Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfaturi pentru un foisor de gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
prosiak

prosiak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2003
Buna ziua

Doresc sa construiesc un foisor in gradina, dupa lungi cautari pe forumuri am reusit sa imi fac o idee cum as vrea sa arate.
Am facut si o schita.
Intrebarea este daca am calculat corect sau am facut o prostie ?
Si astept pareri, sugestii cum se poate imbunatati proiectul.
-dimensiune 3x6 metri.
-popi 15x15 inaltime 3m ingropati in pamant 40cm
-grinzi 15x15 lungime de 6m si 3m
-coama 10x15 lungime 6m
-capriori 5x10 lungime 2m distanta intre capriori de 545mm
-acoperis ma gandeam cu tabla cutata

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai gandeste-te la invelitoare. Eu as folosi stuf.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Ti-as sugera unul patrat sau rotund.
La o masa rotunda distantele dintre comeseni sunt mai mici si confortul vizual este maxim.

Exact,acoperisul sa-l faci dintr-un material care sa absoarba zgomotul.Un rapait de ploaie pe tabla cutata te scoate uneori din minti.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1500x753/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/6/0/6033508.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sindrila bituminoasa este ok la acoperirea foisorului; daca acesta va fi rotund ar fi frumos si practic.

Edited by xmanyacs77, 06 May 2016 - 14:15.


#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
jos nu ii faci nimic? o platforma cat de simpla?

in plus, eu l-as face nitel mai lat, altfel nu va oferi umbra ca lumea decat o ora, doua pe zi, cand soarele este fix sus pe cer.  in rest, tot va fi deranjat soarele, daca acoperisul incepe de la 2 m inaltime si lumea sta jos.

#6
prosiak

prosiak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2003

 adisz, on 06 mai 2016 - 13:57, said:

Ti-as sugera unul patrat sau rotund.
La o masa rotunda distantele dintre comeseni sunt mai mici si confortul vizual este maxim.

Exact,acoperisul sa-l faci dintr-un material care sa absoarba zgomotul.Un rapait de ploaie pe tabla cutata te scoate uneori din minti.


Am trecut prin variantele de rotund (hexagonal) dar este o problema cu accesul in foisor pentru un numar de 12 persoane si pe langa asta in unul din capete vreau sa fac un gratar + chiuveta (blat), asa am ajuns la varianta asta.
Cu acoperisul momentan caut o varianta care sa fie mai ieftina inca nu am stabilit clar cu ce va fi acoperit.
Sindrila este o varianta dar ridica costurile destul de mult (peste capriori ar trebui sa pun osb 24mp ~ 290 ron + sindrila ~ 580 ron). Tabla cutata ar fi sub 500 ron vopsita sau sub 400 ron zincata.
Totusi zgomotul este posibil sa fie o problema, asta a scapat din calcul.

Multumesc
Posted Image

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Popi NU ingropati. Vor putrezi.

#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Si eu urmez sa-mi construiesc un asemenea foisor ! In principiu , planul tau e corect dar :
- fa o placa de beton sub foisor , veti sta la masa mult mai bine , stalpii vor ramane aliniati , altfel unii stalpi prin tasare se vor ......"scufunda" inegal
-  + 1 pentru sindrila bituminoasa = ieftin , estetic , practic , usor
- ai aproximativ , 2,80 m inaltime , eu as face acoperisul mai "lat" adica as cobora mai mult apele pentru a obtine "umbra" mult mai bine
PS - Popii , desi e mai scumpa varianta se introduc in
http://www.dedeman.r...103416-000.html
care se monteaza pe placa de beton ! Altfel in cativa ani se fac varza !!!

Edited by FAP, 06 May 2016 - 14:22.


#9
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

Un rapait de ploaie pe tabla cutata te scoate uneori din minti.

...chestie de gust ; pentru mine nu exista muzica mai placuta decat ploaia care cade peste un asemenea coperis .

#10
prosiak

prosiak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2003

 born2lose, on 06 mai 2016 - 14:02, said:

jos nu ii faci nimic? o platforma cat de simpla?

in plus, eu l-as face nitel mai lat, altfel nu va oferi umbra ca lumea decat o ora, doua pe zi, cand soarele este fix sus pe cer.  in rest, tot va fi deranjat soarele, daca acoperisul incepe de la 2 m inaltime si lumea sta jos.

Soarele nu este o problema in partea de vest este o alta cladire.
Si latimea totala este de 3,43 m, daca este nevoie se ot face capriorii mai lungi si se face si mai mare suprafata.
Pe jos ma gandeam sa fac o placa de beton.

#11
prosiak

prosiak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2003

 FAP, on 06 mai 2016 - 14:16, said:

Si eu urmez sa-mi construiesc un asemenea foisor ! In principiu , planul tau e corect dar :
- fa o placa de beton sub foisor , veti sta la masa mult mai bine , stalpii vor ramane aliniati , altfel unii stalpi prin tasare se vor ......"scufunda" inegal
-  + 1 pentru sindrila bituminoasa = ieftin , estetic , practic , usor
- ai aproximativ , 2,80 m inaltime , eu as face acoperisul mai "lat" adica as cobora mai mult apele pentru a obtine "umbra" mult mai bine
PS - Popii , desi e mai scumpa varianta se introduc in
http://www.dedeman.r...103416-000.html
care se monteaza pe placa de beton ! Altfel in cativa ani se fac varza !!!

Inaltimea de la cel mai jos punct este de 2,1 m este calculat sa nu dea nimeni cu capul de ceva.
Oricum da apele se pot prelungi fara probleme inca 20-40 cm asta inseamna maxim latime foisor ar fi de 4m, initial am calculat la 2m capriorii daca pun tabla sa nu trebuiasca taiata sau ceva facut la tabla. Sunt de parere daca ceva nu trebuie facut neaparat mai bine nu il fac.
Tot proiectul este calculat in asa fel incat sa nu fie necesar sa fac prea multe prelucrari si cu pierderi minime.
Asta cu ingropatul si eu am un dubiu, iar parerile sunt impartite. daca tratamentul este facut corect rezista 10 ani si ca este mai bine ca si rezistenta.
Acum nu stiu ce sa zic la partea asta inca ma documentez. Pe varianta ingropa cel putin pentru mine este timpul de dat in folosinta Posted Image daca este sa ii pun pe placa timpul de dat in folosinta este mult mai mare. In cazul cu placa corect este turnarea fundatiei la stalpi  2-3 stat turnat placa de beton si iar stat. pentru ca este nevoie de fundatie si pentru partea unde va fi pozitionat gratarul. Am ales varianta cu ei ingropati cu gandul ca oricum nu stiu cat timp vo mai tine spatiul respectiv si in eventualitatea in care putrezesc (cum spun unii 5-10 ani) se pot inlocui destul de usor si dupa aia cu fixare cu suporti metalici. Dar este o problema la care trebuie sa ma gandesc peste 5-10 ani.


Problema mea este rezistenta, nu imi dau seama daca sunt suficienti 3 popi de 15x15 la deschiderea de 6m.

Edited by prosiak, 06 May 2016 - 14:59.


#12
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Planul constructiei este gresit .
Structura nu are contravintuiri !

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
ptr 3 m latime merge si intr-o singura apa => mai simplu si mai ieftin de realizat.

#14
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Se cam vede ca pe aici nu ai fost -
https://www.google.r...rayPFsIW3o4_IM:

#15
prosiak

prosiak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2003

 unucelalalt, on 06 mai 2016 - 15:10, said:

Se cam vede ca pe aici nu ai fost -
https://www.google.r...rayPFsIW3o4_IM:
Cum crezi ca am ajuns la un proiect ?
Imagini cu foisoare, pavilioane, carport, gazebo etc sunt mii, un proiect in care sa ai dimensiuni calcule mai greu.
Un model din care m-am inspirat a fost asta.
[sharedmedia=core:attachments:1673414]



 maximg, on 06 mai 2016 - 14:57, said:

Planul constructiei este gresit .
Structura nu are contravintuiri !
Contravantuirile existente nu sunt suficiente ?
[sharedmedia=core:attachments:1673413]

Sunt de 10x15 la o distanta de 45cm de colturi.
Ce mai trebuie dar inca nu m-am hotarat sunt legaturile intre capriori. Am gasit 2 varinate una cleste si una care necesita mai multe decupaje.

 Tarzy, on 06 mai 2016 - 15:01, said:

ptr 3 m latime merge si intr-o singura apa => mai simplu si mai ieftin de realizat.

Asa am vrut initial si chiar ma gandeam sa coboare spre vest. Dar parerea mea a fost ca cel mai jos element al acoperisului sa nu fie mai jos de 2 m atunci partea cea mai de sus ar depasi 3 m la o panta de peste 22 si daca ar fi o ploaie cu vant din est ar fi total inutil foisorul.
Parerea mea.

Edited by prosiak, 06 May 2016 - 15:47.


#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Acest foisor invelit cu sindrila bituminoasa arata foarte rustic(atat ca este pe rotund).

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 06 May 2016 - 16:00.


#17
prosiak

prosiak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2003

 xmanyacs77, on 06 mai 2016 - 15:59, said:

Acest foisor invelit cu sindrila bituminoasa arata foarte rustic(atat ca este pe rotund).
Dar nu am zis ca nu arata bine cu sindrila bituminoasa doar ca sindrila ridica costurile destul de mult la acoperis aproape dublu fata de tabla cutata.

#18
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Te incurca sa-l faci din teava rectangulara daca iti iese mai ieftin ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate