Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Constructie banzic

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Constructie banzic

Va salut
Apelez la cei care au,sau care folosesc banzicul,atat cel vertical cat si cel orizontal.
In dorinta de a contruii un astfel de ferastrau,m-am lovit de o problema la care inca nu am gasit raspunsul...
Care este diametrul minim al tamburului(volantei) pe care [merge] banda de ferastrau,in functie de dimensiunile benzii?
Am materiale de a contruii acele roti,practic,din textolit de f buna calitate,insa nu stiu daca dimensiuni de pana in 300mm diametru sunt recomandate pt panze mai groase(0.65-0.9mm)...

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Din ce imi aduc aminte din santierul unde am lucrat, volanta avea undeva la diametrul de vre-o 500-600mm. La un diametru de doar 300 s-ar putea sa plesneasca.

#3
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Calculu la pinze de banzic e1-1000 mm deci o panza de 0,9mm grosime trebuie volante de 900 mm pentru a nu obosi otelu din panze, de obicei fisurile de la panze apar pentru ca se folosesc volante mai mici.

Edited by dan_2000, 25 July 2016 - 21:09.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am avut la servici un banzic micut de debitat metal cu pinza de 0,7-0,9 grosime si avea rolele de cam 200, cu distanta intre axe de 500.  Avea turatie reglabila electronic si mergea destul de bine.

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Nu gasesc nici o documentatie despre relatia dintre grosimea benzii si diametrul volantei...

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nici nu trebuie.
Cauta ce poze vrei tu despre tipul de banzic dorit, pozele sa fie cu ceva calitate si in acele poze vei gasi sigur un reper cunoscut care sa-l iei ca "unitate de masura" si vezi la scala cat iti rezulta rola de banzic.

Am mai gasit un pdf care te poate ajuta.

Attached Files


Edited by keta, 27 July 2016 - 00:14.


#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Folosesc f des cautarea dupa imagini,mai ales atunci cand prefer engleza pt a cauta ceva.Cautand in romana,gasesti numai ceva de vanzare,pe cand in engleza,lumea isi da cunostintele pe gratis...
Am gasit diametre ale volantelor intre 200mm si 600mm ,folosite de proma si fervi.
Se pare ca pt diametre ale volantelor sub 300mm,grosimea panzei de taiere nu trebuie sa depaseasca 0,6mm.
O gaselnita,daca pot spune asa,este si faptul,ca pt volante se pot folosi fulii pt curea trapezoidala,unde panza de taiere,[merge] peste cureaua trapezoidala de actionare.In acest caz,viteza de taiere este egala cu viteza periferica a fuliei motorului de actionare.
Din fericire,aici pe Softpedia,am gasit ceva informatii si pareri,fata de alte forumuri...
Mai am nelamuriri asupra timpului de folosire a panzei de taiere si daca trebuie neaparat scoasa de pe volante pt [odihna].Sunt de acord ca tot invartindu-se,materialul se incalzeste,iar unele modele au apa de racire pe panza,insa la partea asta cu odihna panzei sunt total in ceata...

#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am gasit o schita cu ceva dimensiuni,pe care o atasez ca inspiratie pt eventualii constructori...Planul este free gasit pe net.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wzrxHjCRpJE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by gcom61, 27 July 2016 - 20:12.


#9
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
...Cum spuneam,totul este sa cauti [in engleza]..

Attached Files


Edited by gcom61, 28 July 2016 - 08:12.


#10
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015
Si pana la urma ai facut banzicul?

Edited by ionsteg, 11 January 2020 - 21:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate