Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

atributii functionar public

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
rogilg

rogilg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.11.2006
Buna,
Am fost admis recent pe un post de functionar public la serviciul plati (anuntul de concurs specifica clar ca postul este la serviciul plati) si in momentul in care am primit fisa postului cu atributiile aferente am observat ca atributiile scrise nu corespundeau cu cele de la serviciul plati ci cu cele de la alt serviciu.
Cand am intrebat de ce mi se da alte atributii fata de cele la care ma asteptat sa le primesc conform anuntului de concurs mi sa raspuns ca asa sa decis, sa lucrez altceva.
As dori sa stiu daca este legal sau nu?
Adica trebuie sa primesc atributii conform anuntului de concurs sau pot primii orice altceva.
Va multumesc.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Citește Ghidul privind recrutarea și promovarea funcționarilor publici, ar trebui să găsești răspunsul acolo:
http://www.anfp.gov....e promovare.pdf
Oricum trebuie să-l știi, îți va prinde bine Posted Image

Pentru cei care doresc să posteze, vă rog să citiți înainte de a publica răspunsul:
http://forum.softped...-ariei-juridic/

Edited by althea, 06 May 2016 - 23:45.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 althea, on 06 mai 2016 - 23:41, said:


Pentru cei care doresc să posteze, vă rog să citiți ĂŽnainte de a publica răspunsul:
http://forum.softped...-ariei-juridic/

Ok. Corect, dar poate omul vroia niste sfaturi concrete, chiar daca a postat pe aria Juridic.
Legea este lege, dar realitatea este alta.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În mod sigur asta voia, dacă ai fi completat întrebarea și cu motivul pentru care ai pus-o nu era nicio problemă. Știm cum funcționează sistemul.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
off

 althea, on 06 mai 2016 - 23:41, said:

Citește Ghidul privind recrutarea și promovarea funcționarilor publici, ar trebui să găsești răspunsul acolo:
http://www.anfp.gov....e promovare.pdf
Oricum trebuie să-l știi, îți va prinde bine Posted Image
un ghid stufos la fl ca birocratia
initiator, poate s-a modificat atributile postului (oricum e o practica des intalnita, inclusiv la privat)

#6
rogilg

rogilg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.11.2006

 althea, on 06 mai 2016 - 23:41, said:

Citește Ghidul privind recrutarea și promovarea funcționarilor publici, ar trebui să găsești răspunsul acolo:
http://www.anfp.gov....e promovare.pdf
Oricum trebuie să-l știi, îți va prinde bine Posted Image


Multumesc pentru link, am sa il citesc.

Si cum as putea sa aflu daca sau modificat atributiile postului, fiindca in anuntul de concurs nu scria de asa ceva.
Motivul pentru care doresc sfaturi sau articole din legi este pentru a evita abuzurile sefilor si pentru a fi in tema cu drepturile si obligatiile functionarului public cat si a sefilor, referitor la atributii.

Edited by rogilg, 07 May 2016 - 08:32.


#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 rogilg, on 06 mai 2016 - 23:29, said:

Buna,
Am fost admis recent pe un post de functionar public la serviciul plati (anuntul de concurs specifica clar ca postul este la serviciul plati) si in momentul in care am primit fisa postului cu atributiile aferente am observat ca atributiile scrise nu corespundeau cu cele de la serviciul plati ci cu cele de la alt serviciu.
Cand am intrebat de ce mi se da alte atributii fata de cele la care ma asteptat sa le primesc conform anuntului de concurs mi sa raspuns ca asa sa decis, sa lucrez altceva.
As dori sa stiu daca este legal sau nu?
Adica trebuie sa primesc atributii conform anuntului de concurs sau pot primii orice altceva.
Va multumesc.
Numirea s-a dat pe postul scos la concurs ? Daca " da " pina aici este corect si legal .
Intr-adevar , fisa postului poate fi foarte stufoasa , si cred ca ai 6-7 pagini de semnat . Daca esti debutant , indiferent de pregatire , te poti astepta sa incepi cu ascutit creioanele si treptat vei ajunge fix pe postul tau .

#8
rogilg

rogilg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.11.2006
Cerinta postului a fost vechime de 5 ani, studii superioare.

Numirea sa facut pe postul pe care am candidat, doar atributiile am observat sa sunt altele.
Atributiile care se dau sunt la discretia sefilor sau trebuie respectate anumite legi sau norme.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
intotdeauna un functionar public va face si altceva decit este inscris in fisa postului, pentru ca cineva "inteligent", va avea grija ca la sfirsitul sarcinilor cuprinse, va mentiona "si altele" ;) care lasa loc la o infinitate de interpretari.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Exista doua posibilitati:

1) Accepti postul si nu mai postezi pe forum.Oricum n-ai ce face,asta e.
2) Nu accepti postul,pleci de acolo si nu mai postezi pe forum.Oricum n-ai ce face,asta e.

#11
rogilg

rogilg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.11.2006

 r_murphy, on 07 mai 2016 - 09:05, said:

intotdeauna un functionar public va face si altceva decit este inscris in fisa postului, pentru ca cineva "inteligent", va avea grija ca la sfirsitul sarcinilor cuprinse, va mentiona "si altele" Posted Image care lasa loc la o infinitate de interpretari.
Este vorba de atributiile principale si nu cele de la sfarsitul fisei unde scrie "altele".

Inaintea mea a fost angajata o alta persoana tot in acelasi compartiment si din discutia avuta am inteles ca a primit atributiile referitoare la postul din anuntul de concurs.
Deci mie mi se pare ca se face discriminare.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Până la urmă e vorba de un post de execuție, nu de conducere. Ți-or fi dat să faci ce e cu adevărat nevoie nu ce zice postul care s-a eliberat. Se practică asta. Cine are nevoie de loc de muncă stă, cine nu, renunță.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate