Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Camera IP prin router si modem 3g

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
flashcrow2000

flashcrow2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.03.2006
Salutare. Am urmatoarele echipamente:
- una bucata camera IP PNI wireless
- una bucata router TP-LINK cu port USB pentru modem 3G
- una bucata modem 3G rds, digi-mobil

Am facut urmatoarele:
- conexiunea dintre router si modemul 3G este functionala. pot sa ma leg la router prin wifi si am acces la internet
- conexiunea dintre camera si router este functionala. din LAN pot sa accesez camera, si sa interactionez cu ea (inclusiv de pe telefonul mobil, daca ma conectez la router-ul din ecuatie). camera are IP static in retea.

Problema:
- nu reusesc sa fac camera accesibila din afara retelei. am si un cont dyndns, cu un hostname activ, am incercat sa configurez pe rand routerul si camera sa foloseasca datele contului respectiv, niciun rezultat.

Am incercat sa fac port forwarding pe portul 81 (portul default al camerei) si cred ca aici nu imi da voie modemul de la RDS .. ceva pareri? Sugestii? Idei?

Inainte sa ma certati, am dat cu search, am citit aproximativ 15-20 de articole pe tema asta, nimic nu a ajutat, de-aia am dat cat de multe detalii am putut aici.

Merci!

Edited by flashcrow2000, 05 May 2016 - 22:40.


#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Modemul RDS nu are IP routabil. Nu o sa il poti accesa.

#3
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Trebuie dns dinamic din contul rds de care apartine stickul dar nu te astepta la cine stie ce viteza nici macar daca o accesezi tot din rds.

#4
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Am uitat sa zic ca daca ai net numai din stick sa fii sigur ca ai bifat "only 3g" in interfata ruterului, treaba nu va merge daca ruterul e setat ca si conexiune principala pe wlan si back-up 3g chiar daca  cablul nu e prezent fizic...cel putin pe un TL-MR3420 asa se manifesta, e o optiune extrem de prost implementata desi e foarte importanta, merg conexiunile separat dar daca pica una dintre ele nu intra cealalta. Am incercat atat cu originalul zte 710m cat si cu simul rds intr-un stick at&t.

#5
flashcrow2000

flashcrow2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.03.2006

 cristian_sen, on 05 mai 2016 - 23:01, said:

Trebuie dns dinamic din contul rds de care apartine stickul dar nu te astepta la cine stie ce viteza nici macar daca o accesezi tot din rds.

In contul rds (digicare) am optiunea de DDNS numai pe fiberlink .. ar trebui sa imi apara si stickul digi mobil acolo si sa pot sa ii setez un dns dinamic?

#6
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 cristian_sen, on 05 mai 2016 - 23:01, said:

Trebuie dns dinamic din contul rds de care apartine stickul dar nu te astepta la cine stie ce viteza nici macar daca o accesezi tot din rds.
Daca nu ai habar de ce vorbesti de ce mai bagi si pe altii in ceata?!?!
Ce spui tu se aplica doar pentru conexiunile de net fix,nu si pentru cele prin stick.

Pentru initiator nu mai incerca,nu ai nici o sansa sa accesezi acea camera prin stick de la digi pentru ca ip-urile date stick-urilor sunt private si nu te ajuta niciun dyndns.
Singura varianta ar fi sa cauti o camera care ofera cloud si nu mai conteza ip-ul in acest caz.

#7
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Nu, schimbarea va fi valabila si ptr stick si ptr fiber, e o chetsie foarte desteapta din partea lor. Va dura ceva mai mult decat ce zic ei pana se propaga schimbarea, vreo ora-doua ca sa fii sigur.  Bineinteles va trebui sa renunti la dyndns pentru ca prelungesti traseul semnalului degeaba, ptr noi in Romania cel mai bun dns e cel de la rds.

#8
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 cristian_sen, on 06 mai 2016 - 07:55, said:

Nu, schimbarea va fi valabila si ptr stick si ptr fiber, e o chetsie foarte desteapta din partea lor. Va dura ceva mai mult decat ce zic ei pana se propaga schimbarea, vreo ora-doua ca sa fii sigur.  Bineinteles va trebui sa renunti la dyndns pentru ca prelungesti traseul semnalului degeaba, ptr noi in Romania cel mai bun dns e cel de la rds.
Vad ca perseverezi cu ideea asta de dyndns pe stick.
ai incercat tu si ai reusit sa accesezi un stick din internet?!
Ai fi cel mai tare,chiar ai sfida regulile de networking prin asta.

#9
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Eu am incercat in cele doua conturi pe care le am, unul business si unul personal si la niciunul dintre ele nu-mi apare posibilitatea de specificare dyndns pentru stick-uri, doar pentru conexiunile fixe.
Cat de sigura este informatia ca vor extinde functionalitatea si pentru stick?

#10
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu vor extinde nimic acum. Poate cand om avea IPV6 pe netul mobil.

#11
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Deci pot sa uit si ... sa ma uit in alta parte pentru un 3g rutabil, probabil vodafone si orange.

#12
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Dragi colegi, in afara de viteza mica, accesarea unui dvr/ip cam prin intermediul sick-ului gsm de la rds MERGE  fara probleme daca este facut ce trebuie: dns activat din cont, ip-uri fixe si  porturi deschise atat in routerul de plecare cat si in cel sosire daca se acceseaza prin wi-fi, prin 3g/4g sunt deschise deja de operatorul gsm. Cand am timp revin cu un tutorial rapid pentru tot dar va asigur ca merge.


 crissty, on 06 mai 2016 - 07:52, said:

Daca nu ai habar de ce vorbesti de ce mai bagi si pe altii in ceata?!?!
Ce spui tu se aplica doar pentru conexiunile de net fix,nu si pentru cele prin stick.
Pentru initiator nu mai incerca,nu ai nici o sansa sa accesezi acea camera prin stick de la digi pentru ca ip-urile date stick-urilor sunt private si nu te ajuta niciun dyndns.
Singura varianta ar fi sa cauti o camera care ofera cloud si nu mai conteza ip-ul in acest caz.

In momentul cand e activat dns din contul rds acea schimbare se aplica tuturor conexiunilor acelui cont: gsm, fibra, utp ...dar cu viteza de rigoare pentru fiecare. Atentie la porturi dupa cum am zis, desi ruterele nu te lasa sa ai conflict de porturi.
Contul cloud este cea mai simpla solutie dar  in acelasi timp este si cea mai oribila, serverele lor sunt supraaglomerate mereu si e bine daca obtii 1 frame pe minut, da pe minut, de obicei apar offline mai ales in orele de varf. Prin rds stick se obtin 1 frame la 5-15 secunde si e absolut decent (vorbesc de stickurile primite gratis si nu ptr camere hd, pe cele cu abonament dedicat ar trebui sa fie mai bine) iar pe fiber merge la fel ca in lan chiar si daca-s accesate de pe mobil cu 4g.


 crissty, on 06 mai 2016 - 07:58, said:

Vad ca perseverezi cu ideea asta de dyndns pe stick.
ai incercat tu si ai reusit sa accesezi un stick din internet?!
Ai fi cel mai tare,chiar ai sfida regulile de networking prin asta.

Serverele rds fac o smecherie si "sfideaza legile networking"  nu eu, iar  la urma urmei exact asta inseamna ideea dns: rutare spre ip-uri dubioase.  Nu nu mai ca am incercat dar am reusit chiar din prima, probabil daca-ti zic ca am routerul cu stick si ipcam in masina o sa  zici ca e imposibil...as pune linkul dar plec la drum lung si poate gasesc si eu ceva... pe undeva ...ca baietii, intelegi tu. Oi avea eu o aplecare spre exibitionism dar barem sa tai bilete inainte.
Poate maine desi nu am nimic de demonstrat nimanui, stiu ce vorbesc.

Ca idee generala si sfat prietenesc: un ton ponderat iti confera putin credibilitate in plus, un ton isteric ridica intrebari.



 onobeka, on 06 mai 2016 - 10:44, said:

Eu am incercat in cele doua conturi pe care le am, unul business si unul personal si la niciunul dintre ele nu-mi apare posibilitatea de specificare dyndns pentru stick-uri, doar pentru conexiunile fixe.
Cat de sigura este informatia ca vor extinde functionalitatea si pentru stick?
Simt o minciunica, in contul corespunzator unui abonamnet busines NU exista optiunea activare dns pentru ca deja acel cont are un ip fix permanent. La rds asa e, firmele au ip fix cu bani multi si viteza mediocra. Activare dns la rds este exclusiv in abonamentele persoana fizica...stiu pentru ca am de ambele, ba chiar in cel pe firma am 2 locatii de facturare in acelasi cont, si la ambele am stickuri...cu ip-uri consecutive. Bineinteles la iesirea din router, in reteaua rds cine stie ce dubiosenii de ip de echipament gsm au.
Atentie ca faceti confuzie intre dyndns care este un serviciu international (alaturi de multe altele) si dns de la rds. Seamana unul cu altul, fac acelasi lucru dar la rds merge infinit mai bine, nu poti activa dyndns sau comexe sau noip din contul rds, alea se activeaza din contul care-l faci la fiecare in parte, din rds se activeaza doar dns simpu, asa se numeste iar odata activat nu mai este nevoie de restul pentru ca merge foarte bine al nostru.

Edited by cristian_sen, 06 May 2016 - 13:03.


#13
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006

 cristian_sen, on 06 mai 2016 - 12:35, said:

Simt o minciunica, in contul corespunzator unui abonamnet busines NU exista optiunea activare dns pentru ca deja acel cont are un ip fix permanent.

Simti prost!

Are IP fix, dar are si dns pe go.ro. Ai putea sa ma crezi, dar daca nu o faci, este oricum irelevant vs. acest subiect, tocmai pentru ca aici discutam de 3g. Locatia unde am eu nevoie este la munte, pe un deal, unde nu exista conexiune fizica. Contul de business il am pentru alta locatie, unde merge bine mersi cu ip-ul fix, de care ma bucur foarte mult.

[ https://i.imgur.com/qSWv5nk.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 cristian_sen, on 06 mai 2016 - 12:35, said:

Dragi colegi, in afara de viteza mica, accesarea unui dvr/ip cam prin intermediul sick-ului gsm de la rds MERGE  fara probleme daca este facut ce trebuie: dns activat din cont, ip-uri fixe si  porturi deschise atat in routerul de plecare cat si in cel sosire daca se acceseaza prin wi-fi, prin 3g/4g sunt deschise deja de operatorul gsm. Cand am timp revin cu un tutorial rapid pentru tot dar va asigur ca merge.

Cum merge daca nu stii IP-ul la care sa te conectezi? Cazul meu: stick 3G RDS, router Edimax 6200n 3G, NVR Synology.
Synology are dyndns propriu, insa nu citeste bine IP-ul public, sau probabil este IP-ul public al NAT-ului care gestioneaza conexiunea 3G. Acel IP insa nu este utilizabil, nu raspunde la ping, etc. NU ajung cu el in router.
Synology mai ofera un serviciu tip VPN, insa merge destul de incet.Cu acest serviciu pot sa ajung din internet in NAS, insa nu in router. Iar NAS-ul din pacate nu are posibilitate de navigare in softul propriu. As fi putut astfel sa-mi controlez si router-ul de la distanta, avand in vedere ca am ajuns in LAN-ul de sub el.

Synology am si pe IP-ul fix al abonamentului business, unde nu face altceva decat sa-mi citeasca corect IP-ul. Practic pentru abonamentul business am trei optiuni: IP-ul fix, dyndns-ul oferit de RDS pe .go.ro si dyndns-ul synology.

Edited by onobeka, 06 May 2016 - 13:23.


#14
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Pai toate sunt pe .go.ro la rds,  eu in contul de firma am aceasta optiune blocata, e gri, nu e link, apas degeaba pe ea, probabil in functie de zona sau servere sau abonament sau cine stie ce reguli interne, rds da voie si la firme desi e o operatiune degeaba, in loc de cifre scrii litere atata tot.
Tot ce am zis mai sus se bazeaza numai pe propia experienta, nu cunosc sistemul rds la perfectie dar asta e valabil si pentru tehnicienii lor, au trebuit sa-mi ia routerul zte primit de la ei si sa-l porgrameze la sediu cu "admin" pentru rutare porturi...sau mi-au promis ca pot primi faxuri pe telefonie si ghici surpriza nu se poate.
Afirm in continuare cu tarie ca ip camera sau dvr poate fi accesat prin stick 3g daca se face ce trebuie.

Edited by cristian_sen, 06 May 2016 - 13:22.


#15
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Am raspuns mai sus (cu edit), explica-mi te rog cum ... eu am incercat in toate modurile posibile si nu am reusit.
Vreau insa o solutie simpla, fara server proxy samd.

#16
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Pai nici nu trebuie sa stii ip-ul daca ai dns activ, aste e ideea, doar acel nume.go.ro trebuie sa-l stii ca doar l-ai setat...intri   http:/ / nume.go. ro (sau ip fix) : PORT/stream camera, fiecare brand are altceva, de ex unele d-link au jview.htm ptr java sau avview.htm ptr active x, pentru unele  foscam si clonele lor ai "videostream.cgi?rate="  si te duce direct in interfata ei pentru vizionare cu maximum posibil de viteza...sau introduci in softul de vizionare doar adresa si modeleul camerei (daca e soft propietar stie el streamul corespunzator) si inca odata TE ASIGURI CA TOT LANTUL DE DATE de la ip camera la telefon are portul respectiv deschis.  Pentru andoird ai de ex ip cam viewer care dupa ce-i dai userul, parola si ip camerei (ip fix sau nume.go.ro sau alta adresa dns) scaneaza mii de modele de camere si dvr iar apoi poti testa rezultatele (cateadata zeci) fiecare in parte pentru toate functiile...trebuie timp si pace interioara, iti poti pierde foarte repede calmul, stiu prea bine pentru ca am fost in aceeasi situatie.  Sunt convins ca undeva ai portul inchis, iti scapa ceva undeva, da restart la echipamente dupa fiecare setare, desi ei zic ca nu e nevoie cateodata este. Ai portul inchis undeva cu siguranata daca zici ca merge din lan dar nu din extern.

Attached File  Capturați ecranul complet 06.05.2016 143237.jpg   43.76K   45 downloads
Attached File  Capturați ecranul complet 06.05.2016 144844.jpg   14.24K   40 downloads

Edited by cristian_sen, 06 May 2016 - 14:12.


#17
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 10.04.2006
Si cum am acel dns activ? Edimax-ul stie ca are IP-ul extern din clasa 10.x.x.x. Insa orice serviciu de dyndns va raporta un alt IP catre sursa, unul cu 86.x.x.x, probabil al NAT-ului care-mi realizeaza conexiunea mea 3G, insa eu nu stiu portul meu din acel NAT ... deci n-am facut nimic.

#18
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
numai cu un vpn peste 3g va merge , pentru ca ip-ul de la stick nu e routabil.
poti realiza asta cu openwrt pe router(de exemplu pptp), dar ai nevoie de un server vpn(chiar hostat pe un pc la tine, sau un router).

Oricum ai un maxim de upload 5.74Mbps, asta daca rds-ul are acolo atat.
Mai intai faci un speedtest, sa vezi cum stai cu uploadul, apoi o sa-ti dai seama daca va merge cum iti vei dori .

Edited by danyconnect, 06 May 2016 - 15:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate