Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Apel la .. curiozitate, sau cat de mult santem furati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Salut, sa incep cu inceputul, cateva zile in urma ma loveste nevoia de acumulatori nicd AA pentru credinciosul/batranul meu mouse.
Tusti in Altex, energizer sau varta la alegere, cate un model din fiecare "brand".
De ce folosesc ghilimele si uit si capital prima litera ? Fiindca curios din nastere, ma gandesc sa iau ce-i mai proaspat ca asa-i bine la accu, sa fie tineri.
Surpriza, nici unul nu avea data de expirare, sau fabricatie, sau macar garantie, desi perioada de garantie fara date de start/stop nu are continut.
Zic eh, vreun gigel cu unchi la Bucuresti vrea vila noua, ma duc la Flanco.
Acolo energizer si gp, plin raftul de AA, citesc cu deamanuntul, nimic de data, orice data, macar cand a murit Mihai Viteazul, desi nu ma ajuta tot era ceva.
Zic eh, or fi rude cu gigel, plec la kaufland, personal nu agreez gigeii cu unchi la Bucuresti.
Kaufland, un raft imens, 3/3m, citesc timp de 20min tot, inclusiv bateriile de 1leu, inclusiv ce scrie mic mic de tot, in engleza sau romana uneori, celelalte limbi presupun in necunostiinta ca spun acelasi lucru.
Acumulatori varta si energizer pe raft, din plin, ghici, aceeasi poveste, fara data.
Interesant, toate bateriile, inclusiv cele de 1leu aveau stantat/vopsit, mare si citet, data de expirare, da , si cele varta sau energizer, indiferent de model/capacitate/tensiune.
Acum, terminandu-se marketurile unde mai pot merge, iau un pack de varta si unul de energizer, astept cuminte la casa sa-mi vina randul, cand imi vine spun -citez cat mai exact- "nu imi trebuie ambele, doar un pack de 2 buc, dar le vreau pe cele neexpirate" ..
Fata se uita, o data de 10 ori, cheama supervizerul presupun, coada creste la vreo 20 persoane deja, la casa grupul de angajati kaufland ajunge la vreo 5 (doamne si domnisoare).
Lumea incepe sa vocifereze, eu zic haideti sa stau eu mai la o parte, dati drumul la casa, ca am rabdare.
Alte 15min mai tarziu, dupa ce fetele desfacusera ambele ambalaje doar doar o scrie ceva pe acumulatori si nu pe ambalaj, multiple priviri mai mult sau mai putin furisate in directia mea (sensul clar de nu mai pleaca nebunul odata), grupul se plictiseste vazandu-ma relaxat si cu privire cat mai tampa/bovina am putut afisa, apare un tip jovial, se recomanda sef de magazin.
Care e problema etc etc, eu il trimit la fete, el nu si nu sai spun eu, dupa care concluzioneaza :
"Se poate sa fi uitat sa tipareasca data, noi nu cumparam nimic decat de pe canale oficiale"
Eu intreb ca Bula, si energizer si varta au uitat ? de ce pe nici o baterie de la ambii nu au uitat ? Eu zic ca voi vindeti gunoaie ambalate ca brand, de, marja de profit e pe prima fila din Biblie acum..
Va intreb pe voi, cand santeti in vreun market mare, flanco/altex/kaufland/etc, puteti de curiozitate sa verificati data de expirare la acumulatori, indiferent de model/brand ?
La baterii nu va obositi, fiind ieftine au data tiparita.
Ambalajele arata impecabil aici, ar mai fi posibilitatea ca importatorul sa faca magarii, desi imi pare imposibil de crezut ca nici unul din marketuri nu a observat lipsa datelor pe ambalaj, fiind unul din putinele lucruri ce trebuie sa fie acolo ca sa nu ia vreo amenda -ei direct, nu importatorul.
Acum repede, pana vor pune o data stantata ca e usor, si vor acoperi toata magaria.

Edited by alecsino1, 24 August 2016 - 11:51.


#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
pe langa ca santem furati de magazine, mai santem furati si de limba romana..

Edited by red46, 24 August 2016 - 12:00.


#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rãu

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Bateriile "Kaufland Alkaline" au data trecuta pe ele. Am luat AA si AAA (4lei si-un pic setul de 8 bucati) si expira in DEC-2020.

#4
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Astea reincarcabile(cred ca la astea te referi) nu trebuie sa cedeze dupa mai multe cicluri de incarcare/descarcare? La ce ar trebui o data, chiar si de fabricatie...

Eu acum am aflat ca bateriile au data de expirare Posted Image


// M-am uitat si eu la bateriile pe care le am prin casa si au data de expirare stantata pe fund.

Edited by A-d-r-i-a-n, 24 August 2016 - 12:15.


#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Attached File  acu.jpg   210.92K   72 downloads

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 A-d-r-i-a-n, on 24 august 2016 - 12:06, said:

Eu acum am aflat ca bateriile au data de expirare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5wqd-ETXrOw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am cumparat acum vreo 6-7 ani de la defunctul domo un set de acumulatori + incarcatori Duracell (no less). Sigilati in blister, tot tacamul. Ajung acasa, un acumulator mort pentru patrie. Ma duc inapoi cu tot setul, duc parlamentari cu un nene de acolo, imi da alt set in schimb, ajung acasa, mergeau toti, dar mai mult de 1 ora nu tinea niciunul curentul in ei. Ce sa mai zic ? Nu ziggy-ziggy, nu sc. viorel srl, ditamai Duracell, cu iepuras si toate alea.

#7
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Daca vorbim de acumulatori, acestia au o garantie de 4-5 ani fara sa fie scosi din blister si folositi. O garantie cu tot cu utilizarea acestuia nu exista. Tine de modul de utilizare doar este acumulator.

#8
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011
Am prin casa cateva reincarcabile, unele cu data altele fara:
AA
Tronic - data de fabricare prezenta
Duracell - fara data
GP - fara data
AAA
Varta (Life) - data de fabricare prezenta
Cel (Doro) - fara data

Edited by costeld69, 24 August 2016 - 12:40.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Bateriile au data de expirare.

Acumulatorii nu au - durata lor de viata e in cicluri incarcare/descarcare.

Atentie insa la acumulatori - daca luati acumulatori de capacitate mai mare decat cei originali e aproape sigur ca veti avea probleme cu incarcarea lor.

#10
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
De curiozitate , am verificat acumulatorii pe care ai am; cei AA Varta n-au nimic scris pe ei , Sanyo eneloop au inscriptia ,,10-040W''  ( o fi data fabricatiei codificata ?) .Ambele seturi se comporta OK , parca Varta sunt un pic mai slabi.
Setul de AAA Foton nu are nimic scris pe el , setul de Lexman are data fabricatiei in clar pe fiecare .
Din pacate nu mai am blisterele lor sa vad daca scria vreo data pe ele - oricum nu pun mare baza pe etichete si inscriptii pt ca intr-o tara ca RO nu-i o pb sa fie reinscriptionate daca expira.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am cumparat odata un pui de la billa, pe care scria data fabricatiei a doua zi de cand i-am cumparat.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sanyo Eneloop folosesc eu de cativa ani. Nu au data de fabricatie - ce ai vazut e seria de fabricatie - sa stie fabricantul din ce lot sunt.

Cred ca sunt cei mai buni acumulatori care i-am intalnit - o pereche are cred 5 ani, cealalta vreo 4.

I-am cumparat ptr un telefon dect la care s-au dus acumulatorii dupa 3 ani. Din apcate telefonul ala mergea cu acumulatori de 850mA dimensiuni AA. Asa ceva nu se mai fabrica demult asa ca i-am luat pe aia. Initial o pereche de 2100mA, apoi unii de 1100mA. Ideea a fost ca cei de 2100mA apareau ca sunt incarcati in jumatate de ora duap ce puneam telefonul la incarcat, in loc de 14 ore cat era normal. Si tineau fix o ora.
Pe urma m-am, prins ca telefonul nu putea furniza curent suficeint ptr incarcarea lor si am luat cea mai mica valoare care am gasit-o - 1100. Astia se incarcau in 3 ore si tineau tot atat.
In concluzie - i-am descarcat fortat intr-o lanterna, si apoi i-am incarcat cu inarcatorul rapid de la Sanyo care l-am luat cu primii acumulatori. Acum unii tin 11 zile, ceilalti 7.
Doar telefonul zice de cand ii bag ca nu sunt incarcati - apare doar o linie la baterie.

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 A-d-r-i-a-n, on 24 august 2016 - 12:06, said:

Astea reincarcabile(cred ca la astea te referi) nu trebuie sa cedeze dupa mai multe cicluri de incarcare/descarcare? La ce ar trebui o data, chiar si de fabricatie...

Eu acum am aflat ca bateriile au data de expirare Posted Image


// M-am uitat si eu la bateriile pe care le am prin casa si au data de expirare stantata pe fund.
Acum 2 ani am instalat o clima.  Anul asta prin mai , nu mai mergea telecomanda. Ma uit la baterii: best before mai 2016.  Si erau de brand panasonic sau duracell.

#14
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Merci de atentionare mr "Red46" , ma trimiti la colt pe coji de nuca, sau ma duc singur ?
Poate nu m-am exprimat clar, dar nimic nu e la subiect pana acum.
Da, ma refer strict la reincarcabile/acumulatori, nu la baterii.
ORICE are perioada de garantie, timp dupa care parametrii specificati de functionare in conditiile date se modifica, si trebuie recalibrat/inlocuit/etc.
Acumulatorii au o durata de viata mai mica in general decat bateriile, din motive pe care nu vreau sa le discutam acum aici, nu e ontopic, si costa cu ordine de marime mai mult.
Asadar, o simpla omisiune a producatorilor sau o simpla excrocherie ?

Edited by alecsino1, 24 August 2016 - 22:33.


#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Paranoia si incultura tehnica.

#16
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
Draga, la cit sint organele cu ochii pe comercianti nu crezi ca erau desfintati de mult cei care vind acumulatori daca era cel mai mic motiv??

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 alecsino1, on 24 august 2016 - 22:32, said:

.
Acumulatorii au o durata de viata mai mica in general decat bateriile, din motive pe care nu vreau sa le discutam acum aici,

Hai ca esti tare. O baterie tine pana se consuma si gata. Acumulatorii de obicei - depinde de nr de cicluri de incarcare / descarcare vor tine ani de zile.

In functie de tipul constructiv ei pot intr-adevar imbatrani mai repede sau mai tarziu, cee ce le va scadea capacitatea panba vopr deveni inutilizabili - cei mai afectati sunt cei cu Plumb - ptr UPS-uri, masini, et, la care daca nu se fac cicluri repetate de incarcare / descarcare macar odata la 3 luni nu tin mai mult de 6-12 luni.

Acumulatorii de care vorbim in cazul de fata sunt acumulatori Ni-MH de ultima generatie - pot stoca energia pe perioade si de 2 ani - vin gata incarcati. Nu necesita formatare a acumulatorii antici. Chiar si vechii acumulatori aveau nevoie de vreo 5 ani pana sa devina inutilizabili - deci oricum se incadrau in durata de viata a produselor de gen.

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cei gen eneloop rezista mult si bine. Am niste Sanyo de vreo 7-8 ani cred cu cateva sute de cicluri, 2 dintre ei lasati vreo 4 luni in masina chiar si -20 grade si n-au nicio jena. Singura chestie, i-am mai balansat din cand in cand plus ca nu i-am amestecat niciodata. Perechile au fost marcate de la bun inceput si folosite doar asa. Nu i-am lasat complet descarcati.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate