Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Alegere componente desktop

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Pc-ul meu a primit un verdict sumbru, asa ca a sosit momentul sa-mi iau adio de la el si sa achizitionez altul. Pe componente sau gata asamblat, care o fi varianta optima pentru mine.

1. La ce va fi folosit PC-ul: navigare, Office, WoW (fara alte jocuri). Lucruri "de baza", zic eu.
2. Bugetul maxim: 2500-2800 - mai mult sau mai putin, in functie de cat considerati voi ca merita sa aloc pentru un pc care sa se muleze cerintelor. Stiu doar ca preturile diferitelor componente variaza mult, dar nu stiu sa apreciez care s-ar potrivi nevoilor mele. Astfel, nu vreau sa iau cele mai ieftine componente, dar nici sa arunc banii pe componente menite sa faca fata altor solicitari. Daca pot obtine un pc bun la un pret mai mic decat cel mentionat, nu m-as supara sa economisesc cativa banuti Posted Image

3. Rezolutia si diagonala monitorului: 1920 x 1080, 23.8 inch (monitorul actual pe care nu intentionez sa-l schimb)
4. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem; Doar HDD-urile.
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda): N-am preferinte. Seriosi sa fie. Plata cash.



Multumesc!

Edited by Velareya, 24 August 2016 - 21:44.


#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Primesti carcasa cadou!
http://www.pcgarage....-carcasa-cadou/

Procesor : http://www.pcgarage....500-320ghz-box/
Placa de Baza : http://www.pcgarage....si/h110m-pro-d/
Placa Video : http://www.pcgarage....ddr5-128-bit-1/
Memorie ram : http://www.pcgarage....-single-ranked/
Sursa : http://www.pcgarage....tep/sg-d600scr/
SSD : http://www.pcgarage....ta-iii-25-inch/

Total ~2606 lei.

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postdiegodanny, on 24 august 2016 - 22:03, said:

Cum poti sa recomanzi o petarda de Segotep cand in aceeasi bani exista alternative mult mai bune precum Sirtec HPQ sau FSP Hexa Plus?

El foloseste PC-ul doar la lucruri de baza si eventual un WoW, care e rostul dedicatei?

Serios, nu mai recomandati asa aiurea. E pacat de banii omului, bani pe care i-ar putea cheltui pe ceva mult mai util.

#4
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
@jegmihai, daca in 2.800 Lei se poate face un PC gaming de ce sa nu il cumpere ?
Sau daca @initiatorul "foloseste PC-ul doar la lucruri de baza si eventual un WoW" asta inseamna ca trebuie sa cumpere un Intel Celeron sau dual core ?
Cu sursa sunt de-deacord cu tine, se putea alege o sursa mai mai longeviva.

#5
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

View Postjegmihai, on 24 august 2016 - 22:14, said:

...

Sa-nteleg ca esti de acord cu celelalte componente? Sau ai (si) alte recomandari?

View Postmot_3311, on 24 august 2016 - 22:34, said:

@jegmihai, daca in 2.800 Lei se poate face un PC gaming de ce sa nu il cumpere ?

Cum ziceam in postul initial, nu prea ma pricep la componente, dar parca pc-urile facute pentru gaming sunt ceva mai scumpe, iar eu nu urmaresc sa achizitionez componente pentru graming in mod special. WoW nu are cerinte mari si, oricum, nu va imaginati ca joc ore-n sir. Mai rar, in weekend-urile in care am timp liber si stau pe-acasa.

#6
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Tom, GTX 960 este cam overkill. N-are rost sa bage in carcasa o bucata de plastic care face caldura si zgomot.
Daca chiar vrea din tot sufletul sa cheltuie tot bugetul poate se orienteaza catre un silent pc

--------------
Dar vechiul pc ce a patit?

#7
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

View PostAwkwardMe, on 24 august 2016 - 22:52, said:

Daca chiar vrea din tot sufletul sa cheltuie tot bugetul poate se orienteaza catre un silent pc

Chiar nu tin mortis sa dau toti banii, din contra. Am mentionat bugetul maxim pe care sunt dispusa sa-l aloc, nu minimul. Dar cum nu ma pricep sa evaluez performanta componentelor, m-am lasat pe mana voastra. Daca se gasesc componente ok la valoarea totala sub 2500 (incepand de la, sa zicem, 1700), chiar nu insist sa iau ceva ce sa depaseasca cu mult nivelul optim pentru cerintele mele, nicidecum un pc destinat pentru gaming.
Dar da, as prefera sa fie silentios. Cu vechiul pc n-am avut probleme in privinta asta.

Quote

Dar vechiul pc ce a patit?
A "crăpat". saracu'. Ba placa de baza, ba placa video, ba sursa. N-am primit un raspuns concret, dar m-am saturat sa ma tot plimb cu el pe la service-uri. Ceva componente bune or fi ramas de la el, dar le-am "pasat" cuiva care avea mare nevoie de un sistem mai actual, urmand ca eu s-o iau de la capat cu un pc nou. "Win-win situation".

Edited by Velareya, 24 August 2016 - 23:18.


#8
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,839
  • Înscris: 10.02.2011
Ia-ti un laptop.

#9
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Motanule, abia ce mi-am luat laptop, prin aprilie. Pentru deplasari, acasa prefer desktop-ul.

#10
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postdiegodanny, on 24 august 2016 - 22:03, said:

+ http://www.pcgarage....us-bronze-500w/

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostVelareya, on 24 august 2016 - 22:38, said:

Sa-nteleg ca esti de acord cu celelalte componente? Sau ai (si) alte recomandari?
As avea si alta recomandare dar prefer sa nu ma mai implic pe aici. Aria de achizitii a ajuns o ciorba unde posteaza orice Gigel, prefer sa nu-mi mai bat capul.

View Postmot_3311, on 24 august 2016 - 22:34, said:

Sau daca @initiatorul "foloseste PC-ul doar la lucruri de baza si eventual un WoW" asta inseamna ca trebuie sa cumpere un Intel Celeron sau dual core ?
Am zis eu asta?

#12
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

View Postjegmihai, on 24 august 2016 - 23:37, said:

As avea si alta recomandare dar prefer sa nu ma mai implic pe aici. Aria de achizitii a ajuns o ciorba unde posteaza orice Gigel, prefer sa nu-mi mai bat capul.

Pana acum nu prea am din ce alege, avand in vedere ca am primit un singur raspuns la obiect.
Astept pm, daca nu vrei sa impartasesti tuturor sfaturile tale. :D

#13
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 18.11.2012
O sa iti postez o configuratie dimineata de pe desktop de acasa, acum sunt de pe telefon si e mai dificil, daca ai rabdare pana atunci imi dau toata silinta :)

#14
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Am rabdare, ca doar nu-l cumpar la noapte. Mersi! :D

#15
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 18.11.2012
Pana atunci poate posteaza si mihai parerea lui(configuratie) ideea fiind cu cat mai multe pareri cu atat mai bine, iti poti forma o idee, nu are rost sa ne suparam ca nu sintem copii mici.

#16
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Ce parere aveti de sistemul asta?

#17
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Prea scump pentru ce ofera, nu merita.

#18
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostVelareya, on 25 august 2016 - 11:59, said:

Ce parere aveti de sistemul asta?

Pe componente costa ~1800 lei.
Placa Video slaba
Memoriea ram putina
Sursa slaba ( ~300w )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate