Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bulldog francez - timp petrecut singur

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Jaromir

Jaromir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.07.2016
Rog cunoscatorii rasei bulldog francez sa-mi spuna daca 6 ore pe zi lasat singur in casa este prea mult si il poate afecta negativ pe catel. Vreau sa aduc acasa un astfel de caine, dar problema ar fi cand merg la facultate pentru ca nu are cine sa stea cu el. Pe internet apare des ca pot deveni distructivi daca sunt lasati singuri. Asta inseamna ca incep sa distruga inteleg de aici, dar le afecteaza si creierul?
Cand eram copil, bunicii mei tineau legata in curte o catea care statea aproape tot timpul singura si bunicul se intelegea bine cu ea, a trait multi ani fara probleme. Dar, avand in vedere ca fiecare rasa are trasaturi specifice si in cazul bulldogului francez una ar fi ca nu suporta prea mult singuratatea, va sunt recunoscator daca imi puteti vorbi putin despre experienta cu acest caine.
Va multumesc :)


#2
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Am lasat cainele singur 4 ore in CURTE si a distrus tot , ma intreb tie la apartament ce ti se poate intampla ? Posted Image

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu stiu cum este rasa, dar te intreb pe tine asa, apelez la logica ta:

daca tu ai sta singur in casa, cate 6 ore in fiecare zi, fara sa poti pune mana pe nimic, in cat timp ajungi la spitalul 9? tu supui acel animal la un stres psihic, iar in acelasi timp vrei sa stea in locul in cae l-ai lasat, sa nu-ti deranjeze nici praful din casa. nu se poate, imagineaza-ti cum ti-ar fi tie in situatia data.

cat despre faptul ca un caine la curte e mai cuminte decat in casa, pai acel caine de bine de rau mai are de vazut ceva, de admirat ceva, nu ca i-ar fi excelent, dar mai vede o pasare, mai trece o mata, mai latra, mai zgarie putin pamantul de langa cusca, se mai suie pe cusca, mai vede un om, il mai baga cineva in seama, il mai mangaie careva sau vb cu el.

tu ce crezi, este acelasi lucru cu a sta izolat in casa fara sa faca nimic si sa nu atinga nimic? eventual si liniste ca deranjeaza vecinii? sa nu mearga nici la buda minim 6 ore, ca vb aia, poate mai iesi in oras, ai mai ramas de vb cu x si cu y, etc.

cand cumperi un animal de companie, aduci in casa o fiinta, o fiinta cu aceleasi drepturi la viata ca si tine, daca cineva ti-ar ingradi drepturile, ai spune ca esti persecutat si sechestrat.

#4
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015
Cainii au nevoie de miscare, libertate cat mai multa si atentie, indiferent de rasa.

Daca vrei neaparat un animal, ia-ti pisica.

#5
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Multa lume lasa cainii cateva ore pe zi acasa singuri.
Probleme sunt in primul an, cand puii pot sa faca varza totul.
Eu zic ca poti sa il lasi singur acasa, insa inainte sa pleci sa il obosesti zdravan. Daca vrei mult sa ai un caine cred ca poti sa te scoli cu o ora mai devreme si sa il plimbi/alergi/joci cu el pana ii iese pe nas. Daca nu poti sa faci asta, nu are sens.

#6
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,647
  • Înscris: 28.11.2001
Un amic ceva mai zgârcit și cu banii și cu timpul lui și-a luat un animal de casă. Am rămas mut când am aflat acest lucru. M-a pus să ghicesc ce și-a luat și după 10 încercări m-am lăsat păgubaș. Își ”luase” un melc. I-a acordat atâta atenție că după o lună m-a anunțat că a dispărut din casă ”animăluțul”. Un cățel cu siguranță necesită mai multă atenție.
P.S.Nu e poantă.

Edited by badmania98, 24 July 2016 - 10:37.


#7
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
ai putea să i iei o buldogiță să se ,,joace,, cu el.
în curand vor avea şi buldogei

#8
Jaromir

Jaromir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.07.2016
Multumesc pentru raspunsuri. O sa-l aduc doar cand rezolv problema asta.
Toate cele bune, va salut!

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cand te decizi sa iei catelul sa fie intr-o perioada cand esti in vacanta ca sa te poti ocupa de educatia lui timp de minim o luna. Dupa ce trece de 3 luni- 3 luni si jumatate inteleg mai bine comenzile si te intelegi cat de cat cu ei. Nu e o idee buna sa-ti mai iei un caine fiindca se vor indemna unul pe celalalt la tampenii.

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 Egosoette, on 24 iulie 2016 - 09:19, said:

Cainii au nevoie de miscare, libertate cat mai multa si atentie, indiferent de rasa.

Daca vrei neaparat un animal, ia-ti pisica.
Un hamster e alegerea ideala !

#11
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 viks, on 24 iulie 2016 - 10:55, said:

ai putea să i iei o buldogiță să se ,,joace,, cu el.
în curand vor avea şi buldogei

Maxim! =))
on:Dar de ce vrei o rasa ca asta, pleci cu el la razboi? Tie iti trebuie caine de companie nu arma de ucis, cand va vad cu basinile astea mor pe voi.

#12
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 Kevlar111, on 24 iulie 2016 - 12:18, said:

Maxim! =))
on:Dar de ce vrei o rasa ca asta, pleci cu el la razboi? Tie iti trebuie caine de companie nu arma de ucis, cand va vad cu basinile astea mor pe voi.

Ce zici bre acolo???

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Kevlar111, on 24 iulie 2016 - 12:18, said:



Maxim! =))
on:Dar de ce vrei o rasa ca asta, pleci cu el la razboi? Tie iti trebuie caine de companie nu arma de ucis, cand va vad cu basinile astea mor pe voi.
Mai aveam putin si muream de ras. Buldogul francez e caine ca companie si are vreo 30cm inaltime la greaban. Cum te poate omori un caine atat de mic?

#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 Kevlar111, on 24 iulie 2016 - 12:18, said:

Maxim! =))
on:Dar de ce vrei o rasa ca asta, pleci cu el la razboi? Tie iti trebuie caine de companie nu arma de ucis, cand va vad cu basinile astea mor pe voi.
Zi ce ai fumat ca pare bun ?

#15
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
el n a fumat niica

a fumat ala care a lăsat bulldoaga singură pe partament

#16
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Las'că am lăsat un terier o noapte în casă și a ros toată mobila.

#17
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
6 ore , este mult , daca tot vrei sa ai si caine normal si timp liber vezi ca sunt tot felul de centre in care poti lasa animalul pentru cateva ore pe zi  (contra cost bineinteles).
Sa sechestrezi 6 ore un caine in apartament ... deja e exagerat si iti face praf si apartamentul .

#18
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
cat e mic nu cred ca e ok sa fie lasat singur asa mult. Defunctul nostru domn caine a vost inconjurat de familie si corectat cand dadea sa strice ceva, in primul an de viata macar.
In viata sa de adult a stat singur acasa pana veneam de la job, dar
1. era adult, nu un pui
2. deja invatase de mic ce sa faca de plictiseala - redirectionat spre tot felul de jucarii in loc de papuci, picioare de scaune, etc
chiar nu tine de rasa. al nostru era pitbull + bandog mix, chipurile si mai agitat. dar orice fel de rasa ar fi, nu poti sa te astepti de la un catel sa se uite in tavan jumatate de zi.
mai sunt care plimba catei cu 10-15 lei / ora. vezi poate negociezi un abonament lunar, si din alea 6 ore sa fie 3 de plimbare si 3 in care sa doarma dupa plimbare. sau ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate