Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Șomaj - Acte necesare?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
mimosana

mimosana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2016
Daca vreau sa plec de la actualul loc de munca dar si sa iau somaj dupa ce plec ce acte trebuie sa cer angajatorului? Si la ce institutie anume trebuie sa ma duc in Buc.?
Trebuie angajatorul sa faca ceva sau sa plateasca ceva in plus fata de impozitele pe care le plateste pentru mine ca si angajata in fiecare luna? Ma gandesc sa nu-mi puna 'bete in roate' in cazul in care ar mai avea ceva de plata sau ceva de genul... Din ce am inteles ar trebui sa cer sa ma concedieze dintr-un anumit motiv de asa natura incat sa se justifice luarea somajului.. dar trebuie sa-mi dea si concediere scrisa sau alt act de genul asta la mana? Multumesc.

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Cel mai usor iti cauti tu de munca.
Daca el te da afara pentru restructurare stiu ca exista niste conditii prin care el nu poate angaja impediat pe postul tau.
Daca te concediaza din cauza ta, sau daca-ti dai demisia, nu beneficiezi de somaj

#3
mimosana

mimosana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2016
O colega a plecat din motive aparent medicale si angajatorul a spus ca "ii face actele de somaj" dar nu stiu exact la ce fel de acte s-a referit. Din impozitele pe care le-am platit nu m-am ales cu nimica deocamdata, n-am apelat la servicii de sanatate gratuite sau ceva de genul asta, asa ca macar somaj sa iau..

Mai exact - care sunt motivele pe care as putea sa le invoc si pentru care as putea obtine acte doveditoare pentru acordarea somajului, in afara de cele de sanatate? Multumesc.

Edited by mimosana, 26 May 2016 - 06:06.


#4
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Somajul e o plata temporara, o forma de asistenta sociala, asa ca ar fi bine daca pe termen lung ai si un plan in care te gandesti la un viitor loc de munca.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Ajutorul de somaj este o asigurare de fapt, care se acorda temporar celor ca isi pierd slujba din motive independente de ei, care nu li se pot imputa.
Teoretic nu are legatura cu impozitul.

Sunt anumite conditii pentru a te califica sa colectezi somajul.

Cauta pe net:

http://legestart.ro/...cia-de-aceasta/

Cum am spus sunt conditii si pentru cel care te disponibilizeaza, iar ceea ce vrei tu, este ilegal.
Nu crred ca colega ta spune adevarul.
Asta ar fi caz penal pentru patron

#6
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Succes deplin in viata :) 'mimosana' Posted Image
mimosana

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

 mimosana, on 26 mai 2016 - 06:05, said:

O colega a plecat din motive aparent medicale si angajatorul a spus ca "ii face actele de somaj" dar nu stiu exact la ce fel de acte s-a referit. Din impozitele pe care le-am platit nu m-am ales cu nimica deocamdata, n-am apelat la servicii de sanatate gratuite sau ceva de genul asta, asa ca macar somaj sa iau..

Mai exact - care sunt motivele pe care as putea sa le invoc si pentru care as putea obtine acte doveditoare pentru acordarea somajului, in afara de cele de sanatate? Multumesc.

Cum a plecat colega?

Daca pleci prin demisie sau cu acordul partilor nu beneficiezi de ajutor de somaj. Trebuie se te demita angajatorul sau sa iti fi expirat contractul pe durata determinata, bineinteles cu conditia sa ai 12 luni de cotizare in ultimii doi ani.

Daca pui corect intrebarea obtii mai repede raspunsul...

#8
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Nu vezi șomaj daca pleci tu! Am avut si eu Dinastia: pac, demisia fara preaviz, fara nimic.  A doua zi ma suna: vreau "acte de șomaj".
Marș ma! Șomaj aveai numai daca eu te concediam.

#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 FreeThinker, on 26 mai 2016 - 06:12, said:


Cum a plecat colega?

Daca pleci prin demisie sau cu acordul partilor nu beneficiezi de ajutor de somaj. Trebuie se te demita angajatorul sau sa iti fi expirat contractul pe durata determinata, bineinteles cu conditia sa ai 12 luni de cotizare in ultimii doi ani.

Daca pui corect intrebarea obtii mai repede raspunsul...

12 luni cu program plin de 8 ore, trebuie sa precizam asta foarte clar, iar conditia este ca angajatorul sa te concedieze, daca iti vei da demisia nu vei beneficia de ajutor de somaj

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cum ți s-a spus deja, trebuie să ajungi la o înțelegere cu angajatorul ca să-ți înceteze contractul de muncă din motive care nu țin de persoana ta - reorganizare, reducerea activității / cheltuielilor etc. Dacă reușești să-l convingi uite aici pașii pe care i-a făcut cineva (e mai simplu de înțeles decât o înșiruire de articole de legi)
https://actenecesare....wordpress.com/

În legătură cu perioada de acordare:  
Legea 76/2002, Art. 39
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1) pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de până la 5 ani, dar nu mai puţin de 1 an;
b. 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare cuprins între 5 şi 10 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

#11
mimosana

mimosana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2016
Problem e ca se da afara din motive abuzive, daca nu te mai vrea nu zice in fatza ci asteapta sa gaseasca motiv, au fost datzi afara colegi din mai multe motive stupide gen: n-au venit / n-au stat la sedintza dupa prog, n-au lucrat in weekend, au facut galagie in timp ce unul din angajatori dormea in firma, au intarziat (din cauza zonei in care s-a mutat firma), etc. Mie au incercat sa-mi faca faza anul trecut in dec. cand am avut o raceala puternica, curgeau apele pe mine si eram ametita, am cerut liber si a zis ca nu-mi pot lua liber pana de sarbatori pentru o simpla raceala, si cand am indraznit sa zic ca o anumita colega a avut liber o luna de zile pe motive medicale mi-a zis sa plec sa nu ma mai vada adica practic eram data afara dar n-am plecat ca mi-am dat seama ce mizerie incearca sa imi faca da cu mine nu le merge, am zis pe moment ca poate ma voi simti mai bine si m-a luat la misto, cica: daca lesini sa-mi spui :[{

Am intrebat de somaj mai mult ca o protectie incazul unei concedieri abuzive de genul asta, colegii dati afara in felul asta probabil intimidati de situatie n-au mai stat sa se gandeasca ca poate au totusi si ei niste drepturi.
In cazul unei concedieri de genul asta poate sa zica ca nu m-am prezentat eu la locul de munca si sa refuze sa-mi faca actele de somaj. Nu stiu in ce masura m-ar avantaja o reclamatie la ITM, ca ei pot baga ceva mita la inaintare si scapa, apoi tot eu pic de proasta. Asa ca m-am gandit ca in caz de incearca iara sa le cer concediere legala pe motiv prevazut de lege, sa vedem ce motiv baga.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 mimosana, on 26 mai 2016 - 20:55, said:

Asa ca m-am gandit ca in caz de incearca iara sa le cer concediere legala pe motiv prevazut de lege, sa vedem ce motiv baga.

Poate-ti fac un flagrant de te trezesti cu dosar penal. Nu te juca cu asta.
In nici un caz nu te va concedia pe motiv abuziv

#13
mimosana

mimosana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2016
Nu inteleg la ce te referi ! Daca incearca sa ma dea afara dintr-un motiv stupid mi s-ar parea normal sa le cer sa-mi dea in scris si pentru ce... sa vedem daca poate sa-mi dea in scris un motiv gen: "galagie in firma" in timp ce unul din angajatori dormea -  e totusi loc de munca, nu hotel.

Din ceea ce tocmai am verificat pe stagiul de cotizare pe siteul cnpp nu imi mai apare nimic din mai 2015 !! In schimb imi apare salariul lunar la "Declaratii depuse de angajatorii dvs" Nu stiu ce sa mai cred.. Daca intreb se enerveaza, ar putea fi si asta motiv de concediere, sunt considerata o angajata incomoda, sunt niste oameni dificili care isi urmaresc doar propriul interes.

Edited by mimosana, 26 May 2016 - 22:30.


#14
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Daca esti incomoda, mai mult ca sigur nu o sa te 'califici' pentru somaj. Daca somajul este ceea ce-ti doresti, solutia e simpla: bagi demisia si te angajezi in alta parte, temporar, pentru o luna. Bine, trebuie sa indeplinesti toate conditiile. Pe de alta parte, cu ajutorul de somaj nu faci mare branza...

ps: Nu merita sa mai stai intr-un colectiv in care nu esti dorit(a). Mai devreme sau mai tarziu o sa faci o greseala... Asa ca da-le un sut inainte sa ti-l dea ei.


LE: "nu imi mai apare nimic din mai 2015". Revisal ai incercat?

Edited by FreeThinker, 26 May 2016 - 23:10.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 mimosana, on 26 mai 2016 - 22:04, said:

Nu inteleg la ce te referi ! Daca incearca sa ma dea afara dintr-un motiv stupid mi s-ar parea normal sa le cer sa-mi dea in scris si pentru ce... sa vedem daca poate sa-mi dea in scris un motiv gen: "galagie in firma" in timp ce unul din angajatori dormea -  e totusi loc de munca, nu hotel.

Din ceea ce tocmai am verificat pe stagiul de cotizare pe siteul cnpp nu imi mai apare nimic din mai 2015 !! In schimb imi apare salariul lunar la "Declaratii depuse de angajatorii dvs" Nu stiu ce sa mai cred.. Daca intreb se enerveaza, ar putea fi si asta motiv de concediere, sunt considerata o angajata incomoda, sunt niste oameni dificili care isi urmaresc doar propriul interes.


Sa-ti spun un secret:
TOTI ne urmarim doar propriul interes, chiar si tu.
Motiv stupid nu poate fi, pentru ca actele date de el pot fi folosite in instanta.
Problema este ca el, ca patron nu te poate da afara ca asa i s-a nazarit lui, tu sa iei somahj iar el sa angajeze imediat pe altcineva pe postul ala.

Firma e mica?
Are serviciu personal?

Eu in locul tau as cauta de lucru. E infinit mai bine sa cauti de lucru cand inca lucrezi, decat de pe somaj.
Salariu mai mare, joci altfel negocierea. Somajul ala nu tine o viata, se opreste dupa o anumita perioada si e foarte mic, nu-ti ajunge.
Daca nu te simti bine, cauti alta slujba si pleci

Daca vrei sa-i propui sa te dea afara pentru a colecta somaj, asta e ilegal si e posbil sa-ti faca un flagrant, ti-am mai scris, si s-o patesti urat.
Ce nu mai inteleg este, de ce vezi tu o solutie in somaj.
E foarte putin ca bani, e un timp scurt si nu te ajuta deloc la gasirea unei slujbe noi. In plus, la urmatorul interviu va trebui sa raspunzi la intrebarea: "De ce te-a dat afara?"
Daca incepi sa barfesti fosta firma, ai piedut din start.
Deci, ai numai dezavantaje

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate