Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pasta termoconductoare invechita?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Va salut.

Am intampinat ceva ,,interesant" ...... Am folosit o pasta Thermal Grizzly Kryonaut(cea mai buna la ora actuala din categoria pasta non liquid-metal).

Pe 2 laptop-uri mai vechi, pasta efectiv nu se ,,intindea" asa cum trebuie pe heat spreader. Acestea sunt dintr-un aliaj lucios (nu era mat) - cel mai probabil ceva amestec cu aluminiu. Pe multe alte procesoare pasta se intindea relativ ok (era mată pastila).

Va atasez o poza sa va arat despre ce este vorba. Practic, cum incercam sa intind pasta cu spatula primita, nu puteam uniformiza (pasta avea consistenta buna). Totusi ? Sa fie vorba despre materialul heat spreader-elor sau pasta invechita (in ciuda faptului ca abia am desfacut-o, ea fiind cumparata in aprilie si tinuta in sertar)?

In alta ordine de idei, pe GPU era montat un thermal pad (in loc de pasta) pe care am scos-o si am pus pasta (pastrandu-se contactul). Pe niciun heat spreader nu se intindea ca lumea (mai mult mutam pasta din stanga in dreapta decat sa se intinda...).

Totul a fost curatat cu izopropanol, s-a inlaturat tot ce era de inlaturat, etc.

Va pun cateva poze versus [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OX9UIPYGyKM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] min 15.20

Attached Files


Edited by Rhesus, 27 August 2016 - 17:06.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Destul de dificil de determinat ca e cea mai bun la ora actuala de pe piata, indiferent de categorie. Pana sa postezi tu, eu nici nu am auzit de ea.
2. O pasta foarte buna, chiar dupa 3-4 ani e la fel de lichida ca in prima zi, chiar daca ai deschis tubul.
3. Din ce vad acolo ai exagerat enorm cu cantitatea - cu cat stratul e mai subtire e mai eficienta.

#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

 eiffel, on 27 august 2016 - 17:36, said:

1. Destul de dificil de determinat ca e cea mai bun la ora actuala de pe piata, indiferent de categorie. Pana sa postezi tu, eu nici nu am auzit de ea.
2. O pasta foarte buna, chiar dupa 3-4 ani e la fel de lichida ca in prima zi, chiar daca ai deschis tubul.
3. Din ce vad acolo ai exagerat enorm cu cantitatea - cu cat stratul e mai subtire e mai eficienta.


Da, am exagerat cu cantitatea tocmai pentru ca nu se intindea! Normal ca este prea mult, dar...aveam de ales? Cu alte paste nu am patit asa ceva...

Pun pasta de 5 ani, dar repet, nu am patit asa ceva ....

NU am mai pus tipul asta de pasta pe laptopurile astea vechi (care au heat spreaderul lucioase). Sa fie de la densitatea pastei ? Pe spreader-ele mate nu am probleme (si pot pune straturi F SUBTIRI) - tocmai datorita calitatii pastei.

Edited by Rhesus, 27 August 2016 - 17:42.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si, nu stiu ce sa zic, de principiu la laptopuri, unde un radiator se fixeaza pe mai multe componente, Thermal Pad-urile imi par o solutie mai buna.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sfatul meu e sa pui inapoi acel thermal pad, nu degeaba a fost pus in prima instanta acolo. daca vei avea probleme, ai sa te miri de la ce poate fi.

cat despre cum este pasta acum, eu zic ca arata bine intinsa.

desi in cantitate cam .... prea generoasa

#6
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

 eiffel, on 27 august 2016 - 17:38, said:

Si, nu stiu ce sa zic, de principiu la laptopuri, unde un radiator se fixeaza pe mai multe componente, Thermal Pad-urile imi par o solutie mai buna.

PAD-ul era doar pe GPU (f. ciudat...). Pe procesor era pasta intarita, iar pe GPU era pad (iesit din uz, neavand altul in schimb, am pus pasta + verificat daca e etans).

Ma enerveaza si pe mine ca a trebuit sa pun cantitate mai mare de pasta (nu financiar, cat dpdv al performantei). Dar sa vedem.... pana acum am 40-45 in idle si urca pana la 55-56 la 90-95%. Asteptam sapatamana....

Totusi ma deranjeaza ca pasta nu s-a intins asa cum stiu ca trebuie, exact ca in filmuletul de pe youtube ....

Edited by Rhesus, 27 August 2016 - 17:48.


#7
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Nu pricep de ce ai simțit nevoia să o întinzi.
Dacă radiatorul și Cpu-ul ( Chipset-ul sau Gpu-ul ) sunt suficient de apropiate la montaj, pasta se întinde de la sine.

Scrii că avea thermalpad.
Asta ar putea însemna că la montaj radiatorul lasă un interstițiu de câteva zecimi de milimetru, caz în care poate ar fi bine să pui tot un thermalpad.

Dacă nu ai, poți găsi unul în unitățile optice vechi.

#8
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Te salut Mos_Ilie

Cel mai probabil voi cumpara pad pt. GPU. La procesor (si in general) prefer sa intind eu pasta (de obicei, la colturi pasta nu se uniformizeaza - asa m-am obisnuit de la inceput) - stiu la ce te referi.

Oricum problema cu pasta ramane. Doar GPU-ul de la un PC avea pad. In rest 2 spreadere + 2 la primul laptop erau din fabrica cu pasta.

Astept sa treaca saptamana sa vedem cum stam cu temp.

Edited by Rhesus, 27 August 2016 - 18:18.


#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
sa va spun ce fac eu. nu-i musai sa faceti la fel, nu-mi asum nici o raspundere daca repetind operatiile facute de mine, va rezulta defectarea componentei electronice asupra careia s-a aplicat ..

cind/unde observ uscarea pastei conductoare, incerc sa recuperez cit mai mult din "uscatura" si o amestec cu niste vaselina siliconica veche de vreo 25 de ani, dar care isi pastreaza viscozitatea nealterata de atunci (productie sovietica - utilizare militara). o reintind pe locul de pe care am preluat-o si remontez radiatorul. verific la 2-3 luni daca nu "a dat pe dinafara" si daca in urma variatiilor termice, s-a reimpietrit amestecul.

se pare ca pina acum, nu sunt probleme, desi am folosit metoda in 2 laptopuri si 3 desktopuri, dintre care unul cu tdp de peste 100w

#10
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Interesanta varianta hardcore. Totusi nu e cazul meu :))

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
iti dai seama ca daca dupa 25 de ani isi pastreaza caracteristicile si viscozitatea ... in plus de asta, era folosita ca masa de umplere a unor spatii dintre o bobina si carcasa ei, tocmai pentru a facilita transferul termic, prin bobina circuluind niste curenti destul de mari . o vreme am folosit-o si la butucul de la bicicleta, in fine, utilizari multiple, marfa sovietica, dupa cum spuneam ;)

#12
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Mai exista o posibilitate.
Scoateti pasta termo din tranzistorii vechi cu gemaniu tip EFT...(fiind mici sunt necesare mai multe bucati, ASZ....(care erau de putere si aveau mai multa pasta) si alte modele .
Eu folosesc aceasta varianta de mai bine de 40 de ani si nu am avut probleme.
Am folosit acesta pasta si in televizoare, diferite instalatii si la procesoarele de PC-uri.
Am testat in timp si pasta termo produsa de diferite firme si calitati si nu m-au convins.
Tranzistorii se mai gasesc inca pe la talcioc la vechituri. Eu mi-am facut o mica rezerva mai demult.

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Grizzly? Astia cand au mai aparut? :))

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Rhesus, on 27 august 2016 - 17:44, said:

PAD-ul era doar pe GPU (f. ciudat...). Pe procesor era pasta intarita, iar pe GPU era pad (iesit din uz, neavand altul in schimb, am pus pasta + verificat daca e etans).
daca ti se pare ciudat ca pe GPU era PAD, inseamna ca experienta ta tinde spre 0 (ZERO). am intalnit foarte multe laptopuri care au pad.

in plus, mi se pare o mare risipa de bani sa dai 30 lei pe o pasta pt un laptop vechi. folosesc MX-2 de ani de zile si nu s-a plans nimeni pana acum.

alta treaba e ca pasta nu trebuie neaparat intinsa pe toata suprafata. daca faci tu asta, risti sa nu o aplici uniform in partea de sus, si cand pui coolerul vei prinde aer intre cooler si pasta si mai rau faci. pune un bob in mijloc si lasa-l sa se intinda cum vrea el. o sa fie bine. sau poti sa tragi o linie de pasta daca procesorul are pastila dreptunghiulara. dar nu o mai intinde personal pentru ca stratul va fi prea gros si risti sa prinzi aer.

rostul pastei e sa acopere micile imperfectiuni pe suprafetele coolerului si procesorului, si nu trebuie 1-2 mm de pasta ci un strat mult mai subtire.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate