Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Refacere buletin pierdut

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DarkXd

DarkXd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.02.2016
Buna ziua . as vrea sa stiu cum trebuie sa procedez daca mi-am pierdut buletinu si vreau sa imi fac unu nou ?  Am inteles ca trebuie sa ma duc la politie si sa il dsu pierdut sa complectez o dovada sau cere  si pe langa asta ce mai mi-ar trebui ? Ce acte?

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"1. copie si original de pe certificatul de nastere,
2. copie si original de pe actul de proprietate al imobilului unde locuiti
3. o taxa platita la posta
4. timbre fiscale
5. Orice act oficial care va apartine si are o fotografie a dumneavoastra pe el (copie si original).
Mergeti la politia care v-a eliberat primul buletin impreuna cu unul din proprietarii imobilului (probabil cu unul din parinti) si va faceti alt buletin."
sursa :http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_389194/Daca-mi-am-pierdut-buletinul-ce-trebuie-sa-fac.html

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu (mai) trebuie atasata si dovada publicarii la anuturi, ca se declara nul?

#4
axelaoemor

axelaoemor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.05.2016

 xilo, on 24 mai 2016 - 19:37, said:

...
2. copie si original de pe actul de proprietate al imobilului unde locuiti
...
merg mai multe "variante" ! ... contract de inchiriere, adeverinta de "luare in spatiu", etc !

Edited by axelaoemor, 24 May 2016 - 20:02.


#5
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
ce dracu e aia "adeverinta" de luare in spatiu?????

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 VipeR85, on 24 mai 2016 - 20:08, said:

ce dracu e aia "adeverinta" de luare in spatiu?????
cand esti major si stai cu parinti, iar actele de propietate sunt pe numele lor

#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Se duce copia si originalul impreuna cu proprietarul (cel mai probabil parintii) sa "te ia in spatiu".

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 colombo2003, on 24 mai 2016 - 19:59, said:

Nu (mai) trebuie atasata si dovada publicarii la anuturi, ca se declara nul?
Nu.

#9
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 xilo, on 24 mai 2016 - 19:37, said:

Mergeti la politia care v-a eliberat primul buletin
Nu mergeti acolo, ca politistii nu se ocupa cu d-astea. Mergeti la SPCLEP care apartine de primarie.

Quote

CONFORM ART. 18 ALIN. 1 lit. f, g si ALIN. 2 DIN OUG 97/2005 : In termen de 15 zile de la deteriorarea, distrugerea, pierderea sau furtul actului de identitate, persoana fizica in cauza ori reprezentantul sau legal are obligatia sa solicite SERVICIULUI de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate.
( Sanctiunea contraventionala: 40 lei (ron) - 80 lei (ron) ).
DOCUMENTE NECESARE:
** CERERE PENTRU ELIBERAREA CARTII DE IDENTITATE; - ANEXA 11
** CERTIFICAT DE NASTERE (ORIGINAL); (ORIGINAL SI COPIE);
** CERTIFICAT DE CASATORIE, DUPA CAZ (ORIGINAL SI COPIE);
** CERTIFICATELE DE NASTERE ALE COPIILOR SUB 14 ANI (ORIGINAL SI COPIE);
** UN ACT VALABIL CU FOTOGRAFIE DE DATĂ RECENTĂ (PERMIS DE CONDUCERE, PAŞAPORT, DIPLOMĂ DE STUDII, ETC.) ;
** DOCUMENTUL CU CARE SE FACE DOVADA ADRESEI DE DOMICILIU (ORIGINAL SI COPIE) - in cazul in care se prezinta extras C.F., acesta sa aiba termen de valabilitate 30 de zile de la data eliberarii ;
** IN SITUATIA IN CARE SOLICITANTUL NU ESTE TITULARUL DREPTULUI DE PROPRIETATE ASUPRA IMOBILULUI, ESTE NECESARA DECLARATIA SCRISA DE PRIMIRE IN SPATIU A GAZDUITORULUI DATA IN FATA LUCRATORULUI DIN CADRUL SERVICIULUI DE EVIDENTA, A POLITISTULUI DE SIGURANTA PUBLICA (DE LA POSTURILE DE POLITIE), A NOTARULUI PUBLIC ORI A MISIUNII DIPLOMATICE SAU OFICIULUI CONSULAR AL ROMANIEI, INSOTITA DE ACTUL DE PROPRIETATE AL ACESTUIA IN VEDEREA STABILIRII DOMICILIULUI SOLICITANTULUI;
** PENTRU PERSOANELE DIN MEDIUL RURAL ESTE NEVOIE DE ADEVERINTA ELIBERATA DE PRIMARIA COMUNEI RESPECTIVE;
** UN DOCUMENT CU FOTOGRAFIE PENTRU ATESTAREA IDENTITATII – PERMIS DE CONDUCERE, PASAPORT (ORIGINAL SI COPIE XEROX);
** IN CAZUL FURTULUI, DOVADA OBTINUTA DE LA ORGANUL DE POLITIE PE RAZA CARUIA S-A PRODUS FURTUL (ORIGINAL SI COPIE XEROX);
** CARTEA DE ALEGATOR, DACA E CAZUL SI NU A FOST PIERDUTA, FURATA SAU DETERIORATA;
** CONTRAVALOAREA C A R T II DE IDENTITATE: 7 LEI RON , SE ACHITA LA DIRECTIILE FISCALE ALE PRIMARIEI.
** TIMBRU FISCAL ESTE DE: 5 LEI RON; TAXA DE TIMBRU FISCAL SE POATE ACHITA LA DIRECTIILE FISCALE ALE PRIMARIEI.
** FOTOGRAFIA PENTRU CARTEA DE IDENTITATE SE REALIZEAZA IN CADRUL BIROULUI EVIDENTA POPULATIEI, PRIN PRELUAREA UNEI IMAGINI VIDEO, SI ESTE INCLUSA IN PRET;


#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Mergeti la SPCLEP care apartine de primarie."
Corect ! doar in caz de furt se merge la politie .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate