Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Problema electrica remorca auto Dacia ... sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
O problema intalnita azi la remorca mea (am o remorca auto legata de o Dacia Logan). M-a atentionat un conducator auto ca nu imi merge lampa de marsarier la remorca. Mi-am cerut scuze si cand am ajuns acasa m-am apucat de desfacut. Verific becul de marsarier .. e ok. Apoi caut o schema electrica pe net. Am o cupla cu 7 pini. Surpriza:

01 = Galben=Semnalizare stanga (L/1)
02 = Albastru=Lampa de ceata(54/2g)
03 = Alb=Masa (31/3)
04 = Verde=Semnalizare dreapta(R/4)
05 = Maro=Lumina de pozitie+lumina numar inmatriculare dreapta(58R/5)
06 = Rosu=Frana(54/6)
07 = Negru=Lumina de pozitie+lumina numar inmatriculare stanga(58L/7)

Fac verificari si intradevar tot ce scrie sus merge. Ciudat in schema nu apare lampa de marsarier. Si totusi ea fizic exista pe remorca. Mentionez ca remorca am cumparat-o anul trecut si habar nu am daca a mers vreodata lampa de marsarier.
Cei care au remorca auto. la voi merge lamopa de marsarier la remorca? Unde se leaga? Sunt 7 pini in cupla si toti au cate un rol. Ce sa fac ca sa am lampa de marsarier functionala?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
A mea nu are lampa de marsarier. Oricum nu te ajuta la prea multe.

#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
E un pic ciudat cand dai in spate si nu se aprinde nimic. in fine ... remorca mea are lampa de marsarier. Are chiar si bec. E ciudat ...
Attached File  11025815_360404227488132_3251879366671017070_n.jpg   128K   53 downloads

azi nu am avut timp, dar maine ma uit neaparat sa ad unde duc cablurile de la lampa de marsarier. Desi nu imi dau seama pentru ca nu mai sunt fire ...

Edited by roland_s, 26 May 2016 - 14:51.


#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Sa o dai bine cu spatele si sa o bagi unde vrei fara sa te chinui e mai important ca un bec ce se aprinde. Ca sunt  multi care au remorca stas plina de becuri si luminite, dar nu-s in stare sa o bage cu spatele intr-o curte.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai la tine e legata ceata pe mers inapoi. http://www.motorhome...i/ISO1724M.jpg
Eu cred ca e mai importanta aia de ceata ca aia de mers inapoi. Daca vrei neaparat si mers inapoi poti pune priza cu 13 pini si rezolvi. O alta varianta e sa legi pozitiile stanga/dreapta impreuna si sa faci modificarea si in priza de pe masina  dar in acesasta situatie nici remorca nu o mai poti lega la alta masina nici alta remorca la masina ta.

#6
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Serafim, da sunt de acord cu tine. Insa azi intr-un ambuteiaj pe strada, cel din fata mea a dat inapoi. Am dat si eu inapoi, iar un sofer din spatele meu cu un turism a tras un claxon si un BAAAA nu iti merge lampa de dat inapoi. Situatie destul de penibila.
De aceea vreau sa evit astfel de probleme.

 PoeOvidiu, on 26 mai 2016 - 14:57, said:

Pai la tine e legata ceata pe mers inapoi. http://www.motorhome...i/ISO1724M.jpg
Eu cred ca e mai importanta aia de ceata ca aia de mers inapoi. Daca vrei neaparat si mers inapoi poti pune priza cu 13 pini si rezolvi. O alta varianta e sa legi pozitiile stanga/dreapta impreuna si sa faci modificarea si in priza de pe masina  dar in acesasta situatie nici remorca nu o mai poti lega la alta masina nici alta remorca la masina ta.
Ovidiu cand aprind ceata se aprinde becul de ceata (cel din stanga) si nu cel din dreapta de marsarier. Daca ar fi cum spui tu cand aprind ceata ar trebui sa se aprinda becul de marsarier ... dar nu se aprinde.
Voiam sa stiu cum au procedat cei care au remorci auto. Au lasat-o asa, sau au schimbat ceva? Eu as vrea sa las si ceata si marsarier-ul.
Le ce e ciudat si firul de ceata si firul de marsarier ... e albastru. Posted Image iar in stecher nu am decat un albastru (cel de la ceata, evident), Uffff.

Edited by roland_s, 26 May 2016 - 15:04.


#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Eu de claxonu lui nu mai puteam :lol:. Scoteam capu pe geam si ii ziceam " Te misti sau ma urc pe tine?".  Se calma imediat.

#8
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Pe instalatie cu 7 pini nu ai lumina de mers inapoi, doar pe instalatiile cu 13 - http://www.brenderup...ric-la-trailere
Eu nu am nici la platforma, nici la remorca. Si nici lampile stop nu sunt prevazute cu asa ceva, la mine.

#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mda, cred ca eu niciodata nu am avut lumina pe marsarier la remorca asta. Cred ca voi schimba tot kitul pe 13 pini. Nu numai pentru a avea marsarier, ci pentru ca instalatia asta mereu facea belele (ca sa mearga trebuia sa dau cu spray de contact din belsug si mufa trebuia sa fie intr-o anumita pozitie. Asa ca voi schimba intreaga instalatie cu una pe 13 pini si rezolv ambele probleme.

Edited by roland_s, 26 May 2016 - 17:28.


#10
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
In general, asa is instalatiile astea. La remorca mi-a scos peri albi, pana m-am enervat, am taiat tot jos si am refacut-o de la 0.
Urmeaza si la platforma - in partea de jonctiuni de cabluri - de la lampi spate la lampile de gabarit - lucratura e pur si simplu mizerabila (cam la fel ca si calitatea conductorilor) - pur si simplu in cablul ce merge la luminile de pozitii este infipt un pin de cupru (prin camasa si fir) de care sunt legate lampile de gabarit...

#11
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Scuze de offtopic!!!!


Faina rau remorca!

Cat acostat?

#12
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
3400 ron. Nu mi se pare chiar faina ... cand e goala topaie rau de tot. Si acum si instalatia electrica imi face belele ...

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
La 7 pini nu ai marsalier ... si nici nu ai nevoie .... daca mai ai cazuri cand @ trebuie sa dai inapoi pui avariile

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Instalatia electrica tot trebuie sa o schimb, stecherul "joaca" in priza de pe masina. Asa ca o sa ii pun cu 13 pini (tot cam aceeasi bani ii dau). Si rezolv toate problemele.

#15
WRK

WRK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2011

 XL700VA, on 26 mai 2016 - 14:50, said:

E un pic ciudat cand dai in spate si nu se aprinde nimic. in fine ... remorca mea are lampa de marsarier. Are chiar si bec. E ciudat ...
11025815_360404227488132_3251879366671017070_n.jpg

azi nu am avut timp, dar maine ma uit neaparat sa ad unde duc cablurile de la lampa de marsarier. Desi nu imi dau seama pentru ca nu mai sunt fire ...

Aș vrea și eu să-mi iau o remorcă, tot la Logan. Numai că în talon scrie că nu am voie să tractez remorci cu MMA mai mare de 594 kg! Ai avut ceva probleme de-a lungul timpului, legat de asta?

#16
IankoMiroslav

IankoMiroslav

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.11.2018

Pentru a evita problemele ce apar atunci cand vei fi oprit de vreun echipaj de politie sau RAR , iti recomand ca de fiecare data  MMA a remorci sa no depaseasca pe cea trecuta in CIV-ul masinii.  Exista remorci cu mma de 500 kg, https://www.carliged...-franare-750-kg unii importatori pot schimba mma remorcilor de 750 kg la 500kg,. Remorca ramane aceeasi doar actele se schimb(PERFECT LEGAL) Asa am facut eu, luand remorca din Bihor Grosi.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
No' uite ca nici nu m-am gandit la faza asta cu lumina de marchariere , trebuie sa verific si la mine daca functioneaza . Eu pun avariile cand dau cu spatele ( ma gandesc ca un bec cu alarma beep-beep ar fii o solutie sa pun la masina ) .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate