Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

activitate comerciala pe persoana fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Buna ziua,

Intentionez sa cumpar diverse articole pe care sa le vand ulterior la un pret mai mare. Am gasit pe site-ul ANAF urmatoarele precizari:

Comerț, meserie
Explicații:
Sunt veniturile realizate din comerț de către persoane fizice sau de asocieri fără personalitate juridică, din prestări de servicii, sau cele obținute din practicarea unei meserii. De exemplu: activități de producție, de reparații; cumpărături făcute în scopul vânzării; organizarea de spectacole; intermediar de tranzacții comerciale cum ar fi: contract de comision, de mandat, de reprezentare, de agent de asigurare... ; vânzarea în regim de consignație a bunurilor cumpărate în scopul revânzării sau produse pentru a fi comercializate; activități de editare, imprimerie, multiplicare; transport.

Obligații privind declararea:
În 15 zile de la începerea activității depuneți Declarație de înregistrare fiscală/Declarație de mențiuni pentru persoanele fizice care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită profesii libere Formular 070 la unitatea fiscală de care aparțineți, precum și Declarația privind venitul estimat/norma de venit Formularul 220, în care treceți venitul pe care apreciați că-l veți obține. Dacă ați optat pentru impunerea în sistem real, adică pe baza datelor contabile, acest formular se depune până în ultima zi din ianuarie. Fac excepție de la depunerea formularului 220 situațiile în care impozitul se reține de către plătitor.
Până pe 25 mai depuneți Declarația privind veniturile realizate din România Formularul 200. Depuneți și Declarația privind venitul estimat/norma de venitFormularul 220, dacă în anul anterior ați avut pierderi sau apreciați că veți avea venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul anterior.
http://static.anaf.r.../scurt_ghid.htm

1. Inteleg ca activitatea pe care doresc sa o desfasor se incadreaza la „cumparaturi facute in scopul vanzarii” si pot exercita acest lucru fara a fi nevoie de PFA sau alta entitate juridica. Va rog sa ma corectati daca gresesc.

Mai am cateva nelamuri in privinta formularul 070 http://static.anaf.r...ec_070_2016.pdf
2. As dori sa stiu daca trebuie sa completez ceva la punctele IV si V. Eu fiind persoana fizica, nu ma voi inregistra la Registrul Comertului, astfel incat nu inteleg ce Organ emitent ar putea sa-mi acorde codul CAEN corespunzator.
3. La punctul VI banuiesc ca nu e nevoie sa completez nimic pt ca abia incep aceasta activitate.
4. Unde mentionez „cumparaturi facute in scopul vanzarii”? ( activitatea pe care intentionez sa o desfasor)

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
In afara completarii formularelor mai trebuie sa fii atent ca orice bun care il cumperi sa detii factura sau documente de provenienta a marfii .
In rest iti urez  : succesuri . Posted Image

#3
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

Quote

Declaratia de inregistrare se completeaza cu ocazia primei inregistrari fiscale, de regula cu ocazia infiintarii
Din cate stiu eu, "inregistrare fiscala" inseamna atribuirea unui CUI, care nu se da unei persoane fizice, ci unei persoane fizice autorizate. De altfel, nu inteleg de ce nu te inregistrezi ca PFA. Orice venit, fie ca e pe pesoana fizica sau persoana fizica autorizata, se improziteaza la fel: min 32% din venit (in cazul tau, profit, adica venitul din care scazi cheltuielile).

 ttitirez, on 26 iunie 2016 - 16:22, said:

Stai flex !! Ca sa justifice stresul si cheltuiala trebuie mai intai sa ai niste vanzari substantiale atat ca valoare cat si cantitate pe o perioada de timp destul de mare (peste 6 luni) ca sa trebuiasca sa ai o forma de impozitare.Daca vinzi sporadic din an in paste cateva produse asta nu inseamna ca ai obligatia sa declari ceva.
Unde mentioneaza ca va vinde sporadic? A, ca e la inceput si probabil n-o sa aiba cine stie ce volum, e alta mancare de peste. Dar legal vorbind, orice venit se impoziteaza. Cum ar fi ca aia care incaseaza chirii sa nu aiba obligatia sa declare primele 6 luni, ca poate pleaca chiriasul (=venit sporadic)?

Edited by Michidoo, 26 June 2016 - 18:30.


#4
ttitirez

ttitirez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.05.2016

 Michidoo, on 26 iunie 2016 - 18:29, said:

Din cate stiu eu, "inregistrare fiscala" inseamna atribuirea unui CUI, care nu se da unei persoane fizice, ci unei persoane fizice autorizate. De altfel, nu inteleg de ce nu te inregistrezi ca PFA. Orice venit, fie ca e pe pesoana fizica sau persoana fizica autorizata, se improziteaza la fel: min 32% din venit (in cazul tau, profit, adica venitul din care scazi cheltuielile).


Unde mentioneaza ca va vinde sporadic? A, ca e la inceput si probabil n-o sa aiba cine stie ce volum, e alta mancare de peste. Dar legal vorbind, orice venit se impoziteaza. Cum ar fi ca aia care incaseaza chirii sa nu aiba obligatia sa declare primele 6 luni, ca poate pleaca chiriasul (=venit sporadic)?
Nu prietene!! Asa spune legea ca trebuie sa te inregistrezi in momentul in care desfasori o activitate economica in mod constant si din care ai venituri regulate.Daca vinzi un tricou odata la 3 luni sau o masina odata la 7 ani aia nu inseamna ca faci o activitate economica din care sa ai venituri constante.deci omul poate incepe sa vanda si in momentul in care treaba merge si sa nu aiba probleme trebuie sa declare castigurile.CAPISCI ???

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
si mai exact, cand e "momentul in care treaba merge"? Ma intereseaza punctul de vedere ANAF, nu al tau, pe care il cunosti, desigur, ca altfel nu faceai afirmatiile astea atat de sigur pe tine.

Deci, vorbim de 10-20 de produse pe luna? Pe saptamana? Pe zi? Pentru ca eu, in fraierimea mea, si cand vindeam atata (la inceput, evident), dadeam factura pentru fiecare produs. Da, sigur, puteam sa evit, exista inca portite. Uita-te doar la posta, unde cozile nu mai sunt formate din pensionari, ci din tineri (viitorul tarii) care de la un ghiseu primesc pachetul din China si la altul trimit mizeriile la clientii de pe olx probabil. Crezi ca aia dau factura, cand nu sunt in stare sa scrie nici un borderou si sta toata coada dupa ei sa trimita 10 becuri de BMW la 30 lei? Si crezi ca-i va cauta vreodata ANAF-ul dupa incasarile venite la posta? Vise! Deci da, poti face evaziune si la cantitati mai, nu numai la "vanzari sporadice" si n-o sa patesti nimic, asta e garantat. Singura problema care ramane e de constiinta, dar deja ma simt prost ca aduc in discutie asa ceva, avand in vedere cum pui problema (si nu esti singur, asta e mai grav).

Cat despre omul care intreaba aici, atata timp cat vad ca a facut efortul sa se intereseze chiar la ANAF, consider ca vrea sa lucreze legal, indiferent de cat vinde. Ca-i e frica de control sau e doar cinstit (adica fraier, ca mine) asta n-o mai stim.

Edited by Michidoo, 27 June 2016 - 01:10.


#6
ttitirez

ttitirez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.05.2016

 Michidoo, on 27 iunie 2016 - 01:05, said:

si mai exact, cand e "momentul in care treaba merge"? Ma intereseaza punctul de vedere ANAF, nu al tau, pe care il cunosti, desigur, ca altfel nu faceai afirmatiile astea atat de sigur pe tine.

Deci, vorbim de 10-20 de produse pe luna? Pe saptamana? Pe zi? Pentru ca eu, in fraierimea mea, si cand vindeam atata (la inceput, evident), dadeam factura pentru fiecare produs. Da, sigur, puteam sa evit, exista inca portite. Uita-te doar la posta, unde cozile nu mai sunt formate din pensionari, ci din tineri (viitorul tarii) care de la un ghiseu primesc pachetul din China si la altul trimit mizeriile la clientii de pe olx probabil. Crezi ca aia dau factura, cand nu sunt in stare sa scrie nici un borderou si sta toata coada dupa ei sa trimita 10 becuri de BMW la 30 lei? Si crezi ca-i va cauta vreodata ANAF-ul dupa incasarile venite la posta? Vise! Deci da, poti face evaziune si la cantitati mai, nu numai la "vanzari sporadice" si n-o sa patesti nimic, asta e garantat. Singura problema care ramane e de constiinta, dar deja ma simt prost ca aduc in discutie asa ceva, avand in vedere cum pui problema (si nu esti singur, asta e mai grav).

Cat despre omul care intreaba aici, atata timp cat vad ca a facut efortul sa se intereseze chiar la ANAF, consider ca vrea sa lucreze legal, indiferent de cat vinde. Ca-i e frica de control sau e doar cinstit (adica fraier, ca mine) asta n-o mai stim.
Daca te intereseaza punctul de vedere al anaf scrie-le lor si nu mai polua acest site unde unii oameni cauta niste raspunsuri la problemele lor.Si inca ceva !! Eu nu am constiinta ta  de bugetar la stat.Eu ii dau statului bani dupa ce imi hranesc bine familia si numai daca mai ramane ceva .Chiar in dimineata asta am fost cu tata ca sa-si plateasca impozitul la casa.Dar am renuntat cand am vazut coada de vreo 200 de persoane si o vaca de la politia locala care zbiera ca apucata .Si i-am spus tatei ca asta-i motivul ptr care eu de mai bine de 10 ani refuz sa mai platesc taxe unui stat mafiot care ma trateaza ca pe un gunoi pe banii mei .Tu daca ai un I.Q. mai mic de 35 poti sa platesti ca nu te retine nimeni dar nu cere acest lucru si altora.Iar treaba cu constiinta las-o balta ca nici statul mafiot n-are constiinta si sa te trateze cu respect ptr banii pe care ti-i ia cu japca din buzunare !!!!!!!

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
punctul de vedere ANAF este foarte clar si a fost expus in prima postare. Nu cred ca am "poluat" raspunzand la subiect, dar inteleg ca te deranjeaza pentru ca nu e ca tine. Mergi in continuare in nesimtirea ta iar eu voi ramane in fraierimea mea. Stii, am aceeasi parere despre stat pe care o ai si tu, doar ca eu am considerat ca cinstit si corect (fata de mine si fata de altii) sa parasesc un astfel de sistem putred, nu sa-l fentez. Exista si alte tari, cu sisteme mai bune, cu platit taxe fara cozi etc (apropo, si tatal tau poate sa-si plateasca impozitul online, pe ghiseul.ro). Poate incerci acolo, cu siguranta o sa-ti placa. E pacat sa-ti petreci viata (si-asa scurta) cautant noi si noi modalitati sa fentezi un stat mafiot.

#8
ttitirez

ttitirez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.05.2016

 Michidoo, on 27 iunie 2016 - 16:14, said:

punctul de vedere ANAF este foarte clar si a fost expus in prima postare. Nu cred ca am "poluat" raspunzand la subiect, dar inteleg ca te deranjeaza pentru ca nu e ca tine. Mergi in continuare in nesimtirea ta iar eu voi ramane in fraierimea mea. Stii, am aceeasi parere despre stat pe care o ai si tu, doar ca eu am considerat ca cinstit si corect (fata de mine si fata de altii) sa parasesc un astfel de sistem putred, nu sa-l fentez. Exista si alte tari, cu sisteme mai bune, cu platit taxe fara cozi etc (apropo, si tatal tau poate sa-si plateasca impozitul online, pe ghiseul.ro). Poate incerci acolo, cu siguranta o sa-ti placa. E pacat sa-ti petreci viata (si-asa scurta) cautant noi si noi modalitati sa fentezi un stat mafiot.
Mai nesimtit ca tine nu cred ca sant.Si oricum nu dau 2 bani pe parerile unora ca tine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate