Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Consum curent telecomanda TV

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007
O problema destul de des intalnita este descarcarea rapida a bateriilor la telecomanda TV-ului "smart". Am incercat toate tipurile de baterii (Varta, Sony, Toshiba, Duracell) si dupa 2 saptamani se descarca in telecomanda - asta in ideea in care folosesc de cel mult 2-3 ori TV-ul in acea perioada.

Asa ca am facut niste masuratori si am obtinut niste valori interesante: in stand by telecomanda consuma 7mA, la apasarea unui buton consuma 44mA. Facand un calcul simplu (sper sa nu gresesc), pentru o baterie normala AAA Alkaline de 1.6V cu o capacitate de ~1000mAh => ~12 zile de stand by (cu 2 baterii in serie), fara ca nici macar sa fie folosita.

Sunt curios daca a mai intampinat cineva problema asta sau chiar a avut curiozitatea sa faca masuratorile astea. Nu sunt niste curenti cam mari pentru o telecomanda obosita cu un senzor infrarosu?!

Edited by andy92, 23 August 2016 - 09:46.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Nu cumva telecomanda ta e defecta si consuma curent inutil?

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ar fi interesant sa o demontezi si sa masori doar placa alimentata, ma gandesc sa nu faca figuri vreo tasata si sa ramana "agatata" pe undeva

#4
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007
No idea - am vazut ca o chestie comuna ar fi sa ramana un buton blocat apasat, dar am verificat si nu cred ca e asta cauza. Ce ar mai putea sa fie defect si sa consume asa mult? Sau poate chiar sunt niste valori normale pentru tipul asta de telecomanda (pentru Samsung 55JU6440)? Posted Image

Edited by andy92, 23 August 2016 - 09:49.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 andy92, on 23 august 2016 - 09:44, said:

Facand un calcul simplu (sper sa nu gresesc), pentru o baterie normala AAA Alkaline de 1.6V cu o capacitate de ~1000mAh => ~12 zile de stand by (cu 2 baterii in serie), fara ca nici macar sa fie folosita.

batrie normala ....... pai , nu stiu cat de normala ti se pare tie a fi o baterie de 1.6V, cand ele de fapt sunt de 1,5V, iar acumulatorii sunt de 1,2V.

#6
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 Dany_Darke, on 23 august 2016 - 10:11, said:


batrie normala ....... pai , nu stiu cat de normala ti se pare tie a fi o baterie de 1.6V, cand ele de fapt sunt de 1,5V, iar acumulatorii sunt de 1,2V.
Da cand e noua are peste 1,5v !

#7
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Nu stiu de unde ai scos ideea cu "destul de des intalnita", inca nu prea am auzit pe nimeni sa se planga de chestia asta, pe mine ma tin cam 2-3 ani si nu folosesc baterii foarte scumpe (4 bucati la 5 lei). Merg si eu pe ideea ca telecomanda ta are o problema. Cand spui "smart" te referi la tv, nu si la telecomanda, sper ca nu e tip "magic" cu senzori, giroscoape si alte chestii, ca atunci aia manaca mai mult. Dar totusi 2 sapatamani, e ciudat. Am si eu o telecomanda Wireless Air Mouse care mananca bateriile cam intr-un an sau chiar mai putin, daca o chinui mai des.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 andy92, on 23 august 2016 - 09:44, said:

O problema destul de des intalnita este descarcarea rapida a bateriilor la telecomanda TV-ului "smart".
Doar la tine.
Minim un an trebuie sa functioneze.
In stand by e zero consumul. La apasarea unei taste e 15 mA.
Am masurat acum.

Edited by dorin_2k, 23 August 2016 - 10:23.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
si eu cred ca problema e la telecomanda ta.
eu folosesc telecomanda upc pentru un smart tv lg, in 3 ani cred ca o singura data i-am schimbat bateriile...iar tv-ul e folosit zilnic, in medie 6 ore, interval in care modificam nivelul sonorului, schimbam canalele in pauzele de publicitate, samd.

Edited by corinadaniela, 23 August 2016 - 10:44.


#10
andy92

andy92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.04.2007

 Dany_Darke, on 23 august 2016 - 10:11, said:


batrie normala ....... pai , nu stiu cat de normala ti se pare tie a fi o baterie de 1.6V, cand ele de fapt sunt de 1,5V, iar acumulatorii sunt de 1,2V.
My bad, de 1.5V e bateria, 1.6V - 1.8V are noua.

 danyel61, on 23 august 2016 - 10:15, said:

Nu stiu de unde ai scos ideea cu "destul de des intalnita", inca nu prea am auzit pe nimeni sa se planga de chestia asta, pe mine ma tin cam 2-3 ani si nu folosesc baterii foarte scumpe (4 bucati la 5 lei). Merg si eu pe ideea ca telecomanda ta are o problema. Cand spui "smart" te referi la tv, nu si la telecomanda, sper ca nu e tip "magic" cu senzori, giroscoape si alte chestii, ca atunci aia manaca mai mult. Dar totusi 2 sapatamani, e ciudat. Am si eu o telecomanda Wireless Air Mouse care mananca bateriile cam intr-un an sau chiar mai putin, daca o chinui mai des.
Intr-adevar, teoretic nu ar trebui sa aiba nicio legatura telecomanda cu faptul ca TV-ul e smart sau nu, but who knows - credeam ca asta ar fi o cauza. Cum am zis, e telecomanda simpla, doar cu un senzor infrarosu.

 dorin_2k, on 23 august 2016 - 10:23, said:

Doar la tine.
Minim un an trebuie sa functioneze.
In stand by e zero consumul. La apasarea unei taste e 15 mA.
Am masurat acum.
Exact asta voiam sa mai vad - consumul de curent pentru alte cazuri! Multumesc pentru efortPosted Image

Cand ajung acasa o desfac si mai masor putin pe acolo sa vad daca observ ceva in neregula. Totusi poate asa e prost gandit modelul asta, desi ma indoiesc...
FYI, asta e telecomanda despre care vorbesc - http://i.ebayimg.com..._3.JPG?set_id=2

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Aceeasi telecomanda am si eu. Cum am scris mai sus: in stand by e zero.
La apasare 15 mA.
Cerd ca a ta a "prins" ceva lichide in interior.
Desfa-o si curat-o f bine. Cu alcool izopropilic. Baie totala in alcool si cu o periuta o speli bine. O usuci cu jet de aer.
Daca nici asa, cumperi alta. E mai ieftin alta decat sa schimbi bateriile la 2 saptamani.

#12
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Si eu am un smart tv din decembrie 2014 (32h6400) si pina acum nu am schimbat bateriile de la nici una din telecomenzi. De folosit o folosesc mai des pe cea lunga. Cealalta o folosesc doar cind intru pe youtube sau cind nu o gasesc pe prima   Posted Image

Attached Files



#13
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Hai ma lasa-ne ca tu vrei sa te dai mare ca ti-ai luat SMART TEVE ......
Am intalnit si eu ciudateia asta o data , la mine se incalzeau bateriile in ea si nu tineau mai mult de 1 zi ....
Chinezarii ce sa le faci

#14
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Telecomanda este cu probleme, la mine tin bateriile cam doi-trei ani fara probleme. Le mai scot eu din cand in cand sa nu cumva sa am surprize neplacute si sa curga in telecomenzi, cu toaate ca de cativa ani nu am mai intalnit problema asta. Folosesc cu precadere Duracell.

#15
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Trebuie demontata si curatate contactele.

#16
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012

 alexa32, on 23 august 2016 - 11:27, said:

Trebuie demontata si curatate contactele.

Doar daca nu mai este in garantie.

#17
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016
Poate iti ramane vreun buton in contact. Verifica starea ledului telecomenzii cu ajutorul camerei telefonului (e sensibila IR). Daca ti-e greu/lene sa desfaci telecomanda, cumpara una compatibila/universala (incepand de la 15 lei).

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La un Nei au tinut 6 ani bateriile originale, si erau doar Sunlight Super, adica de 3,5 X mai slabe decat cele super-alcaline.
Super sunt intre carbon-zinc (1X) si heavy-duty (3X). Alcalinele sunt 5X si super-alkalinele sunt 6-7X.
Mai exista M2 cu 40% peste, si Litiu-fier cu 400 % peste super-alkaline.
In timpul celor 6 ani ('94- 2000) a fost utilizata la greu telecomanda, cu zaping chiar exagerat, si probabil numarul de apasari a fost de peste 150 K , inclusiv cu tinut apasat muuuuult timp pe butoane de volum, si alte setari, etc.
Cu baterii AA cu litiu puse ulterior, merge si acum telecomanda originala, in stare buna (am inlocuit capacul de la baterii), dar de 2 ani nu mai folosesc acel televizor decat extrem de rar; oricum intre 2000 si 1013 a fost folosita la greu cu acelasi set de baterii care sunt bune si acum.

La un Sony din 2011 nu am inlocuit nici acum bateriile originale AAA.
La alt Sony din 2013 iar nu am inlocuit bateriile originale AAA Sony new ultra made in Poland...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate