Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Piscina gonflabila

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
idenisssa

idenisssa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.03.2009
Buna,

Stau la curte si as vrea sa cumpar o piscina gonflabila sa avem unde sa ne balacim la vara, mai ales ca avem un mic membru al familiei care are mereu nevoie de o noua activitate sa-si consume energia.
Ne gandeam la o piscina de 244x76 cm sau 305x76 cm.
Problema este ca nu stiu prea bine cum se folosesc aceste piscine, adica cum se foloseste pompa de recirculare a apei (trebuie sa fie mereu in functiune sau doar din cand in cand), cat de des se curata, daca o putem monta direct pe gazon, etc.
Daca aveti experienta in asa ceva, va rog s-o impartasiti si cu noi.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este foarte complicat sa intretii o piscina, mai ales una gonflabila( adica mica)..
Trebuiesc folosite substante speciale ca sa nu se formeze alge, Trebuie curatata foarte des. Cand nu este folosita trebuie acoperita (seara, noaptea se aduna tot felul de insecte si posibil alte vietuitoare). Trebuie ca persoanele care folosesc piscina sa nu intre mudare acolo (cam greu cu copii).
Piscina gonflabila se strica usor. Poate cauti una cu structura metalica.

Attached File  large.jpg   178.33K   95 downloads

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

 pasilla, on 25 mai 2016 - 19:41, said:

Este foarte complicat sa intretii o piscina, mai ales una gonflabila( adica mica)..
Trebuiesc folosite substante speciale ca sa nu se formeze alge, Trebuie curatata foarte des. Cand nu este folosita trebuie acoperita (seara, noaptea se aduna tot felul de insecte si posibil alte vietuitoare). Trebuie ca persoanele care folosesc piscina sa nu intre mudare acolo (cam greu cu copii).
Piscina gonflabila se strica usor. Poate cauti una cu structura metalica.

large.jpg

Aiurea! Am exact piscina din imagine de 6-7 ani. In fiecare vara o montez si 3-4 luni este folosita intens de familie si prieteni. Fara menajamente!

Componente aditionale:
- pompa reciclare
- suport special cu aparat captare impuritati
- paleta curatare apa

Consumabile:
- apa
- kit control PH
- solutii PH+ si PH-
- Clor granule
- Clor tablete

1. Ii gasesti loc drept si curat unde sa o montezi. Ideal fara pomi langa. Cel mai bine este sa pui nisip sub ea. Daca ai iarba, se va reface dupa ce o demontezi.
2. O speli.
3. Pui apa in ea. Incap undeva la 25m cubi. Dureaza mult umplerea.
4. Pui apa intr-o galeata, torni clor granule in ea in functie de cata apa ai pus in piscina. Amesteci bine si arunci in piscina.
5. Montezi captatorul de impuritati si pui o tableta de clor in el
6. Astepti sa se incalzeaza apa Posted Image

Cand incepe sa se tulbure apa, bagi pompa de reciclare in functiune. Apa trece printr-un filtru si este aruncata inapoi. Chestiile care plutesc si nu numai le iei cu paleta.

O data pe sapt sau mai rar, verifici PH-ul apei cu pastilele speciale din kit care se introduc intr-un container. In functie de cat de mult se coloreaza apa, ai un anume PH. Cu solutiile de PH+ sau PH- aduci PH-ul la valorile normale.

In rest, numai distractie! Apa curata, departe de ochii curiosilor.

Edited by LukRo, 25 May 2016 - 20:08.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 idenisssa, on 25 mai 2016 - 19:19, said:

Buna,

Stau la curte si as vrea sa cumpar o piscina gonflabila sa avem unde sa ne balacim la vara, mai ales ca avem un mic membru al familiei care are mereu nevoie de o noua activitate sa-si consume energia.

Apa folosita pentru umplerea piscinei de unde provine? Din reteaua urbana de alimentare sau din put individual?
In functie de raspuns sunt sau nu valabile unele sfaturi primite anterior referitor la reglarea PH-ului si folosirea clorului.
Daca folosesti apa de put, trebuie verificat/reglat PH-ul si mai ales inlocuita apa la maximum 10 zile. Altfel se va face "matasea broastei" in piscina, indiferent de utilizarea clorului sau nu. O trusa de verificare nu numai a PH-ului ci si a microorganismelor existente in apa de put nu este ncic ieftina, nici la indemana amatorilor.
Restul sfaturilor cu acoperirea piscinei, asezare pe nisip, folosirea unei piscine cu cadru de sustinere sunt foarte pertinente!

Daca folosesti apa de put, te va costa APA exact consumul de energie electrica necesar pompei pentru umplerea piscinei.
Daca apa este din reteaua urbana, socotesti olumul de apa necesar umplerii piscinei si inmultesti cu pretul pe metrul cub de apa din factura curenta!

#5
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
sare ?
apa sarata ?

#6
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.04.2007
Salut! Recomand tuturor posesorilor de piscine gonflabile, acoperirea acestora, cu o folie de nailon transparent mare, care sa ajunga pana pe pamant, pe toate partile.
Se formeaza efect de sera, cu rezultate foarte bune. Cred ca undeva la 4-5 grade in plus, in apa.
Deasemenea, un polistiren extrudat de minim 2 cm, pus sub piscina impiedica, caldura sa "fuga" in sol.

#7
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 mitica13, on 26 mai 2016 - 08:14, said:

Salut! Recomand tuturor posesorilor de piscine gonflabile, acoperirea acestora, cu o folie de nailon transparent mare, care sa ajunga pana pe pamant, pe toate partile.
Se formeaza efect de sera, cu rezultate foarte bune. Cred ca undeva la 4-5 grade in plus, in apa.
Deasemenea, un polistiren extrudat de minim 2 cm, pus sub piscina impiedica, caldura sa "fuga" in sol.
Sunt modele de piscine care se ridica singure prin umplerea cu apa , are doar un brau superior care este gonflabil ; o asezi pe un strat din izolir de plaja pe o suprafata dreapta . Apa , indiferent ca e de la retea sau put , se trateaza ( eu o fac cu tablete de clor cu degajare lenta ) insa mai mult de 9 zile nu rezista curata si trebuie schimbata si curatata piscina de depuneri . Ai nevoie si de o plasa de curatare ( ca o plasa de fluturi ) ca sa scoti mizeria inerenta ( chiar si musculite dornice de racorire ) . Pompa cu care este dotata piscina e un stift si nu merita s-o montezi ca nu face nimic ...
Pt clipe de neutat si distractie maxima , merita orice copilas .

Edited by cobi1, 26 May 2016 - 08:39.


#8
idenisssa

idenisssa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.03.2009
Multumesc pt raspunsuri.
Apa e din put.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Se face verde in 3 zile cu soare!
Se pun pastile de clor si substante speciale de aglomerare a impuritatilor.
Se gasesc la raioanele specializate de la super/hyper market-uri.
Dar mai mult de o saptamana pe caldurile din iulie/august nu tine apa, orice-ai face! Trebuie schimbata.
Si sa golesti 4 tone de apa si apoi sa umpli piscina cu alte 4 tone, una ca dureaza, a doua ca pana se incalzeste apa de put, joaca copii tontoroiu pe langa piscina!

#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
Poate daca pui apa din lac, se face verde in 3 zile. Sau daca ploua.

Apa de la robinet este cristal cel putin o saptamana. Cu tratament se poate folosi lejer cel putin 3 saptamani. Apoi o golesti si pui alta.

25m cubi de apa costa undeva la 100 lei si dureaza 7-10 ore umplerea.

#11
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.04.2007
Apa se incalzeste in 3 (trei) zile, asa ca pentru o balaceala in weekend, trebuie umpluta cel tarziu in ziua de Joi!

#12
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
Mda, spune-i asta lu' fiumiu care se arunca in ea direct!

Dupa zi de vara deja este acceptabila. Atunci simti ca e proaspata, racoroasa.... mmmm,.... de abia astept!

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 LukRo, on 27 mai 2016 - 19:47, said:

Poate daca pui apa din lac, se face verde in 3 zile. Sau daca ploua.

Apa de la robinet este cristal cel putin o saptamana. Cu tratament se poate folosi lejer cel putin 3 saptamani. Apoi o golesti si pui alta.

25m cubi de apa costa undeva la 100 lei si dureaza 7-10 ore umplerea.

Initiatorul a afirmat ca foloseste apa de put! Deci, chiar daca vine prin robinet, tot in 3 zile se face verde!
Inverzitul este accelerat de caldura, soare direct, lipsa tratament cu clor si lipsa recirculare apa CU FILTRARE!

#14
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
OK, inseamna ca apa de la mine are proprietati magice. Eu de 6-7 ani folosesc piscina, o golesc de 3-4 ori pe vara.

Normal ca pun clor. La mine de abia dupa o saptamana incepe sa se tulbure. O singura data am gasit-o verde, dupa o ploaie sanatoasa.

PS: de ce ai subliniat "cu filtrare"? Ai vazut recirculare fara?

Edited by LukRo, 28 May 2016 - 22:31.


#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
DA!
La piscinele ce se vand in Romanica, 90% din ele au pompa de recirculare CHIOARA, fara elemente filtrante.
Se pot pune doar diferite pastile in pompa.
Vorbesc din experienta, am una de 10 ani la tara si pot sa-ti pun la dispozitie pompa.pentru verificare.
Daca tu consideri cele 2 "doape" cu sita de 2/2 mm FILTRU, atunci DA, si pompa mea are filtru!
Posibil ca in unele zone continutul biologig din apa de put sa difere semnificativ. Asta explica de ce la mine se inverzeste in 3-4 zile(la 30 grade si peste) si la tine tine 10 zile. O fi apa mai pura decat la mine!

Edited by viceroy56, 29 May 2016 - 20:50.


#16
idenisssa

idenisssa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.03.2009
Am pus piscina sambata (3.05 m diametru). Am pus clor in ea duminica dimineata si peste 1-2 ore cand m-am uitat la apa, era galbena. Azi era maro. Am verificat PH-ul si e mare, am cumparat solutie PH minus. Dar culoarea nu cred ca e de la PH, cred ca de la exces de fier din ce am mai citit.
Mai am posibilitatea de a pune apa de la robinet care trece prin statie de dedurizare. Oare asta ar ajuta apa sa se pastreze curata mai mult timp (cu recirculare, clor si ph stabilizat)

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incepe aventura 'piscina' pentru copii !

Ce Clor ai pus ? Trebuie sa ai grija cu substantele si dozajul, sa nu te trezesti cu alte probleme.

Ce pH are apa netratata si ce pH ai acum ?

Edited by pasilla, 31 May 2016 - 20:11.


#18
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

 idenisssa, on 31 mai 2016 - 20:05, said:

... peste 1-2 ore cand m-am uitat la apa, era galbena. Azi era maro.

WTF?!!?!

Geez... pune apa de la robinet, te costa 60 de lei pe tura dar nu-ti bati joc de sanatatea ta si a copiilor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate