Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reconditionare parchet lemn masiv

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
adult_hitler

adult_hitler

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 06.05.2016
Am un apartament de 2 camere intr-un bloc construit prin anii 70. Parchetul este cam tot din acea perioada din cate am inteles de la fosta proprietara. Era intr-o conditie foarte proasta cand am luat apartamentul, din motive pe care nu le inteleg avea linoleum pus peste. Parchetul se inegrise foarte rau, am chemat o echipa sa il rascheteze si sa il lacuiasca (in camera mai mare, pe cealalta am lasat-o asa pentru ca nu prea am folosit-o). Mi s-a spus ca a mai fost raschetat cel putin o data.

A iesit bine dupa parerea mea. Problema este ca atat in camera in care am raschetat cat si in cealalta apare un miros de statut destul de pronuntat si neplacut daca nu tin usile/geamurile deschise, dar mai ales noaptea cand dorm, si mai ales cand dorm cu prietena. Camera pe care o folosim (cea cu parchetul raschetat) este destul de mare 16-18mp, nu am covor (imi place foarte mult sa merg descult pe parchet), mobilier putin, nou, saltea noua, haine relativ putine, nu am acvariu, 2-3 plante. Pur si simplu nu are ce sa miroasa din cate imi dau seama. S-a intensificat de cand mi-a curs niste apa pe sub parchet (chiar daca am aerisit cat am putut de bine). O alta problema ma gandesc ca ar fi faptul ca apartamentul este la parter si subsolul se tot inunda (si nu are sapa de beton ci pamant la fundatie din cat am inteles)

Imi doresc sa pastrez parchetul daca se poate, desi sunt constient ca e mai simplu sa il scot si sa pun laminat. Intrebarea este, se poate demonta un parchet din lemn masiv, pus in diagonale? Pierd multe segmente? Pot gasi altele la fel, sau face pe comanda? Se poate trata astfel inca sa am garantia ca nu prinde iar miros/mucegai?

Modelul este destul de complex, este o combinatie de linii paralele pe margine cu diagonala in centru. Am atasat o poza cu parchetul reconditionat si una cu parchetul neraschetat din camera mica.

Multumesc.

Attached Files


Edited by adult_hitler, 06 May 2016 - 10:19.


#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Inainte se punea sub parchet o foaie de pâsla groasa de 1 cm. Cred ca aia miroase asa.

#3
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Da, se poate scoate parchetul din lemn masiv si se poate si bate la loc. Se gaseste in comert pe diferite dimensiuni si diferite calitati de lemn. Modelul il discuti cu cel ce il va bate.

#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Eu cred ca ai un mucegai f daunator daca spui ca ai avut linoleum pe el , poti gasi chiar monstri de ciuperci cum am gasit eu la o dusumea veche . Ameninta rau sanatatea .
Gasesti parchet de lemn , important e meseriasul .

#5
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Ar trebui sa cauti pe cineva care se ocupa cu asa ceva si sa-l demontezi. E clar ca ce-i sub parchet sau partea inferioara a parchetului a mucegait. Linoleumul pus peste el e cea mai proasta solutie posibila = crescatorie de mucegai . Se lasa cand calci pe el ?

Edited by tinel231, 06 May 2016 - 12:14.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Termenul de parchet din lemn masiv nu prea exista.
Exista parchet din lemn si....parchet din altceva.
Acel parchet se poate scoate si se poate remonta de cate ori vrei.,sub ce forma doresti.
Parerea mea este sa tii cu dintii de acel parchet si sa faci tot posibilul ca sa elimini mirosul.
Oare chiar de acolo vine acel miros?
Material mai bun decat lemnul nu vei gasi niciodata.Stratificatul si restul sunt doar niste caricaturi.Lemnu-i sfant.

Foarte important este si parchetarul.Cauta unul bun si vei rezolva problema.

#7
adult_hitler

adult_hitler

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 06.05.2016
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Linoleumul a stat peste parchet foarte mult timp (cel putin 10-15 ani din ce informatii am) dar l-am scos acum 5 ani cand m-am mutat eu. Tot atunci am raschetat in camera mare.

Da, se lasa/ridica in unele locuri, mai ales de cand am varsat si eu, in prostia mea, niste apa.

Eu incerc sa aerisesc cat de mult pot (nu e o problema pentru ca oricum imi place sa stau cu geamurile si usile deschise), insa imi fac griji in cazul in care e vreo ciuperca, cum au spus si altii. De estetic nu imi fac prea multe probleme, vreau doar sa nu se moara pe aici in somn.

Mirosul chiar nu imi imaginez de unde ar putea sa vina de altundeva, am descris cat am putut de bine camera. Am mobilier putin, relativ nou, nu sunt covoare sa zici ca e ceva de la ele. Daca plec de acasa si inchid usile si geamurile, in 1-2 zile va aparea un miros distinct (nu intepator neaparat, ci greu si usor umed, nu stiu cum as putea sa il descriu. Ca si cum au dormit 10-15 oameni in camera). Camera cea mica, pe care nu am raschetat-o si pe care nu o folosesc la nimic prinde miros chiar mai repede. Am aerisit-o non-stop aproape zilnic timp de 5 luni si imediat cum inchid usa si geamul prinde miros (12h),

Daca dorm in ele, va mirosi de dimineata, de multe ori apare mirosul chiar in timpul noptii (pentru ca noaptea inchid geamurile/usile.

Si eu vreau sa tin de parchet (pur si simplu am crescut si sunt obisnuit cu parchet, imi place de mor), as putea de exemplu sa completez bucatile care se pierd in sufragerie cu bucati din camera mica si in cea mica sa pun parchet nou, Problema e ca nu stiu daca mucegaiul sau ce o fi ramane si in imbinarile de la parchet. Poza a doua nu surprinde cat de rau arata parchetul in camera mica (si mai ales cat de rau arata cand am scos linoleumul)

Edited by adult_hitler, 06 May 2016 - 12:49.


#8
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
scoate tot parchetul sa vezi ce mucegai ai sub el. e boala curata ce ai tu acolo, nu te juca.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Cel mai bine incepi prin a demonta parchetul vechi si a cumpara+monta parchet nou in camera mica, sa poti dormi fara mirosuri.Posted Image
Dupa ce ai unde sa dormi, demonteaza parchetul din camera mare complet; stergi bine cu clor toata zona de sub parchet si lasi sa se aeriseasca cateva zile.
Dupa aceea chemi un meserias sa ti-l trateze/monteze la loc dupa ce a pus o folie izolatoare cu aluminiu.
Aceeasi folie izolatoare cu aluminiu trebuie pusa inainte si la camera mica.http://www.dedeman.r...luminizata.html
Simplu!

Edited by xmanyacs77, 06 May 2016 - 13:33.


#10
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
De aceeasi parere ca xmanyacs77 sunt si eu. Fa o proba, schimba parchetul in camera cu unul nou si vei urmasi daca mai apar mirosuri ciudate, pentru ca e posibil ca sa vina si de la subsol. Si nu uita sa cureti bine inainte sa bati iar parchet, eventual dezinfecteaza de vreo 2 ori sa fi sigur.
Eu personal as renunta la parchetul actual pt ca banuiesc ca déjà raul ireversibil a fost facut cand s-a aplicat linoleum peste el.

#11
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Eu stau cam in acelasi tip de bloc si am fix acelasi parchet. Dupa 49 de ani de existenta a blocului, parchetul prinde intr-adevar un miros specific. Personal nu cred ca este de la mucegai. Daca nu aerisesc cateva zile imi apare un miros de lemn vechi, usor neplacut. Mucegaiul are miros specific, imposibil sa nu-l detectezi. Cred ca solutia af fi sa scoti parchetul si sa tratezi cumva lemnul. Nu stiu cum sa-l tratezi, dar mai exista si solutia inlocuirii.

#12
mucmic

mucmic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 07.01.2016
@ adult....
Daca as intampina problema expusa de tine as parcurge urmatorii pasi :
1. Fac rost ( cumpar ) un hidrometru si verific umiditatea aerului .In camera pe care nu o folosesc aerisesc pana scade umiditatea sub 50% .Inchid usi,geamuri,elimin alte surse de umiditate(ghivece cu flori ,acvariu, rufe puse la uscat s.a.m.d).Verific umiditatea a doua zi.Repet operatiile mai multe zile la rand : Aerisire in cursul zilei pana sub 50% umiditate ,inchis tot,verificat umiditatea a doua zi .
2.Daca umiditatea creste peste 65% singura cauza este transferul de umiditate de la subsol .
  2.1.Apelez la cineva specializat sa faca masuratori de umiditate a parchetului si a stratului suport de sub parchet (cel mai probabil PAF si zgura peste placa de beton )si le cer sfatul .Daca umiditatea e peste limite(sanse mari sa fie asa tinand cont de cresterea umiditatii aerului ), trebuie scos tot si facut hidroizolatie peste placa indiferent de ce voi pune in locul parchetului (chiar si gresie ).Parchetul vechi il pot folosi doar daca are umiditate sub 12% .
3. Daca umiditatea se mentine relativ constanta (cam 50-55%) inseamna ca e doar miros .Acesta poate sa vina fie de la subsol ,pe la imbinarile dintre placa si perete sau prin orice fisura ,fie de la parchet si ce este sub el .Vad daca seamana mirosul cu cel de la subsol  .Daca-i la fel trebuie descoperit cum ajunge in casa si eliminata cauza .Daca este de la parchet cred ca voi renunta la el .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate