Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Review-uri audio

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Buna seara tuturor,

M-am tot gandit de-a lungul timpului sa incep o mini-afacere pe internet cu review-uri pe youtube la boxe, amplificatoare si tot felul de lucruri legate de partea audio. Eu fiind un mare pasionat de sunet, meloman si audiofil imi doresc treaba asta din toata inima, dar nu stiu cum sa incep avand in vedere ca nu am produse la care sa fac review, decat la cateva boxe si amplificatoare pe care le am eu in casa si pe care le folosesc zi de zi. Mentionez ca vreau sa fac videoclipuri de calitate indiferent daca produsele sunt sau nu sunt scumpe. Ce credeti ? Cum as putea sa primesc diferite produse pentru a le face review ? Multumesc anticipat !

#2
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Posted Image  Posted Image Posted Image  Mare tie gradina..... de ce nu faci review la ceva ce ai in casa: matura, faras, pisica, copii....? Pariez ca daca ii faci review nevestei ai sa ai pe putin un mil de abonati.

Acum, offtopic: fac ceva pe ele reviewuri. Daca nu vad cu ochii mei si nu probez nu cumpar pe baza a ce pasarici li se pare altora.

Edited by HALLS, 27 June 2016 - 22:24.


#3
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Salut,

Am incercat si eu sa fac un lucru asemanator cu ceea ce doresti tu sa incepi si am avut succes pentru o scurta perioada. Aveam un site unde publicam review-uri la diverse produse electronice (nu era o nisa specifica, ci una generala).

Din ceea ce am invatat eu cat timp m-am ocupat de acel site iti pot spune ca la inceput nu trebuie sa detii efectiv acele produse. Spre exemplu, eu ma documentam foarte mult din opiniile altor cumparatori iar in cazul in care produsul era foarte nou si nu existau prea multe recenzii deja publicate puneam accentul pe specificatiile tehnice in review-ul meu si in concluzii scriam despre ce asteptari as avea de la acel produs si eventual despre calitatea altor produse a brand-ului respectiv.

Pe viitor, dupa ce iti formezi o anumita audienta si articolele publicate sunt de calitate ai sanse mari sa fi contactat de catre magazine sau producatori in vederea testarii produselor. De altfel, poti investi chiar tu in produse de test in cazul in care ajungi sa faci banii necesari din "mica afacere"; ulterior poti vinde produsele ce nu-ti sunt de folos. Intradevar, daca doresti sa faci video-uri este ceva mai greu daca nu detii produsele, de asta iti recomand sa incepi cu un site in care poti utiliza imagini de presa ale produsului aflat in recenzie.

Pui accent pe design responsive, viteza de raspuns a site-ului si publici continut mult si de calitate si o sa ai parte de succes garantat.

Multa bafta!

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Adica faci un site cu review fake sau traduse din strainatate in timp ce tu nici macar nu ai vazut produsul fizic, de testat si dat o parere despre el nici nu ai cum...
Din nefericire asa sunt majoritatea siteurilor, deaceea sunt si ignorate... cand spui ca faci review si folosesti poze de pe alte siteuri sau cele furnizate de companie pe site... cum iti cad ochii pe poza parasesti siteul, ca e clar ca vorbeste prostii din moment ce nici nu a vazut fizic produsul.
Asadar un site care nu are poze facute in house e un rebut. Ce opinie sa isi dea unul care doar saliveaza la gandul de a vedea pe viu acel produs?

Mai ales in zona audio/foto, care e o zona mult mai sensibila...

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Review-urile de pe YT sunt utile doar in materie de specificatii ,facilitati, unpacking ,unboxing ,chestii de design si functionalitate. Atat.
Daca in schimb cumva te bagi sa arati cum suna pe YT facand inregistrari cu smartphone-ul sau chiar cu microfoane mai performante ai zbarcit-o total. N-are nimic de-a face cu realitatea.

Edited by edigee, 27 June 2016 - 22:51.


#6
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
@vubiv: Poate ca zona audio/foto este mult diferita dar in cazul electronicelor ai multe de scris chiar si fara sa ai produsul in fata. Site-urile romanesti sunt foarte saracacioase in ceea ce priveste detaliile legate despre diferitele produse. In cazul meu, puteam descrie mult produsul si fara sa fiu in posesia lui.

Spre exemplu, la un smartphone sunt foarte importante interfata, sistemul de operare, benchmark-urile procesorului si a placii grafice, poze si filmari facute de acesta (ce pot fi gasite usor pe alte site-uri si utilizate intr-un colaj sub protectia Fair Use). Toate astea fac parte dintr-un review de calitate si pot duce articolul la cel putin 1000 de cuvinte.

Sunt complet de acord ca review-ul ar fi mult mai calitativ cu produsul in mana ta dar este un compromis pe care esti nevoit sa-l faci daca vrei sa intri in nisa asta. Mai mult ca sigur si initiatorul topic-ului ar gasi lucruri de prezentat chiar si in lipsa produsului.

Sincer iti spun, daca articolele mele nu ar fi fost suficient de bune nu as fi avut parte de pozitii in primele 5 locuri in Google Romania la keyword-uri importante si nu as fi avut atatea vanzari prin retelele de marketing afiliat. Din pacate, este un domeniu ce iti consuma mult timp zilnic si unde nu prea este loc de pauza.

#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Google nu apreciaza cat de bune sunt articolele si face top, el analizeaza keyworduri :D
Cat despre vanzarile afiliat, nici ele nu reprezinta o apreciere a continutului, ci e o chestie de noroc si sansa, ca au dat click pe un link al tau pe profitshare si a ramas cookie in browser pana la momentul unei comenzi. Majoritatea oamenilor dau click pe orice link si cad in capcana linkurilor si cookieurilor afiliat, astfel ca atunci cand dau o comanda, in functie de noroc se nimereste sigur pe cookieul cuiva de pe un site vizitat anterior :D

#8
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Multumesc tuturor pentru raspunsuri ! M-am gandit mai bine si cred ca o sa incep un site (cel putin in prima faza) cum mi-a recomandat ionutzm05. Oricum, in momentul de fata nu prea ma intereseaza profitul in special, vreau doar sa cresc putin in domeniul asta si apoi daca vine si un ban nu ma deranjeaza. Si cred ca daca review-ul va fi destul de calitativ si pe site nu o sa am reclame si alte prostii, poate o sa mearga (nu din prima, dar mai tarziu e probabil) ! :)

#9
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009

View Postvubiv, on 27 iunie 2016 - 23:08, said:

Google nu apreciaza cat de bune sunt articolele si face top, el analizeaza keyworduri Posted Image
Google functioneaza pe baza keyword-urilor, dar dupa ultimele update-uri si tendinte in materie de SEO (de aproximativ 1 an, 2 maxim) Google cere si recomanda articole de calitate si integrare sociala in detrimentul backlink-urilor dubioase. Au fost numeroase penalizari dupa ultimele update-uri. De altfel meta keyword-urile puse in pagina nici nu mai au vreun rost de mult timp.

Pentru initiator, daca doresti sa incepi cu un website iti recomand platforma Wordpress (utilizata sub forma de CMS pe domeniu si hosting propriu, nu subdomeniu .wordpress.com), deoarece o poti customiza cat de mult doresti dupa bunul tau plac si poti utiliza plugin-uri SEO de genul Yoast care te atentioneaza la fiecare articol scris ce ar trebui sa imbunatatesti ca articolul sa fie "bine vazut" de catre Google. Daca vei respecta informatiile primite din partea acestui plugin si vei scrie constant pe site traficul vine de la sine Posted Image .

#10
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Chiar ma intrebam cum apar pe net review-urile alea de n-au nici o treaba cu realitatea. Acum am aflat. Apropos, explicati-mi si mie de ce nu exista review-uri negative, de genul "in viata mea nu am ascultat boxe mai proaste" sau "designul acestor boxe e facut de orbi" etc. Poate pentru ca respectivele boxe sunt primite, iar un review negativ inseamna canci alte boxe? In rest de astea cu "cele mai bune in segment" intalnesc la tot pasul. Nu stiu cum se face, dar TOATE sunt cele mai bune din segment.Posted Image

Recunosc, este o modalitate buna pentru review-er de a asculta scule multe si mult mai scumpe decat si-ar permite.

Edited by batman, 28 June 2016 - 10:00.


#11
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Pentru ca trebuie sa pupi mana producatorului si cand e mizerabila, altfel nu o sa (mai) primesti produse in teste de la el :D
De aici si toate recenziile care lauda excesiv, de multe ori exact cand nu e de laudat.

#12
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Exactly my point! Pai si atunci ce rost mai au recenziile, daca nu sunt obiective?

#13
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
@KRENG, Ar fi cea mai tare meserie ca de-alde NAD, KLIPSCH, HK sau Heco să-ți trimită acasă toate bunătățile, să te joci cu ele după placul inimii, și să le mai și faci albie de porci în review-uri. Poate îi convingi pe băieții de la showroom-uri să te lase să faci review-urile chiar acolo, dar nu cred să reușești. Ideea e bună, la noi nu există decât review-uri făcute de amatori, care sunt foarte subiective.

Edited by cutinastefan, 28 June 2016 - 10:58.


#14
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Comanda si tu produsele online si le returnezi in zece zile. Macar sa-ti dai cu parerea ca utilizator efectiv, nu sa faci rezumat de specificatii (de unde stii ca sunt corecte?) culese de pe Net.
Iar la audio, daca nu stii sa le instalezi corect, nu poti sa faci o recenzie corecta, cel mult iti vei recenza propria nepricepere sau camera in care le-ai instalat.

#15
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Am citit ceva carti despre HiFi, Hi-End Audio si am habar cu ce se mananca chestia asta, deci nu ar fi problema de instalare sau pozitionare, mai ales ca stiu cum imi pozitionez sistemul de acasa pentru a suna cat mai bine. In legatura cu review-urile, doresc sa fie 100% corecte (cel putin din punctul meu de vedere) fara sa jignesc sau sa ridic in slavi firma respectiva. Cu site-ul nu e problema, deoarece prelucrez site-uri de mult timp :)

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
HI-FI ul si in general partea de sunet ,acustica ,notiuni de electronica aferenta ,nu se invata(doar) din carti. Trebuie multa experienta practica si o ureche foarte antrenata si care sa poata sa faca diferente.

#17
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PostJean-Luc_Picard, on 28 iunie 2016 - 11:15, said:

Comanda si tu produsele online si le returnezi in zece zile. Macar sa-ti dai cu parerea ca utilizator efectiv, nu sa faci rezumat de specificatii (de unde stii ca sunt corecte?) culese de pe Net.
Iar la audio, daca nu stii sa le instalezi corect, nu poti sa faci o recenzie corecta, cel mult iti vei recenza propria nepricepere sau camera in care le-ai instalat.
Problema e ca dupa cateva retururi nu o sa mai poti returna... legea aia nu e pentru a abuza de ea si a te folosi de produse si returna... si cand vad ca faci retururi dese la tot ce cumperi s-a terminat distractia :D
In plus iti trebuie si bani sa ii rulezi, ca dureaza ceva vreme pana faci retur si pana ajungi sa iti recuperezi banii (minus taxa de transport/retur)

#18
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Urechea mea pot sa spun ca e destul de antrenata, avand in vedere ca pot sa recunosc bitrate-ul unei piese dupa 3-4 batai. Oricum, de-a lungul timpului am ascultat multe boxe, amplificatoare, sisteme si stiu cum trebuie sa sune ceva de calitate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate