuie duse la etalon si recalibrate, sa fie verificate ca respecta cuplul prevazut pe fiecare .
Certificatul de etalonare este valabil doi ani. Verificarea metrologică în laborator trebuie repetată anual. Operaţiile acestea se fac la firme autorizate (Rokura, INML).

#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Acum cativa ani eram mare fan... dinamometrice ! Pana la un moment dat , cand am fost intr-un service si un tip mi-a aratat vreo 5 dinamometrice care la acelasi surub aratau valori (mari) diferite !!!

#14
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Daca e atat de important sa fie cuplul exact exista scule pt verificat, de ex Hazet torque wrench tester, insa la aprox 1000 euro nu e chiar pt folosit acasa :)

#15
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Echipamentul se foloseste inaintea fiecarui set de strangeri cu chei reglabile.
Atelierele care se respecta au cate unul pentru fiecare post de lucru, sau cel putin unul pentru o hala.
In Romania mecanicii au un fler aparte si simt cuplul cu nasul. Indicatiile prea tehnice si consumatoare de timp le activeaza boli si alergii nebanuite.

#16
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Asa e, au al 6lea simt in inchietura :))
Pt initiatorul topicului cred ca e decenta o cheie yato care e aprox 150 lei

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Pe mine ma intereseaza un mops.
Tata ma acuza pe mine ca l-as fi luat eu de la el,   si mi-l tot cere..  eu nu-mi mai amintesc de el,  si acum iau in considerare, ca mi l-a furat vreun instalator cand au muncit prin casa acum 2 ani.
Chestia e ca nu vreau sa dau o carca de bani pe un mops nou la magazin, as lua unul uzat, folosit, nu as da mai mult de 50 de lei, si nici nu stiu de unde sa caut, prin ce traguri. Daca stiti un loc prin timisoara?
Erau intr-o vreme indivizi care vindeau sculele de pe santier, furate sau nu ,  ce mai conteaza. Deobicei,(pe dincolo) dupa terminarea unei lucrari,  sculele le raman muncitorilor. Asta imi povestea instalatorul -gel.. probabil el mi-a speriat si mie mopsul..


#18
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 Ciresarul, on 30 august 2016 - 22:27, said:

Nu pricep ce una alta face drege pe la masina, daca habar nu are de unde sa cumpere scule. Si ce anume se poate face ca sa fie nevoie de strangere la cuplu? Ca nu cred ca se baga la schimb garnitura chiulasa.
Am cerut o recomandare. Am de schimbat garnitura de la capacul culbutorilor si vreau sa fac operatiunea ca la carte, n-am chef sa mi-o faca cineva cu hei-rup. S-au strans pe aici comentarii care confirma talentul mecanicilor.

 x_ulica, on 31 august 2016 - 10:47, said:

Daca e atat de important sa fie cuplul exact exista scule pt verificat, de ex Hazet torque wrench tester, insa la aprox 1000 euro nu e chiar pt folosit acasa Posted Image
Buna alternativa, pe asta o iau.

 tfmercedez, on 01 septembrie 2016 - 17:18, said:

Erau intr-o vreme indivizi care vindeau sculele de pe santier, furate sau nu ,  ce mai conteaza.
Conteaza daca sari cu banul si incurajezi practica asta.
De curand am renuntat sa cumpar o frumusete de player auto 2din la un pret ridicol de mic, fara "cusca" si cu firele putin brutalizate. Omu' avea de asemenea la vanzare oglinzi si sigle bmw, probabil tot demontate in graba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate