Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Teorii istorice diverse

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
Am observat ca multi dintre cei care frecventeaza acest forum au propriile teorii asupra originii romanilor, sau alte evenimente, desigur elaborate cu ajutorul altor teorii, sau preluate si adaptate  

Neafloricadinobor @ are o teorie desi nu mi dau seama clar ce teorie, poate cu dacii
Alexandrumardin @ are o teorie clara privind originea vlahiilor de la sud de Dunare
Leogoto @ are o teorie izvorata din scrierile lui Iosif Schiopul, dar din cate am observat a continuat sa o dezvolte ( eu nu am citit la Schiopu despre Slovacia si Cibin, drept ii ca nu am citit toate lucrarile domniei sale  )
SucreBolivar @ nu are nici o teorie clara doar ciuguleste de unde apuca , bine , este critic al tampeniei daco romane  dar aia nu i teoria lui :)

Majoritatea acestor teorii sunt legate de istoria romanilor, totusi am crezut ca este necesar sa deschid topicul pe aria de istorie universala, pentru ca pot aparea si teorii din alte arii (de exemplu timpurile fantoma, originea lui Isus etc ) iar istoria romaniilor se poate spune ca se subsumeaza istoriei universale fiind o parte din ea, dar invers nu se poate spune.

Asadar asa cum mi am imaginat, fiecare ar trebui sa si descrie in cateva randuri principalele ideei ale teoriei sale, sau al teoriei al caruii adept este . Dupa care desigur le discutam.

spor :)

#2
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016
Am si eu o teorie:  genetic vorbind, noi romanii suntem  o adunatura mixta de mongoli, sasi, secui, maghiari, slavi, pecenegi, gepizi, avari, cumani, vizigoti, turci, greci, bulgari, sarbi....si cine dracu a mai trecut pe aici. Tara asta a fost violata, vizitata, penetrata in toate orificiile din toate partile.

Mai nou, au venit vietnamezi, sirieni  si nigerieni. Posted Image
Deci, ce continuitate daco-romana?


Singura chestie  e ca vorbim o limba de origine latina, e cam singura mostenire latina, in rest, ca mentalitate, cultura, religie ortodoxa, educatie...suntem slavi balcanici!

#3
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

View PostGamerXx, on 01 mai 2016 - 15:37, said:

Am si eu o teorie:  genetic vorbind, noi romanii suntem  o adunatura mixta de mongoli, sasi, secui, maghiari, slavi, pecenegi, gepizi, avari, cumani, vizigoti, turci, greci, bulgari, sarbi....si cine dracu a mai trecut pe aici. Tara asta a fost violata, vizitata, penetrata in toate orificiile din toate partile.

Mai nou, au venit vietnamezi, sirieni  si nigerieni. Posted Image
Deci, ce continuitate daco-romana?


Singura chestie  e ca vorbim o limba de origine latina, e cam singura mostenire latina, in rest, ca mentalitate, cultura, religie ortodoxa, educatie...suntem slavi balcanici!
o teorie foarte viabila :)

#4
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

View PostGamerXx, on 01 mai 2016 - 15:37, said:

Deci, ce continuitate daco-romana?

Continuitate = nu au fost vreodata pustiite aceste meleaguri fara nici un fel de populatie (cum spun unii ca au venit romanii, au omorat toti dacii, au plecat romanii si a ramas loc pustiu). Desigur ca suntem o amestecatura genetica, ar fi greu de contestat asta.

#5
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
asa pentru ca stiu ca multora le plac ungurii ( ca in bancul ala cu crocodilul :) )

poftim teoria Turanista al lor, un fel de dacisti  la noi https://en.wikipedia...garian_Turanism

#6
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016
Nici eu nu cred ca romanii au exterminat toata populatia daca, dar cred ca retragerea aureliana a fost totala. Pur si simplu, niciun individ de rand sanatos la cap nu ar fi ramas  in Dacia care tindea sa devina cuibul gotilor.  De la 271, spatiul romanesc de azi  a fost locuit  pana la 1300 de diverse populatii migratoare aflate in vizita.

Abia din sec. XIV putem vorbi de Tarile Romane....

#7
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
https://books.google...arthian&f=false

Isus nepotul Cleopatrei ?

#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Eu cred ca adevarata problema a originii si adunaturii este populatia e pe SP

#9
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
https://books.google...arthian&f=false

Isus regele Edesei , asta trebuie sa o pun si pe topicul cu Isus principe part :)

#10
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
bah sucre, stii sa deschizi altceva in afara de topicuri cu subiect tendentios relativ la continuitatea romana in transilvania si implicit cu trimitere la pretentiile iredentismului maghiar in zona?

#11
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

View Postmarcusdefeis, on 01 mai 2016 - 16:51, said:

bah sucre, stii sa deschizi altceva in afara de topicuri cu subiect tendentios relativ la continuitatea romana in transilvania si implicit cu trimitere la pretentiile iredentismului maghiar in zona?
daca nu ai observat te anunt solemn ca acest in cadrul acestui topic teoria continuatista are un rol minor,
este adevarat ii singura teorie tembela care ii predata in scoli ca o axioma , exista si in alte tari teorii extreme dar alea nu sunt predate in scoli ca la noi, ca o paralela, asta cu continuitatea daco romana ii ca si cand Americanii albi ar sustine ca sunt locuitorii milenari ai Americii Posted Image

#12
CristianV93

CristianV93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 09.05.2015
Ma adresez in special adeptilor ''dacomaniei''. Cum era aia? Dacii, războinicii blonzi cu ochii albaștri. A,da?Ca am vazut ca s-a umplut tara de daci bruneti. Treziti-va fratilor. Suntem niste corcituri, rezultatul a mai multor popoare care au migrat aici si s-au cotza cotza dupa cum i-a taiat capul si organul. Purismul natiilor e o trasnaie,sa spui ca esti pur e o aberatie. Toate popoarele Europei s-au amestecat intre ele,dand nastere la alte popoare samd.

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Nici eu nu cred ca romanii au exterminat toata populatia daca, dar cred ca retragerea aureliana a fost totala. Pur si simplu, niciun individ de rand sanatos la cap nu ar fi ramas  in Dacia care tindea sa devina cuibul gotilor.  De la 271, spatiul romanesc de azi  a fost locuit  pana la 1300 de diverse populatii migratoare aflate in vizita.

a, da? pai explica atunci si originea latina a limbii vorbite pe aceste meleaguri!
intre rusi, turci, unguri, sârbi si bulgari!

totusi, sa faci teorii despre originea materialului genetic, mi se pare cam pretentios...
poate descoperim ca ne tragem din incași... sau mafioti!

http://www.perfecte....litatea-ta.html

Edited by Nero-d, 01 May 2016 - 19:11.


#14
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

View PostNero-d, on 01 mai 2016 - 19:02, said:

a, da? pai explica atunci si originea latina a limbii vorbite pe aceste meleaguri!
intre rusi, turci, unguri, sârbi si bulgari!

Latina a fost vorbita de mai multi. Turcii/Bulgarii etc etc au fost putini ca numar comparativ cu bastinasii care vorbeau protoromana.

#15
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View PostProiectil, on 01 mai 2016 - 19:05, said:


Latina a fost vorbita de mai multi. Turcii/Bulgarii etc etc au fost putini ca numar comparativ cu bastinasii care vorbeau protoromana.
Deci desi pe aici s-au perindat diverse populatii,latina  a ramas constanta,probabil statea in pom si cobora asupra fiecarei populatii care poposea pe aici,cand pleacau aia latina se urca iar in pom si tot asa,mah,voua nu va e jena cand va uitati in oglinda?

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Latina a fost vorbita de mai multi. Turcii/Bulgarii etc etc au fost putini ca numar comparativ cu bastinasii care vorbeau protoromana.
pai colegul promova teoria conform careia, s-a retras toata populatia din zona odata cu romanii!!!... deci practic, limba s-a perpetuat prin magie!

Edited by Nero-d, 01 May 2016 - 19:31.


#17
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

View PostNero-d, on 01 mai 2016 - 19:31, said:

pai colegul promova teoria conform careia, s-a retras toata populatia din zona odata cu romanii!!!... deci practic, limba s-a perpetuat prin magie!
Am explicat mai sus,statea in copac la panda si sarea pe cei care veneau pe aici.

Ca sa fie tabloul complet avem asa,dupa retragerea aureliana nu a mai exista picior de latinitate pe aici,apoi au venit rand pe rand diverse populatii inclusiv cea maghiara,ups,stai asa ca maghiarii erau pe aici de dinainte de Adam si Eva.....pe la 1200 si un pic,brusc pe toti din zona asta i-a apucat cheful de latina desi limba era disparuta de mult si uite asa s-a nascut limba romana.Posted Image

Edited by Lup_Victor, 01 May 2016 - 19:40.


#18
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

View PostNero-d, on 01 mai 2016 - 19:31, said:

pai colegul promova teoria conform careia, s-a retras toata populatia din zona odata cu romanii!!!... deci practic, limba s-a perpetuat prin magie!
valahii au venit mai tarziu in Transilvania secolele 12-13 , asta arata toponimia

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate