Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare camera

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
rotifo

rotifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.08.2007
Salutari,
As dori sa imi cumpar o camera foto mai de doamne ajuta cum se spune deoarece in ultimii ani am folosit o compacta vai de capul ei si mereu intr-o drumetie sau vacanta muream de ciuda din cauza calitatii proaste a pozelor pe care le face.
Nu sunt un impatimit in ale fotografiatului astfel incat sa ma orientez spre un dslr, dar sunt momente in care intalnesc diverse ipostaze care merita imortalizate adecvat.
Bugetul meu este undeva in jurul a 1500 si v-as ruga sa imi recomandati cea mai buna varianta , care in stilul amator este buna la toate" :)). Evident ca o astfel de camera nu are cum sa fie foarte buna la nici un capitol, dar as dori sa gasesc o varianta care sa inglobeze caracteristici ok la capitolele importante ( calitate a pozelor, zoom optic decent, filmare hd, calitate buna a pozelor in conditii de intuneric).

Multumesc anticipat

#2
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011
Canon 600d

#3
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Vaneaza un Nikon D3300.

#4
rotifo

rotifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.08.2007
Ar putea sa fie mirrorless-ul o solutie?
Imi place sa fotografiez, dar nu sunt un pasionat adevarat astfel incat sa ma complic cu un DSLR.

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
da, poate fi o solutie

ai asa, acum de Paste la oferta:
http://www.f64.ro/pr...tiu_/index.html
http://www.f64.ro/so...sel16-50mm.html
http://www.f64.ro/so...px-full-hd.html


eu mi l-as lua pe asta http://www.f64.ro/so...lcd-3-inci.html
insa daca vrei poze cu ceva zoom e limitat, mirorlesul iti da posibilitatea sa pui si un tele pe el. Avantajul lui e ca are obiectiv ce pleaca cu diafragma de la 1.8, foarte luminos pe timp de noapte. Celelalte sunt mai beznoase, de la f3.5 in sus. Insa poti pune ce obiective doresti.

Oricare sunt o alegere ok, daca 1500 e maxim bugetul eu as lua olympusul ala la 1200, apoi 2 carduri rapide kingstone aurii, sunt ieftine si f rapide, 32 gb cam 65 lei, un cititor usb bun, 3.0, o gentuta la el, si un acumulator replace sau original in plus, la munte ai nevoie. Si cu timpul daca simti nevoia de mai mult zoom poti cumpara tele sau prime luminos daca vrei portrete. Pe auto nu vor fi brici, va trebui sa inveti si tu cat de cat ceva acolo sa le manuiesti. De altfel dslr ar fi mai ok dar ptr munte si excursii nu merita. Anu trecut am avut cu mine un bridge fz1000, era pe mod A dat (diafragma) doar ocheam si fotografiam si au iesit poze f ok. Aici iti inteleg punctul de vedere,nici eu nu plec cu ele dupa mine in excursii. Anul asta mi-as lua un lx100, e super aparatul dar sh nou e cam 2000

Edited by xkos, 28 April 2016 - 21:11.


#6
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postrotifo, on 28 aprilie 2016 - 09:24, said:

Ar putea sa fie mirrorless-ul o solutie?
Imi place sa fotografiez, dar nu sunt un pasionat adevarat astfel incat sa ma complic cu un DSLR.

Mirrorless-urile ar fi o solutie daca te intereseaza marimea mica. Mirroless-urile sunt de obicei mai scumpe decat un dSLR cu aceeasi calitate.
Punctul lor de vanzare este marimea si greutatea mai mica decat un dSLR. Sunt la fel de usor/greu de utilizat ca si un dSLR asa ca nu vad vreo diferenta in acest aspect.
Mirroless-urile functioneaza mai mult ca compactele (te uiti pe LCD sau un vizor electronic pentru incadrare) si au cam toate pacatele compactelor si avantajele acestora. De pilda focalizare la majoritatea este de tip detectie de contrast care are si parti bune (nu face backfocus sau front focus din cauza tolerantelor dintre camera si obiectiv) si parti mai putin bune (viteza mai mica, daca observa ceva mai contrastant in fundal te lasa balta si focalizeaza acolo nu pe subiect).
O compacta cu senzor mai maricel te-ar costa prea mult ca sa merita sa le consideri in bugetul tau.

#7
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005

View Postbaloo2009, on 28 aprilie 2016 - 22:09, said:


Punctul lor de vanzare este marimea si greutatea mai mica decat un dSLR. Sunt la fel de usor/greu de utilizat ca si un dSLR asa ca nu vad vreo diferenta in acest aspect.


Nu cred, la mirrorless limbuiesti la butoane ca sa gasesti o functie pana cand uiti ce cauti

#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Eu cred că la Fuji limbuiești mai puțin prin meniuri decât la D5xxx sau 750D.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate