Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Recomandare soft pentru creare beat-uri hip-hop

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
soulshark01

soulshark01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.03.2016
Salut. Recomandati-mi si mie un soft pentru a creea beat-uri hip hop pentru incepatori [nu am mai folosit niciodata asa ceva] si daca s-ar putea un tutorial in romana.

#2
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
parca era unul odata "Hip-Hop eJay", oricum familia eJay este destul de mare

#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postsoulshark01, on 24 mai 2016 - 19:32, said:

Salut. Recomandati-mi si mie un soft pentru a creea beat-uri hip hop pentru incepatori [nu am mai folosit niciodata asa ceva] si daca s-ar putea un tutorial in romana.

...simplu ca pentru tine descarca  HAMMERHEAD RHYTHM STATION dar ca sa faci un Hip Hop  adevarat descarca  LMMS   amandoua sunt gratuite
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VrMU5blGm8Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BB8D6hufPvs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 24 May 2016 - 21:12.


#4
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Attached File  Picture1.jpg   51.95K   20 downloadsPosted Image))

Man, pentru inceput iti recomand FL Studio care varianta vrei tu. Este foarte intuitiv si este foarte ok pentru incepatori. Nu stiu daca exista tutoriale in romana, iti recomand seria de la War Beats (ii gasesti pe youtube), de acolo poti obtine niste baze. Pe la noi facuse Dismas doua-trei tutoriale dar nu stiu daca mai sunt plus ca nu erau chiar de incepatori.

Ca punct de plecare: la hip-hop, ai linia de tobe care este cumva elementul principal si care este formata din:
- kick (toba mare)
- snare (premier)
- hi-hat.

In forma cea mai simpla, un pattern de rap de doua baruri arata asa:

- kick pe 1 si pe 3
- snare pe 2 si pe 4
- hi-hat la fiecare doua casute.

Peste beat, bagi sample-ul (daca samplezi), taiat, ciopartit etc. plus diverse efecte, drop-uri etc.

Ai o poza mai jos care sa-ti dea cateva indicii. Din pacate, nu exista manualul beatmaker-ului, daca vrei sa te tii de asta ai foarte mult de munca pana sa ajungi nu prea departe. Trebuie sa inveti o gramada de chestii printre care si macar un pic de teorie muzicala. Cum ziceam, nu exista o carte din care sa inveti ci trebuie sa mananci tutoriale pe paine. De preferat ar fi sa te pui la punct cu engleza mai intai, pentru ca in romana nu exista asa ceva.

Mult noroc!

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Posttecalto, on 24 mai 2016 - 21:37, said:

Mult noroc!
Si acum o sa te intrebe de unde descarca FL Studio , tu ce ii spui ? sa descarce varianta piratata sau sa-l cumpere ? (nu e cam scump ? )  (din ce imi aduc aminte in varianta trial nu poate sa salveze melodia/sau fragmentele de melodie etc.)
Eu i-am recomandat LMMS care este aproape la fel ca FL Studio numai ca e gratuit.

Edited by stlk, 24 May 2016 - 21:52.


#6
soulshark01

soulshark01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.03.2016
Va multumesc mult baieti, chiar mult de tot !

#7
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007

View Poststlk, on 24 mai 2016 - 21:45, said:

Si acum o sa te intrebe de unde descarca FL Studio , tu ce ii spui ? sa descarce varianta piratata sau sa-l cumpere ? (nu e cam scump ? )  (din ce imi aduc aminte in varianta trial nu poate sa salveze melodia/sau fragmentele de melodie etc.)
Eu i-am recomandat LMMS care este aproape la fel ca FL Studio numai ca e gratuit.

El a cerut o recomandare de soft si asta i-am dat. Cum si de unde il ia il priveste. Nu e cam scump daca nu-l iei full professional.

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Trebuie sa existe ceva similar

[ https://farm4.staticflickr.com/3020/2957066197_6d07e93537_o_d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate