Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

procedura "Radiere" vehicul de la primarie

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Salut,
Prin 2014 am cumparat un VW golf 3, an 1991, motor 1.8 benzina.
Fiind la 23 ani, prima masina, recent dupa carnet, am luat-o ieftina, stiind ca nu am experienta, si, in caz de accident usor, sa o pot repara ieftin.
Nu m-am chinuit sa o trec pe numele meu, nu m-au interesat acte, mergeam cu ea pe numele fostului proprietar.
Dupa cca 5 luni de la achizitie, am intrat usor in spatele unei masini. Am facut amiabil, dandu-i asigurarea "mea". ( sa nu platesc dauna de cca 2.000 lei ).
Cei de la constatari daune nu au vrut sa primeasca dosarul decat cu acceptul si semnatura proprietarului masinii, care e si proprietarul asigurarii, logic. Nu am reusit sa il conving sa semneze decat dupa ce i-am promis ca o sa o trec pe numele meu, si am fost cu el la primarie, sa o trec pe mine la impozit, ca si prim pas.
A dat omu' semnatura, a plecat, nu mi-a mai pasat de masina. Am vandut-o ulterior, fara acte, initial pentru dezmembrare. Tipu' caruia i-am vandut-o a "restaurat-o", si a pus-o iar spre vanzare. Acum masina ruleaza pe numele aceluiasi proprietar, dar e trecuta pe mine la primarie. Tipul caruia i-am vandut-o eu m-a sunat ulterior azi si mi-a zis ca el are acum un contract de vanzare-cumparare, de pe proprietarul initial al masinii ( din carte ) si el.
Ce anume am nevoie la primarie sa o scot de pe numele meu de la impozit? Doar contractul acela de vanzare-cumparare dintre cei doi?
Va multumesc anticipat.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
iti trebuie contract de V/C intre tine si cel caruia i-ai vandut-o.

#3
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

 _Smiley_, on 28 aprilie 2016 - 18:47, said:

iti trebuie contract de V/C intre tine si cel caruia i-ai vandut-o.

pai nu are cum sa fie intre mine si el, odata ce eu nu sunt inscris ca proprietar al masinii decat la primarie. in acte, masina nu e a mea

#4
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
De ce mai existați mai oameni?!? Ai cumpărat o mașină de ce naiba nu o înmatriculezi pe numele tău? !? După aia stai sa cauți vechii proprietari ca ai călcat pe bec. Și ei trebuie sa fie buni cu tine sa vina sa-ți semneze diverse hârtii sa-ți salveze popoul? !?
Cum ar fi ca acum noul proprietar sa nu plătească rovinieta sa vina amenda la tine???? Ca tu ești înregistrat cu ea la primărie. Sau probabil de ăsta te temi! Bineînțeles ca nici pe certificat nu scrie nimic la rubrica "înstrăinat catre" cu data aferenta.

#5
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

 SILE802002, on 28 aprilie 2016 - 20:25, said:

Bineînțeles ca nici pe certificat nu scrie nimic la rubrica "înstrăinat catre" cu data aferenta.
daca nu ma insel, scrie.

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 TheRipper0607, on 28 aprilie 2016 - 19:55, said:

pai nu are cum sa fie intre mine si el, odata ce eu nu sunt inscris ca proprietar al masinii decat la primarie. in acte, masina nu e a mea
E suficient că o ai înscrisă la primărie pe numele tău.
Fă la rândul tâu un contract între tine și cel la care e mașina și cu acel contract mergi la primărie. (Cred că e necesară și cartea mașinii, dar nu sunt sigur.)

#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
La primarie nu trebuie decat contract VC si tu scapi iar ala se incarca in rol cu ea si plateste . Pe aia la fisc nu-i intereseaza cine e pe talon sau CIV , ei vor doar sa stie ca pt masina statul isi ia banii de la noul proprietar . Sunt o multime de cazuri de asemenea brambureala , nu este o lege clara care sa te constranga la altceva .
   In cazul in care asta de a luat-o de la tine vrea s-o inmatriculeze pe el la politie tre sa-l caute pe proprietarul din talon ca s-o radieze , lucru care nu te doare nici capul pe tine .

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 unucelalalt, on 28 aprilie 2016 - 22:28, said:

La primarie nu trebuie decat contract VC si tu scapi iar ala se incarca in rol cu ea si plateste . Pe aia la fisc nu-i intereseaza cine e pe talon sau CIV , ei vor doar sa stie ca pt masina statul isi ia banii de la noul proprietar . Sunt o multime de cazuri de asemenea brambureala , nu este o lege clara care sa te constranga la altceva .
   In cazul in care asta de a luat-o de la tine vrea s-o inmatriculeze pe el la politie tre sa-l caute pe proprietarul din talon ca s-o radieze , lucru care nu te doare nici capul pe tine .
legea e destul de clara: in 30 de zile de la cumparare trebuie sa "treci" masina pe numele tau, daca nu primesti amenda. problema e ca cei de la politie inca nu acceseaza datele celor de la primarie, astfel incat poate exista situatia asta ciudata (masina inmatriculata fiscal pe o persoana si inmatriculata in circulatie pe alta)

#9
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Da, dar eu am C/V intre proprietarul din carte si cel care a cumparat acum masina, eu nu apar in vreun fel in contractul ala. Daca merg cu ala la primarie, ma scap de ea? Eu nu am cum sa vand masina, daca nu sunt proprietarul ei in acte.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
atunci n-o mai radiezi de la primarie si gata. doar n-o sa mori din ceva impozit auto pe care va trebui sa-l platesti anual :)

#11
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Am sunat la primarie, si d-na care o inlocuieste pe cea care se ocupa de chestiille astea a zis sa vin,  aduc c/v si sa depun o declaratie precum ca doar m-am folosit de masina, nu a fost si pe numele meu:-??
o fi posibil?:)
Multam'

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Tu ai vandut masina ca vaca in targ? Ai luat banii si ai dat masina? Fara nici un document, contract de vanzare cumparare etc? Daca da.. este o varianta de rezolvat dar nu ti-o zic pentru ca va ajunge sa plateasca altul nevinovat delasarea ta. Asa ca plateste impozitul si data viitoare fa ce trebuie sa faci de la inceput.

#13
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

 PoeOvidiu, on 29 aprilie 2016 - 12:44, said:

Tu ai vandut masina ca vaca in targ? Ai luat banii si ai dat masina? Fara nici un document, contract de vanzare cumparare etc? Daca da.. este o varianta de rezolvat dar nu ti-o zic pentru ca va ajunge sa plateasca altul nevinovat delasarea ta. Asa ca plateste impozitul si data viitoare fa ce trebuie sa faci de la inceput.

inca incerc sa procesez informatia primita de la tine, si sincer , am probleme gasindu-i rostul :)
astept, totusi, pe cineva cu, cunostinte despre subiect

#14
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
"Acum masina ruleaza pe numele aceluiasi proprietar, dar e trecuta pe mine la primarie."  Intrebarea este, tu cand ai trecut-o la tine, la primarie, nu ti-au cerut niste acte, un contract ceva, nu ai completat o hartie pe acolo ?

#15
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

 Platon, on 29 aprilie 2016 - 16:17, said:

"Acum masina ruleaza pe numele aceluiasi proprietar, dar e trecuta pe mine la primarie."  Intrebarea este, tu cand ai trecut-o la tine, la primarie, nu ti-au cerut niste acte, un contract ceva, nu ai completat o hartie pe acolo ?
am completat, dar sincer nu mai tin minte, e de-acu 3 ani, si am facut-o la graba, sa rezolv cu asigurarea

#16
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
scuzati de 2x post, dar:
Am fost la primarie, cu c/v dintre proprietarul din cartea masinii si cel care a cumparat masina, au zis ca asta e tot ce e nevoie, si mi-au scos-o de la impozit. aparent, asta a fost tot ce am avut nevoie.
Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate