Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

soluții pentru acest 3.6? [preferabil raspunsuri din partea medicilor stomatologi]

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005
am mai intrebat si pe alte forumuri de dentisti dar am primit doar raspunsuri scurte iar in cazul forumului de dentisti români chiar am fost chiar banat ulterior (desi continutul forumului e indexat/indexabil de motoarele de cautare iar contul il aveam de multi ani)

as vrea si niste explicatii suplimentar:

premolarizare + coroana: de ce da? de ce nu?
extractie + implant: de ce da? de ce nu?
lambou+curatare+regenerare osoasa si tisulara+coroana: de ce da? de ce nu?
intentional re-implantation+regenerare+coroana: de ce da? de ce nu?

Attached File  cbct.jpg   438.52K   85 downloads

Edited by costinel, 06 May 2016 - 05:08.


#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Eu as merge clasic: extractie si lucrare conjuncta din 3 elemente.
De ce da sau nu e treaba medicului stomatolog.

#3
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
1.36-le e de extras. Are o leziune intre radacini plecata de la o perforatie pe curbura interna a radacinii distale. Nu vad bine dar acolo pare a fi un pivot In momentul cand s-a preparat canalul ptr amprentare in vederea pivotului s-a facut si perforatia cel mai probabil :(.

2. In functie de ce ramane si de cum arata osul, augumentare osoasa plus implant. Unul bun, nu din alea la 200-300 euro..

3. 37-le are o carie profunda. F probabil se va ajunge la nerv in urma curatarii ei=》 tratament endodontic ( scos nervul ) si coroana de invelis ptr protectia cuspidiana ( in vederea diminuarii riscului de fractura verticala de radacina).
OBS.
- o punte e discutabila aici, 37 va avea nervul scos dar 35 nu. Daca se face punte, e indicat sa ramana vital 35 ( sa nu scoatem nervul).
- implantul e o solutie mau viabila. Ramane de discutat ce tehnica prefera chirurgul, daca se pune sau nu membrana, ce tip de os, etc. Succes!

#4
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Dpdv financiar va iesi indiscutabil mai ieftin cu pulpectomie si pe 3.5 plus lucrare decat implant & co.
Daca 3.6 se extrage oricum si daca la 3.7 se face pulpectomie singurele costuri suplimentare in cazul lucrarii conjuncte va fi pulpectomia la 3.5 (undeva la 2-300 lei in functie de cabinet-cu toate obturatiile efectuate). Fara discutie un implant ( cu tot ce urmeaza) va fi de cateva ori mai scump decat varianta expusa de mine, la cca 2-3 saptamani se poate executa o punte ceramica si pacientul in o luna de la extractie (hai doua) va fi "cu dintii in gura"...

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Extractie + implant. Faci ceva pe ea de punte! :)

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Eu as pune totusi punte.
Totusi, cere si oferta pentru ambele situatii si te vei lamuri.

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu cred ca-i vorba de bani la cum a pus problema si nici nu cred ca primeaza asta in cazul de fata, unde e clar recomandat implant.

#8
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Dl Ghetau, dvs daca ati pacient v-ati face punte? Eu nu. Faceti acest exercitiu de imaginatie fara sa luati in calcul banii.
Pacientii sunt din ce in ce mai informati si nu prea mai accepta puntea ca solutie unica de a proteza un dinte lipsa. O punte aici, facuta ca la carte plus tratamentele adiacente sare de 2 000 lei pe varianta metalo-ceramica. Daca vorbim de Zirconiu sau ceramica presata va fi cu aprox 40 % mai scump.
Un implant + aditie+coroana se poate duce +\- in cazul acestui dinte la pretul unei punti de zirconou sau nu f mult peste. Depinde de onorariul medicului si in primul rand de cat doreste pacientul sa investeasca ptr acel dinte.
Si in cazul unui implant se poate face incarcare ( adica pune dinte ) pe loc. Provizoriu sau nu, depinde de alegerea medicului.
P.S. O punte bine facuta poate tine lejer 15 ani.
P.S. 2 Exceptand factorul financiar, pe varianta implantului va sacrifica mai putina substanta dentara.
P.S.3  Avand in vedere ca, cel mai probabil si 37 va trebui imbracat, trebuie calculat bine inainte ce e mai avantajos atat din punct de vedere functional cat si financiar ptr dl Costinel. Evident tinanf cont de conditia de sanatate orala generala a pacientului plus ce doreste dansul de la acest tratament si celelalte variabile ( fumeaza sau nu, igiena etc).

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,698
  • Înscris: 21.08.2008
Tocmai luand in calcul si ca 3.7 va trebui acoperit cu o coroana am sugerat ca e mai buna puntea...
Stiu, unii pacienti din dorinta de a arata ca au citit si ei pe net vin cu niste cerinte deplasate (uneori). Altii (plini de bani) sunt si snobi, vor ce e mai scump dar igiena lipseste cu desavarsire.
Eu mi-am expus punctul de vedere, nu mai combat pe tema asta, e problema pacientului ce alege.

#10
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005
va multumesc frumos pentru raspunsuri.

 danghetau, on 07 mai 2016 - 14:45, said:

Tocmai luand in calcul si ca 3.7 va trebui acoperit cu o coroana am sugerat ca e mai buna puntea...
Stiu, unii pacienti din dorinta de a arata ca au citit si ei pe net vin cu niste cerinte deplasate (uneori). Altii (plini de bani) sunt si snobi, vor ce e mai scump dar igiena lipseste cu desavarsire.

am exclus din start puntea pentru ca nu doresc sa afectez un dinte sanatos.

nu sunt plin de bani, nici snob, am o igiena buna, nu fumez, nu vin aici din dorinta de a-mi etala cunostintele citite pe net; m-am "ars" o data cu rezectia apicala efectuata in mod iresponsabil (abia ulterior "citind si eu pe net" am aflat ca il puteam salva cu endo, fapt confirmat de medicul care a efectuat endo prima data - btw, acum este dupa al doilea endo. si motivul esecului este pacientul care nu si-a pus coroana dupa primul endo),
iar acum suflu in iaurt si nu vreau sa aflu peste nu stiu cate studii si luni de citit ca de fapt puteam evita extractia. de aia am intrebat de solutii alternative. stiu, poate ma aberez, dar prefer sa ma aberez si sa fiu corectat decat sa nu stiu nimic si sa descopar ulterior ca s-a ales o solutie gresita.
de exemplu: se poate face extractie atraumatica => chiuretajul alveolei => amputarea radacinii bolnave => socket grafting => re-implantare => (dupa ce se formeaza osul, coroana)? si daca nu, de ce?

vreau doar o solutie corecta si fiabila in contextul in care trei medici mi-au dat trei solutii sau explicatii diferite pentru ce s-a intamplat la dintele acela, si sunt dispus sa fac efortul financiar corespunzator.
in necunostinta de cauza ca pacient nu-ti ramane decat o alegere absolut subiectiva bazata pe intuitie (gen "mi s-a parut mie ca al doilea medic era mai ok si parea ca stie ce vorbeste").

ps: mi s-a mai propus premolarizare urmata de deplasarea pe arcada a radacinii mesiale pentru a sustine singura o coroana, dar nu am inteles bine cum anume se realizeaza deplasarea dintelui (ma rog, a ce a mai ramas din el) in translatare pe orizontala ca sa il aduca intr-o pozitie relativ simetrica fata de dintii vecini.

Edited by costinel, 10 May 2016 - 20:45.


#11
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
E buna intentia ta de a salva dintele dar, crede-ma, nu renteaza in acest caz si la prima vedere nu e posibil. Argumente:
- nu ai cum sa distalizezi radacina cu totul, o poti inclina doar ( distal )
- chiar daca s-ar putea, radacina ta e curba
- din a) si B) rezulta ca orice coroana ai pune, fortele se transmit inafara axului lung=> risc mare de fracturA.

- dentina din zona cervicala pare afectata. Dupa slefuire su eventual un pivot nu mai ramai cu suficienta rezistenta si ferrule => risc de violare a spatiului biologic plus retractie osoasa si gingivala sau risc de fractura.
  Nimeni nu iti va garanta ca tine. Daca te iubesti, scoate-l mai repede si insereaza un implant.


#12
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005

 drndcg, on 10 mai 2016 - 21:51, said:

- din a) si Posted Image rezulta ca orice coroana ai pune, fortele se transmit inafara axului lung=> risc mare de fracturA.

exact la asta m-am gandit si eu cand am intrebat medicul, acesta mi-a raspuns ca il poate translata cu radacina cu tot (nu am insistat in a pune intrebari lamuritoare pentru ca simteam ca alunec intr-o directie putin contradictorie cu discutia si am renuntat)

cealalta varianta are vreun sens? (dam dintele afara, scurtam radacina, facem curat, il punem la loc impreuna cu aditie de os). repet, e foarte probabil sa ma aberez, mi-ar placea sa stiu si de ce nu se poate nici asta si gata, f..k it, extractie/aditie os/implant Posted Image - sau raspunsul este deja in ultimul paragraf referitor la dentina? Posted Image

#13
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Da, in ultimul paragraf. E useless sa tratezi ceva distrus si cu prognostic negativ. Nici un medic cu cap nu-l va trata.

#14
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005
ok, implant sa fie.
intrebare aditionala in vederea extractiei: ce tip de aditie de os e cel mai indicat pentru cazul de fata, si daca este benefica utilizarea de PRP/PRF/PDGF/BMP dupa? (si daca este o practica curenta in .ro sau trebuie sa caut in mod special)

#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 costinel, on 26 mai 2016 - 04:16, said:

utilizarea de PRP/PRF/PDGF/BMP  
JPG, PDF, FMM, PLM...

Da, factorii de crestere ajuta la vindecare, dar nu reprezinta o asa mare "inventie". Se poate foarte bine si fara.

Edited by ripper, 28 May 2016 - 12:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate