Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Se termina Prima Casa 2016?

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#1
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Statul pare sa nu mai fie interesat de acest program. Cateva puncte cheie din istoria recenta:
- un ministru anunta ca analizeaza oportunitatea stoparii programului
- se decide continuarea dar statul acorda doar 1.3 miliarde ptr anul 2016 la care s-au mai adaugat 200 milioane din rambursari anterioare. Totusi suma este jumatate din ce s-a acordat in 2015.
- in primul trimestru unele banci termina deja plafornul si cer noi bani
- Dan Suciu, purtator de cuvant al guvernului, raspunde evaziv ca s-au alocat sumele ptr 2016(semn ca nu se mai vor da noi fonduri)
- se face totusi o redistribuire de fonduri
- statul exclude Prima Casa din Legea Darii In Plata
- banii par sa fie din nou pe terminate

Evident cartea "prima casa se termina" a fost jucata in fiecare an pentru a impulsiona tinerii sa se crediteze. Este o tehnica retail asemanatoare "ofertelor limitate" pentru a presa consumatorii.
Totusi anul acesta au fost mai multe semne ca de obicei si e posibil sa avem o supriza placuta/neplacuta(in functie de ce parte a baricadei suntem). Sunt cateva variante:
a. programul continua: se taie de la investitii din nou pentru a face rost de bani pentru Prima Casa
b. nu se mai aloca fonduri in 2016, dar e posibil sa revina in 2017 cu noi fonduri
c. programul sa se incheie

Ce parere aveti?

Plusez eu cu primul raspuns: cel putin in 2016 nu se vor mai acorda fonduri ptr Prima Casa.
Nu stiu ce va face noul guvern in 2017.

#2
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Cu siguranta se va termina Prima Casa in forma actuala.
Poate in viitor vor relansa Prima Casa, dar cu niste conditii mai "stricte"

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Oarecum offtopic:
Inteleg ca audienta de pe blogul personal (ala cu tavanu') nu mai e indejuns pentru cei care lupta impotriva sistemului?
Te-ai intors pe platforma corupta de "imobiliari" ? Apocalipsa imobiliara intarzie sa apara, ti-ai pierdut rabdarea?

Nu cred ca se asteapta cineva ca acest "program" sa continuie la nesfarsit, ci a fost excelent pentru a nu face sa dispara brusc industria constructiilor din Romania.
Cu dobanzi la minim istoric si banci cu prea mari lichiditati, nu cred ca program acesta mai are rost.

P.S. Pana la urma si apocalipsa finala va veni, dar probabil nu vom fi noi in preajma sa o vedem.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde de apocalipsa. Apocalipsa bancara este departe. Apocalipsa sociala ...este in desfasurare . Apocalipsa democratiei ....deie  Domnu' ..ca oricum este prea bolnava !

#5
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016

 Adm, on 29 aprilie 2016 - 15:44, said:

Inteleg ca audienta de pe blogul personal (ala cu tavanu') nu mai e indejuns pentru cei care lupta impotriva sistemului?
Nu imi apartine acel blog. In momentul de fata pare chiar abandonat.

 Adm, on 29 aprilie 2016 - 15:44, said:

Cu dobanzi la minim istoric si banci cu prea mari lichiditati, nu cred ca program acesta mai are rost.
Intr-adevar nu mai are rostt. Bancile in mod sigur il vor, dar statul nu are de ce sa asigure credite acum si sa aiba probleme mai tarziu.

#6
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

 Adm, on 29 aprilie 2016 - 15:44, said:

Nu cred ca se asteapta cineva ca acest "program" sa continuie la nesfarsit, ci a fost excelent pentru a nu face sa dispara brusc industria constructiilor din Romania.
Cu dobanzi la minim istoric si banci cu prea mari lichiditati, nu cred ca program acesta mai are rost.
Daca avansurile la credite vor fi mari ( 30-50%), PC s-ar putea sa mai aiba rost.

 vubiv, on 29 aprilie 2016 - 15:41, said:

Cu siguranta se va termina Prima Casa in forma actuala.
Poate in viitor vor relansa Prima Casa, dar cu niste conditii mai "stricte"

PSD avea in Programul de guvernare inlocuirea PC cu Noua Casa.

#7
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016

 vacantamijlocie, on 29 aprilie 2016 - 16:50, said:

Daca avansurile la credite vor fi mari ( 30-50%), PC s-ar putea sa mai aiba rost.
Scuze vroiam sa zic ca nu mai are rost pentru stat. Pentru banci, dupa cum am spus, are rost(prin Prima Casa ei dau credite fara risc).

 vacantamijlocie, on 29 aprilie 2016 - 16:50, said:

PSD avea in Programul de guvernare inlocuirea PC cu Noua Casa.
Sa speram ca nu revine PSD la guvernare :D

#8
amstaff

amstaff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.06.2005
Sunt persoane care au avansurile date ... cineva va trebui să răspundă pentru acel prejudiciu

#9
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ce prejudiciu?
Ca nu e nimic garantat pana nu se semneaza contractul.
Faptul ca aplici la Prima Casa nu e o garantie ca si obtii.

Edited by vubiv, 29 April 2016 - 17:37.


#10
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Sper, poate ca asa vor mai scadea si preturile, prea cer unii pe niste maghernite de acum 50 de ani preturi de parca ar fi penthouse in beverly hills.

#11
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
BNR-ul estima o scadere de doar 10% a preturilor la imobiliare prin aplicarea Legii darii in plata. Unii brokeri imobiliari estimau chiar un 20%. Posibil sa ne lamurim in cateva luni cine a avut dreptate.

Daca se va opri insa Programul Prima Casa, scaderea va fi si mai mare si nu cred ca asta e un lucru neaparat bun pentru stabilitatea economica din Romania.

S-a tot spus pe aici ca pentru multi debitori nu reprezinta niciun avantaj de a da in plata, tinand cont de cat au platit pana in prezent (avans + parte din principal). Totusi, calculele se faceau la preturile prezente. In momentul cand piata scade serios (si cu siguranta va scadea daca se va scoate Programul Prima Casa), este foarte posibil ca in "clubul" celor care vor sa dea in plata sa intre din ce in ce mai multe persoane, nu neaparat din randul celor care "nu mai pot", ci din randul celor care "nu mai vor" (caci nu renteaza dpdv financiar). Si uite asa putem intelege vehementa bancilor impotriva acestei legi.

Personal, cred ca Programul Prima Casa va continua in 2016. Din 2 motive: (1) an electoral + (2) suprapunerea cu Legea darii in plata. Daca nu erau cele 2, cel mai probabil programul ar fi fost stopat.

Edited by soft0811, 29 April 2016 - 17:52.


#12
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016

 soft0811, on 29 aprilie 2016 - 17:50, said:

BNR-ul estima o scadere de doar 10% a preturilor la imobiliare prin aplicarea Legii darii in plata. Unii brokeri imobiliari estimau chiar un 20%. Posibil sa ne lamurim in cateva luni cine a avut dreptate.
[...]
Personal, cred ca Programul Prima Casa va continua in 2016. Din 2 motive: (1) an electoral + (2) suprapunerea cu Legea Darii in Plata.
Ok, interesant ce ai spus. Dar de ce ar vrea statul sa garanteze imobile care isi pierd valoarea?

Edited by lender2016, 29 April 2016 - 18:07.


#13
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 lender2016, on 29 aprilie 2016 - 17:52, said:

Ok, intesant ce ai spus. Dar de ce ar vrea statul sa garanteze imobile care isi pierd valoarea?

Cum isi pierd imobilele valoarea, Lender?
Nu, garsoniera de la Unirii tot n-a ajuns la 15k....

#14
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Ca tot veni vorba de scaderi de preturi. Era o vreme cand statul garanta 100% din credit. Adica luai 60.000 eur apartamentul sa zic ca mai facea 52.000 euro si banca se scotea ptr ca garantia statului acoperea integral creditul. In caz de neplata executa 60.000 euro de la stat.

Dar garantia a devenit 50%. Ceea ce inseamna ca statul garanteaza doar 30.000 euro din 60.000 euro. Deci cumperi apartament de 60.000, el acum face 52.000 euro si garantia este doar pe 30.000 euro. In caz de neplata banca trebuie sa suporte 8.000euro gaura pentru ca obtine 52.000 euro pe apartament(este mai mare decat 30k). Fun nu?

#15
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 lender2016, on 29 aprilie 2016 - 17:52, said:

Dar de ce ar vrea statul sa garanteze imobile care isi pierd valoarea?
Cel putin pe termen scurt, cred ca statul va prefera sa faca asta, decat sa asiste la falimente bancare (nu mai vorbesc de restul sectoarelor economice care ar fi afectate). Practic, alege raul cel mai mic.

 lender2016, on 29 aprilie 2016 - 18:14, said:

Dar garantia a devenit 50%. Ceea ce inseamna ca statul garanteaza doar 30.000 euro din 60.000 euro. Deci cumperi apartament de 60.000, el acum face 52.000 euro si garantia este doar pe 30.000 euro. In caz de neplata banca trebuie sa suporte 8.000euro gaura pentru ca obtine 52.000 euro pe apartament(este mai mare decat 30k). Fun nu?
Executarea unui credit Prima Casa e una particulara: in prezent, in cazul unui default, banca poate executa imediat garantia statului (de 50% din valoarae creditului - primeste banii de la Fond), dar nu-mi dau seama exact cum se impart banii din executarea imobilului (pe care o face ANAF).

#16
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016

 soft0811, on 29 aprilie 2016 - 18:37, said:

dar nu-mi dau seama exact cum se impart banii din executarea imobilului (pe care o face ANAF).
Pai sa facem un exercitiu de imaginatie: daca statul ar asigura 25% sau 10% sau 1% si apartamentul si-a injumatatit valoarea. Cat plateste statul si cat pierde banca ? 1% din 60.000 euro sunt 600 de euro.

Edited by lender2016, 29 April 2016 - 20:19.


#17
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

 itzi-bitzi, on 29 aprilie 2016 - 17:59, said:

Cum isi pierd imobilele valoarea, Lender?
Nu, garsoniera de la Unirii tot n-a ajuns la 15k....

Nu, era vorba despre ap 2 camere confort 1, in bloc dupa 1980.Posted Image

 soft0811, on 29 aprilie 2016 - 17:50, said:

Personal, cred ca Programul Prima Casa va continua in 2016. Din 2 motive: (1) an electoral + (2) suprapunerea cu Legea darii in plata. Daca nu erau cele 2, cel mai probabil programul ar fi fost stopat.
Dar in 2017 ?

 n-amname, on 29 aprilie 2016 - 17:42, said:

Sper, poate ca asa vor mai scadea si preturile, prea cer unii pe niste maghernite de acum 50 de ani preturi de parca ar fi penthouse in beverly hills.

Poti da exemple concrete, link eventual/ comparativ ?

 lender2016, on 29 aprilie 2016 - 16:53, said:

Scuze vroiam sa zic ca nu mai are rost pentru stat. Pentru banci, dupa cum am spus, are rost(prin Prima Casa ei dau credite fara risc).
Pentru potentialii cumparatori care nu au bani de avansuri (mai mari ), are rost.

#18
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
Min Fin a solicitat catre FG care a solicitat apoi catre banci informatii cu privire la dosarele aflate in lucru care nu au mai "prins" fonduri.
Deci inclin sa cred ca va veni o suplimentare, insa pe o suma destul de mica. Evident are de-a face cu anul electoral.

Pdap PC este una din putinele afaceri bu e facute de statul roman in ultimii ani. Si nu ma refer la efectele indirecte din economie: constructii, salariati, impozite, etc. Ci doar la com de 0,245% din valoarea tuturor creditelor acordate. Comisionul este de 0,49% din valoarea garantiei, statul garanteaza jumatate din credit, deci ajungem la acel 0,245% mentionat mai sus. Nu uitati ca acel comision se percepe anual.

Din calculele mele statul a incasat pana acum aprox. 0,7% din creditele acordate. 30 miliarde credite acordate. Incasari anuale de 75 milioane lei de acum incolo, vreo 210 milioane lei incasati pana acum.

Creditul mediu e pe la 170.000 lei. Luam la 200.000 lei. Presupunem ca la executare se pierde 30% din valoare. Am dat deoparte avansul platit. Deci 60.000 lei pierdere la un credit. Statul marchează jumătate din pierdere. Deci 30.000 lei. Asta inseamna ca poate acoperi anual 2500 credite executate. Stiti cate sunt pana acum? Am inteles ca mai putin de 200 au ajuns la executare in 6 ani.
Qed



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate