Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Paste Fericit?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
andreistefan24

andreistefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.12.2015
Hristos a  Inviat!
Ati observat ca multa lume spune "paste fericit" ?din cate stiu eu e incorect nu, sau macar incomplet . Este incert daca  faci aluzie la sarbatoare sau la actiunea de a paste. (Vb la imperativ pers 2) stiu ca la fel poti spune si sapa fericita :) . Totusi massmedia utilizeaza f mult aceasta sintagma.
Nu adresez neaparat o intrebare dar e interesant de discutat

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Si cum anume craciunesti de Craciun?
Mass-media mi-a urat un Paste Fericit si multa sanatate,

Edited by MarianG, 01 May 2016 - 09:19.


#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Oricat de mult am incercat sa evit expresia asta, n-am reusit de fiecare data. E destul de bine 'infipta' in vocabular.

Bine-bine, cine vrea sa pasca poate s-o faca nu numai fericit, ci si bucuros, entuziasmat, resemnat etc.

#4
andreistefan24

andreistefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.12.2015
Marian G Nici o treaba..... e vorba de gramatica paste ferici e un veerb la imperativ..Un Paste fericit ! E alta treaba parca

Edited by andreistefan24, 01 May 2016 - 09:25.


#5
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

 andreistefan24, on 01 mai 2016 - 09:09, said:

Hristos a  Inviat!
Ati observat ca multa lume spune "paste fericit" ?din cate stiu eu e incorect nu, sau macar incomplet . Este incert daca  faci aluzie la sarbatoare sau la actiunea de a paste. (Vb la imperativ pers 2) stiu ca la fel poti spune si sapa fericita Posted Image . Totusi massmedia utilizeaza f mult aceasta sintagma.
Nu adresez neaparat o intrebare dar e interesant de discutat

Știu că te preocupă la modul serios, și totuși părerea mea este că :atâta tam-tam pentru o perioadă de câteva zile, în care oricum se sărbătorește prin faptul că toți bagă-n ei masa întreagă și beau până ce cad sub ea, iar salvările de-abia pot face față pentru a transporta toți explodații la stomac de atâta ” pâine sfântă și vin divin ” Posted Image

Concluzie deci : nu prea contează și este ironic să te gândești cum să te exprimi elegant, pentru că nu este nimic elegant în modul în care 90% petrec această sărbătoare oricum.

Edited by SCENT-OF-SHARP, 01 May 2016 - 09:30.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 FreeThinker, on 01 mai 2016 - 09:18, said:

Oricat de mult am incercat sa evit expresia asta, n-am reusit de fiecare data. E destul de bine 'infipta' in vocabular.

Bine-bine, cine vrea sa pasca poate s-o faca nu numai fericit, ci si bucuros, entuziasmat, resemnat etc.

Inlocuieste Paste cu Sarbatori si ai rezolvat problema.

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BFG3mwrlX0o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

 MarianG, on 01 mai 2016 - 09:32, said:

Inlocuieste Paste cu Sarbatori si ai rezolvat problema.

 MarianG, on 01 mai 2016 - 09:32, said:

Inlocuieste Paste cu Sarbatori si ai rezolvat problema.
Aia-i parca mai potrivita de sarbatorile de iarna, sau cel putin asa mi se pare mie.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Floriile este o sarbatoare inainte de Paste, exact cu este Craciunul inainte de Anul Nou.

#10
andreistefan24

andreistefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.12.2015

 SCENT-OF-SHARP, on 01 mai 2016 - 09:29, said:

:atâta tam-tam pentru o perioadă de câteva zile, în care oricum se sărbătorește prin faptul că toți bagă-n ei masa întreagă și beau până ce cad sub ea, iar salvările de-abia pot face față pentru a transporta toți explodații la stomac de atâta ” pâine sfântă și vin divin ” Posted Image

Concluzie deci : nu prea contează și este ironic să te gândești cum să te exprimi elegant, pentru că nu este nimic elegant în modul în care 90% petrec această sărbătoare oricum.

Nu este o problema existentiala intradevar,dar parca te zgarie pe urechi cand vezi oameni care se afirma a fi de cultura ca iti spun paste fericit..imi suna in cap ceva de genu "paste fericit ca iarba e destula! Posted Image)  tin sa mentionez ca sunt baiat de preot,asta ca sa imi Intelegi pozitia.
Fiecare sarbatoreste ce crede de cuviinta..poti sa sarbatoresti si ziua homosexualilor nimeni nu te opreste...dar sarbatoarea in sine isi are originea binecunoscuta .

Edited by andreistefan24, 01 May 2016 - 09:42.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu va urez Inviere Fericita!

#12
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
sarbatoarea se numeste "paști", nu "paște"
asa...ca fapt divers....

#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
pastele e doar sarbatoare... la ce actiune te referi? sarbatoarea pastelui era de dinaintea rastignirii lui iisus

Pastele si invierea nu au legatura intre ele.... doar cad in aceasi zi... de asta in biserica ai sa auzi de inviere mai mult ci nu de paste.... pastele nu e invierea ... is 2 sarbatori in aceasi zi

Edited by MooF2010, 01 May 2016 - 12:54.


#14
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Serios? Ti-a zis cineva "Paste fericit" si te-ai intrebat in mod sincer daca te trimitea pe pasune sau iti facea o urare de sezon? Pen'ca daca da, ai problem serioase.

Atata tamtam pentru o coincidenta lingvistica.

#15
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 Purpura, on 01 mai 2016 - 12:54, said:

Serios? Ti-a zis cineva "Paste fericit" si te-ai intrebat in mod sincer daca te trimitea pe pasune sau iti facea o urare de sezon? Pen'ca daca da, ai problem serioase.

Atata tamtam pentru o coincidenta lingvistica.

Există oameni care te corectează dacă zici vroiam şi nu voiam. Da frate, există.
Mai vorbeam cu o tipă care se lua de mine pentru orice "greşeală" pe care o făceam.
Nu înţeleg ce vor oamenii ăştia să demonstreze. Clar nu îmi arată că sunt mai inteligenţi, doar că vor să pară mai inteligenţi ceea ce îi duce într-o zonă a penibilului.

#16
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
F. bine ca te corecteaza, cum altfel o sa inveti? Perseverare diabolicum.

Dar nu inteleg unde-i greseala in ,,Paste fericit!".

#17
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 andreistefan24, on 01 mai 2016 - 09:09, said:

Hristos a  Inviat!
Ati observat ca multa lume spune "paste fericit" ?din cate stiu eu e incorect nu, sau macar incomplet . Este incert daca  faci aluzie la sarbatoare sau la actiunea de a paste. (Vb la imperativ pers 2) stiu ca la fel poti spune si sapa fericita Posted Image . Totusi massmedia utilizeaza f mult aceasta sintagma.
Nu adresez neaparat o intrebare dar e interesant de discutat
Tot massmedia e cea care ataca cu proxima ocazie biserica ortodoxa. Celelalte, ale diavolului, nu le ataca. Normal se spune "Hristos a Inviat!" iar versiunea laica ar fi "Vacanta placuta". Pe de alta parte nu se spune "Paste" ci "Pasti", adica "sarbatorile de Pasti", "cum veti petrece Pastii?" etc.

#18
andreistefan24

andreistefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.12.2015
Dragi colegi ..am scris in primul post ca e o intrebare...si nu corectez pe nimeni mi se pare doar un subiect interesant...massmedia nu ataca ci doar mi se pare inadecvata aceasta expresie..suna mai bine :un paste fericit sau sarbatorile pastelui cu bine....spun si eu..nu dau cu parul..a scris cineva  ca paste e o sarbatoare mai veche...este dar nu cade in aceeasi zi...iar asta cu terminatia cuvantului paste...tine strict de modul de traducere al grecescului si ebraicului pasca neavand cuvant corespondent a fost tradus cum s.a putut
De ce sa ma dau mare sau destept am  scris un post pe forum nu i.am spus nimanui in fata a citit cine a vrut a comentat cine s.a crezut in cauza poate
L.e : va rog nu ma considerati ostil chiar nu a fost asta intentia mea . Toate cele bune celor de aici
. L.E. : purpura..nu spun neaparat ca e o greseala doar ca e inadecvat parerea mea ..o intentie buna sa poata fi pusa in acelasi fagas sa spun asa cu o posibila ostilittate.

Edited by andreistefan24, 01 May 2016 - 15:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate