Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oala de gatit de aluminiu sau de tuci

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Va salut cu respect.

Azi am fost cu sotia de am cumparat o oala din piata (oala tiganeasca).. acum nu stiu daca este din aluminiu sau din tuci ca am uitat sa intreb.. cum imi pot da seama?  Si alta chestie mai importanta, am auzit ca nu este bine sa gatesti in cele de aluminiu.. asa este? Si in final ultima intrebare: oala este data cu bronz... cum pot curata bronzul de pe ea? Am fiert apa de 2 ori in  ea dar tot mai are.

1. Cum imi pot da seama daca este din aluminiu sau tuci?
2. Cele de aluminiu sunt toxice?
3. Cum o pot curata de acel bronz?


PS: Daca am postat gresit aici, imi cer scuze.

Am atasat mai jos 3 poze cu ea.

Attached Files



#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pui magnet sau dupa greutate(pe aluminiu nu se lipeste pe tuci se lipeste),aluminiu e usor si tuciu e greu.

Edited by I2O, 05 May 2016 - 17:26.


#3
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
e cu cioara vopsita...din moment ce e bronz(ata) e clar aluminiu. teoretic o astfel de oala din fonta ar trebui sa cantareasca vreo 4-5 kg.

cumperi si tu un burete abraziv si freci la rece...adica fara apa.
PS: bronz? poate vrei sa argintiu.

Edited by AlinE, 05 May 2016 - 17:31.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Cu magneti sau dupa greutate - cea de tuci ar trebui sa fie de cateva ori mai grea.
2. Si cea de aluminiu si cea de tuci sunt toxice in mai mare sau mai mica masura.
3. Doar prin ardere, sau cu smirghel.

Acu nu stiu de ce ai cumpara asa ceva.

#5
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Posteiffel, on 05 mai 2016 - 17:30, said:

1. Cu magneti sau dupa greutate - cea de tuci ar trebui sa fie de cateva ori mai grea.
2. Si cea de aluminiu si cea de tuci sunt toxice in mai mare sau mai mica masura.
3. Doar prin ardere, sau cu smirghel.

Acu nu stiu de ce ai cumpara asa ceva.

Si acum ce sa fac cu ea daca este toxica... sa o mai folosesc sau nu? ce sfat imi dai...

Edited by iThorr, 05 May 2016 - 17:33.


#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostiThorr, on 05 mai 2016 - 17:33, said:

Si acum ce sa fac cu ea daca este toxica... sa o mai folosesc sau nu? ce sfat imi dai...

Daca e de fonta o poti folosi linistit.

#7
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View PostI2O, on 05 mai 2016 - 17:35, said:

Daca e de fonta o poti folosi linistit.

Cred ca este din aluminiu pentru ca este usoara.. :(

#8
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Pentru gatit, fiecare avem propriile obiceiuri si preferinte. Totusi, nu toate materialele sunt la fel in ceea ce priveste sanatatea, igiena si gustul mancarii. Opinii despre universul din bucatarie: cratite, tigai si alte vase.
Stim in prezent ca sanatatea noastra depinde, printre altele, de ceea ce punem pe farfurie, dar dam dovada de aceeasi exigenta cand vine vorba si de materialele pe care le folosim la gatit? Discutia dintre adeptii plasticului, sticlei, aluminiului, fontei, cuprului sau lutului este destul de aprinsa…
Avem consumatori – ecologisti cercetatori – preocupati de aportul de substante toxice provenite din aceste ustensile. Este adevarat, fiecare produs are avantajele sale. Dar si mari riscuri de care nu suntem constienti. Iata un mic inventar critic de consumatori educati.
Aluminiu versus inox
Aluminiul: de supravegheat
Usor, solid, el se deformeaza la coacere, alimentele se lipesc si pot lua un gust neplacut. Insa adevaratul minus al acestui metal este potentialul sau efect toxic asupra sistemului osos si, mai ales, a celui nervos. De asemenea, ingerat in cantitati mari, ar putea provoca dereglari imunitare, alergice si respiratorii, chiar diferite forme de cancer. Datele sunt controversate, dar neurotoxicitatea acestui metal este clar stabilita din experimente de laborator. Particulele sale migreaza in hrana, mai ales la contactul cu alimentele acide (rosie, caisa, lamaie etc.).
Sfatul nostru: limiteaza-i utilizarea. Evita coacerea alimentelor acoperite cu foaie de aluminiu; alege folia sulfurizata.
Sticla versus plastic
Sticla: sigura, dar fragila
Sticlele pentru foc sunt practice, netoxice, dar fragile si greu de curatat.
Sfatul nostru: alege sticla transparenta, fara pigmenti de culoare sau pictura.
Inox: solid, dar uneori alergen
Fiind un aliaj din fier, crom si nichel, inoxul este solid, practic, inofensiv daca este corect stabilizat. In caz contrar, metalele risca sa treaca in farfurie. Inoxul nu este recomandat persoanelor alergice la nichel.
Sfatul nostru: alege neaparat inoxul de calitate (pe ambalaj, mentionarea „Inox 10/18” sau „Inox chirurgical” inseamna ca este de calitate superioara, adica stabilizat si inoxidabil) si caserolele cu fundul de strat triplu. Vei beneficia astfel de o buna difuziune a caldurii, mancarurile aproape ca nu se vor lipi, iar coacerea va fi posibila fara grasime sau cu o cantitate minima.
Plastic: atentie la supraincalzire
Fiind usor si incasabil, conserva bine alimentele. Il folosim din ce in ce mai mult pentru incalzirea la cuptorul cu microunde. Totusi, putine tipuri de plastic suporta sa fi e incalzite. Aceasta practica nu este, deci, recomandata, in afara de recipientele produselor congelate sau cele special concepute pentru asa ceva. In caz de incalzire indelungata sau intensa, mo­lecule din plastic pot sa migreze spre aliment, mai ales daca este vorba de un produs gras (carne, branza). Or, anumite plastice contin compusi nocivi, cancerigeni sau asemanatori hormonilor, care pot sa perturbe functionarea sistemului nostru hormonal.
De asemenea, nu transfera un produs cald sau unul foarte gras intr-o cutie de plastic deoarece grasimea absoarbe mai usor substantele nocive. Asta e valabil si pentru foliile subtiri de plastic care se mai pun uneori peste alimente si care suporta greu contactul cu caldura.
Lemn versus lut
Lemn: de curatat bine
Linguri, spatule, tocator… La lemn, pericolul consta in microbi, intrucat microparticulele din mancare raman lipite de acesta. Ecologic si de lunga durata, tocatorul de bambus rezista mai bine socurilor si umi­ditatii. Tocatoarele din marmura sau din sticla sunt foarte igienice, dar mai fragile.
Sfatul nostru: elimina alimentele ramase cu sare grunjoasa si freaca in mod regulat ustensilele cu otet alb. Clateste-le bine si lasa-le sa se usuce. Eventual, in aer liber.
Lut: fiabil, daca este brut
Poate nu prea mai este la moda, dar oalele si tigaile de lut au avantajul de a nu degaja nicio substanta toxica, cel putin atunci cand nu sunt decorate sau lacuite.
Sfatul nostru: nu cumpara decat ustensile ce garanteaza utilizarea luciului sau a picturii fara plumb. Fii prudenta chiar daca le-ai cumparat din strainatate – trebuie sa ai certitudinea compozitiei lor.
Arama versus fonta
Arama: draguta, dar in doze mici
Fiind atat de placute la vedere, cat si excelenti conducatori de caldura, cratitele de arama cunosc un adevarat succes. Ele prezinta totusi inconveniente, intrucat mici cantitati de arama pot trece in mancare. Acest oligoelement este indispensabil sanatatii, insa, consumat in exces, el devine toxic, mai ales sub forma hidrocarbonatului de cupru – cand ustensilele nu sunt bine curatate.
Sfatul nostru: pastreaza arama pentru gatit ocazional, spre exemplu cand faci dulceata.
Fonta: aproape perfecta
Foarte solide si excelenti conductori de caldura, oalele de fonta – aliaj de fier si carbon – rezista bine la temperaturi inalte si permit coaceri savuroase.
Sfatul nostru: dupa fiecare utilizare, intinde pe fundul oalei o bucata de sifon imbibata in ulei. Alimentele nu se vor mai lipi.
Atentie la antiadezivi!
Placajele antiadezive (gen Teflon, Stainmaster, Scotchgard etc.) contin compusi fluorati numiti PFC (perfluorochemical), din ce in ce mai des pusi sub semnul intrebarii.
In iulie 2005, o comisie de experti de la Agentia Americana de Protectie a Mediului a apreciat, bazandu-se pe studiile facute pe animale, ca este vorba de un „posibil cancerigen”. La o temperatura foarte mare, unul dintre compusii placajelor antiadezive ar putea, in plus, sa emita gaze toxice. Daca folosesti in mod regulat tigai sau oale acoperite cu antiadeziv, alege-le pe cele de inalta calitate (evita promotiile din supermarket), nu le incalzi niciodata goale si la temperaturi foarte ridicate. Arunca-le de indata ce fundul acestora este alterat sau uzat.


Aveam in laptop textul asta copipastuit si l-am postat aici.
Tuciul ala pe care l-ai cumparat nici macar nu este din aluminiu ci dintr-un aliaj de toate cele.

Edited by bulan60, 05 May 2016 - 17:42.


#9
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
in cazul asta este cam riscant sa o folosesti.

nu stiu cat de toxic este carbonul si fierul pentru corpul uman.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Tuci inseamna si fonta nu doar ceaun, dar parca totusi e aiurea sa spui tuci in loc de fonta...

Fonta este fier-carbon, deci are densitate aproape de a fierului, ~ 7,2-7,6 (7,874 pt fier)

Aluminiul are densitate ~ 2,7 (mai difera in f. de aliaj).
Deci este o diferenta f. mare de densitate, si implicit de masa a obiectului.

O alta diferenta este conductivitatea termica, mult mai buna pt aluminiu.

Aluminiul este toxic, chiar in multiple feluri, toxic atat direct pt. organism si creier, neurotoxic, fiind separat si cauza pt mai multe afectiuni grave si degenerative precum precum Parkinson, scleroza, etc.

Bronzul este galben-auriu, uneori roscat, uneori patinat verde sau negru, fiind un aliaj de cupru si cositor.
Singura legatura dintre bronzolac si aluminolac poate sa fie sau sa nu fie diluantul sau metoda de aplicare, toluenul aurolacilor sau altceva, insa altfel este ridicol sa denumesti bronz ceva gri-argintiu, atata vreme cat bronzul este auriu.

Edited by loock, 05 May 2016 - 18:05.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Posteiffel, on 05 mai 2016 - 17:30, said:


2. Si cea de aluminiu si cea de tuci sunt toxice in mai mare sau mai mica masura.


Acu nu stiu de ce ai cumpara asa ceva.

View PostiThorr, on 05 mai 2016 - 17:33, said:

Si acum ce sa fac cu ea daca este toxica... sa o mai folosesc sau nu? ce sfat imi dai...

View PostI2O, on 05 mai 2016 - 17:35, said:

Daca e de fonta o poti folosi linistit.

View Postbulan60, on 05 mai 2016 - 17:39, said:


Aluminiul: de supravegheat
Usor, solid, el se deformeaza la coacere, alimentele se lipesc si pot lua un gust neplacut. Insa adevaratul minus al acestui metal este potentialul sau efect toxic asupra sistemului osos si, mai ales, a celui nervos. De asemenea, ingerat in cantitati mari, ar putea provoca dereglari imunitare, alergice si respiratorii, chiar diferite forme de cancer. Datele sunt controversate, dar neurotoxicitatea acestui metal este clar stabilita din experimente de laborator. Particulele sale migreaza in hrana, mai ales la contactul cu alimentele acide (rosie, caisa,

Sa ridice mana sus aia care au facut armata si au mancat doi ani din si cu vesela de aluminiu.Mai bine zis sa prezinte lista cu bolile de care sufera.

View Postbulan60, on 05 mai 2016 - 17:39, said:


Aveam in laptop textul asta copipastuit si l-am postat aici.
Tuciul ala pe care l-ai cumparat nici macar nu este din aluminiu ci dintr-un aliaj de toate cele.

Cam slab pregatit laptop-ul ala.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Inca ceva:

Nimic nu e imposibil, dar nu prea exista o ratiune economica sa vopsesti aluminiul cu aluminolac.

Daca se doreste o pelicula care sa limiteze sau reduca schimbul ionic de aluminiu, se aplica teflon, strat ceramic, email, lac-daca nu este supus la temperaturi, etc.
Altfel nu are rost sa vopsesti aluminiul tot cu aluminiu.

Ar putea sa fie zincat - zincul este tot argintiu, si in mod direct nu e toxic, ba chiar este bun pt organism.
Insa in porozitatea lui se pot strage si dezvolta diverse, caz in care nu mai e asa OK...
Insa zincarea nu se face cu vopsea, ci prin acoperie cu topitura sau eventual prin galvanizare, insa nu prea prinde bine pe aluminiu...

Daca este din fier si este usoara, se poate doar daca este din tabla subtire - caz in care arde mancarea imediat...

Un material din care mai poate sa fie facut aiurea tuciul este zincul, cositorul, aliaje de alpaca, etc.
Se topesc daca sunt puse pe foc...
Din cupru se poate doar teoretic, pt. ca practic este scump si nu gasesti uzual asa ceva.

Edited by loock, 05 May 2016 - 18:09.


#13
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Aluminiu tiganesc egal Alzheimer's.
Tuciul, element chimic rar (Simbol: Tu; masa atomica: mare) nu prea e de gasit la tigani
(fonta, caci de fapt aia e tuciul, se topeste la o temperatura de cel putin doua ori mai mare decat aluminiul).
Sanse mai mari la Selgros, de exemplu. Cred ca am vazut la sectiunea pentru HoReCa. Sau iei ceva din inox,
te ciupeste la buzunar dar o lasi mostenire lejer.

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
aia e oala de aluminiu, o oala de fonta era grea de iti rupea oasele.
este aluminiu vopsit ca sa zica gugustiucul care o cumpara ca e de fonta. macar majoritatea tiganilor le vand nevopsite, sunt cinstiti.
o uala de fonta de marimea aia, e undeva la 130 ron. dumneata cat aidat pe ea?

later edit.
e o firma din slatina care face vase de fonta la un pret decent. trimit si prin curier.

Edited by rich1974, 05 May 2016 - 18:20.


#15
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View PostAlinE, on 05 mai 2016 - 17:43, said:

nu stiu cat de toxic este carbonul si fierul pentru corpul uman.
Exista fonta alimentara are si o denumire tehnica dar im scapa termenul.
La supermarket se gasesc dar sunt scumpe adica peste suta de roni fata de alte pocnitori din aliaje dubioase ce costa 10-15 roni la aceiasi marime a vasului.

View Postadisz, on 05 mai 2016 - 18:02, said:

Tuciul ala pe care l-ai cumparat nici macar nu este din aluminiu ci dintr-un aliaj de toate cele.

Cam slab pregatit laptop-ul ala.
Zamac se chiama aliajul ala si garantat nu este indicat pentru uz alimentar.
Zamac un aliaj compus din zinc, aluminiu, magneziu și cupru.

Tiganii cumpara de la centrele de colectare materiale refolosibile deseuri de zamac pentru ca il pot topi usor si fac si ei un ban cinstit facand tuciuri pentru saraci.

Edited by bulan60, 05 May 2016 - 18:29.


#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View PostiThorr, on 05 mai 2016 - 17:37, said:

Cred ca este din aluminiu pentru ca este usoara.. Posted Image

[ http://grillmarket.ro/766-thickbox_default/ceaun-fonta-natur-72-l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca poti sa o dai retur si sa iti cumperi un ceaun din fonta autenticPosted Image ....http://grillmarket.r...natur-72-l.html

Edited by xmanyacs77, 05 May 2016 - 18:47.


#17
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postrich1974, on 05 mai 2016 - 18:19, said:

aia e oala de aluminiu, o oala de fonta era grea de iti rupea oasele.
este aluminiu vopsit ca sa zica gugustiucul care o cumpara ca e de fonta. macar majoritatea tiganilor le vand nevopsite, sunt cinstiti.
o uala de fonta de marimea aia, e undeva la 130 ron. dumneata cat aidat pe ea?

later edit.
e o firma din slatina care face vase de fonta la un pret decent. trimit si prin curier.
Da-ne un link. Daca nu te lasa altfel, pe PM.

Multumesc!!!

@maniacule, multumesc!

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postloock, on 05 mai 2016 - 18:03, said:

Ar putea sa fie zincat - zincul este tot argintiu, si in mod direct nu e toxic, ba chiar este bun pt organism.

Din cupru se poate doar teoretic, pt. ca practic este scump si nu gasesti uzual asa ceva.

Zincul - este un "metal greu" - nu e asa bun ptr organism

Cuprul - exista s-a mai discutat si pe alt topic dar si el e toxic, iar unii oxizi ai lui sunt extrem e toxici - vezi "cocleala".

Orice metal e toxic in anumite cantitati, si in timp poate avea efecte negative asupra organismului. Inclusiv fierul din fonta.

Asa nici aluminiul nu e o problema - in anii 70-80 era la moda in vasele de bucatarie - si chiar si acum se fac doar ca apare si un strat de "izolare" la cele noi.
Problema e ca in urma folosirii indelungate s-a constatat ca provoaca Alzeimer si alte complicatii.

De citit - doar asa de cultura generala - https://en.wikipedia.../Metal_toxicity

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate