Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pret constructie 130 mp construit(P+M), amprenta 65 mp

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
andy_lvn7

andy_lvn7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.02.2016
Buna ziua,

Dorim sa construim o casa de dimensiuni si aspect similare cu cea din linkul de mai jos:

http://www.eproiecte...-mansarda-71011


Din experienta voastra, va rog sa imi spuneti cam cat ar trebui sa ne coste constructia la cheie(mansarda doar la rosu) in urmatoarele conditii:

1. Fara costul racordurilor la utilitati, fara avize si proiecte,
2. Toata partea mansardei se construieste doar la rosu( totusi cu geamuri),
3. Finisajele ar trebui sa presupuna costuri relativ reduse, gen parchet laminat 30 lei mp, gresie si faianta 40 lei mp, sanitare decente, low-cost, geamuri termopan, usi interioare clasice gen Mattrom.
4. Casa se doreste a fi construita din cadre de beton inchise cu caramida porotherm, izolatie exterioara de 10 cm, fara rabat de la calitatea structurii,
5. Terenul este in Bucuresti,
6. Briz-briz-urile nenecesare si scumpe pot fi excluse.

Multumim pentru ajutor, orice impresie este binevenita.

Andreea

Edited by andy_lvn7, 14 February 2016 - 20:40.


#2
nchc101

nchc101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.07.2008
Undeva la 50000 ar trebui sa va faca casa locuibila
sfatul meu este totusi sa finisati mansarda intai, pentru ca daca faceti parterul s apoi reincepeti santierul veti cam dstruge ceea ce ati finisat deja (transport materiale, praf, etc)

Edited by nchc101, 14 February 2016 - 21:05.


#3
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
simplu , acoperis pentru mansarda intre 5000-6500 euro, fundatie , elevatie , sapaturi, 3500-4000,  incalzirea in pardoseala, plus centrala, instalatie electrica .........  9000 euro, termopane minim, 2000 euro  unele cat de cat decente, usa intrare (120) 400-500 euro,  baia de la parter 3000 euro, caramida 1200 euro, fierul cam 1500 , manopera 5000 ridicata la rosu. asta in mare cand ai planul final, discutiile pot fi altele, Eu personal nu as face o casa cu etaj cu o amprenta asa de mica , nu merita( ce e drept nu stiu ce teren ai) daca scazi holurile, casa scarii si spatiu tehnic o sa ai spatiu util  mai mic decat intr-o garsoniera

#4
andy_lvn7

andy_lvn7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.02.2016
Imi pare mult. Cel putin in cazul estimarilor facute de Joseph, baie 3000 euro, termopane 2000 euro. Sunt convins ca se poate ajunge si la acele preturi, dar pt cei care vor sa se apropie de lux.

In continuare, orice parere este bine venita.

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
am o experienta recenta ... 60000 euro, plus minus 10%

Edited by alexpet, 14 February 2016 - 21:53.


#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 andy_lvn7, on 14 februarie 2016 - 20:36, said:

Buna ziua,

Dorim sa construim o casa de dimensiuni si aspect similare cu cea din linkul de mai jos:

http://www.eproiecte...-mansarda-71011


Din experienta voastra, va rog sa imi spuneti cam cat ar trebui sa ne coste constructia la cheie(mansarda doar la rosu) in urmatoarele conditii:

1. Fara costul racordurilor la utilitati, fara avize si proiecte,
2. Toata partea mansardei se construieste doar la rosu( totusi cu geamuri),
3. Finisajele ar trebui sa presupuna costuri relativ reduse, gen parchet laminat 30 lei mp, gresie si faianta 40 lei mp, sanitare decente, low-cost, geamuri termopan, usi interioare clasice gen Mattrom.
4. Casa se doreste a fi construita din cadre de beton inchise cu caramida porotherm, izolatie exterioara de 10 cm, fara rabat de la calitatea structurii,
5. Terenul este in Bucuresti,
6. Briz-briz-urile nenecesare si scumpe pot fi excluse.

Multumim pentru ajutor, orice impresie este binevenita.

Andreea
Casuta din poza, fara avize, proiect, utilitati etc. te va duce, la gata, intre 50.000 si 60.000 euro, in functie de finisaje, echipa cu care lucrezi (firma sau ...). Fiind in Bucuresti vei fi calcata mai des de tot felul de controlori (eterna spaga), va trebui sa ai diriginte, contract de salubrizare cu container de moloz etc. Succes.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai daca ar fi totul in conditiile legii, ce controlori, ce spaga si mai ales de ce?

spaga sa nu mai vina? spaga sa lase un caine pe santier? spaga sa nu il mai cheme la gard ca sa-i dea buna ziua? chiar nu vad rostul acelei spagi.

#8
andy_lvn7

andy_lvn7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.02.2016
Am gasit acum exact aceeasi casa pe site-ul unui constructor cu preturi fixate atat pt zidarie cat si structura lemn.

http://www.casametal...26pm-promo.html

Cam care sunt dezavantajele unei case pe structura metalica?

#9
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 andy_lvn7, on 14 februarie 2016 - 21:37, said:

Imi pare mult. Cel putin in cazul estimarilor facute de Joseph, baie 3000 euro, termopane 2000 euro. Sunt convins ca se poate ajunge si la acele preturi, dar pt cei care vor sa se apropie de lux.

In continuare, orice parere este bine venita.
2000 euro iesi la termopane facand rabat la calitate, nu lux. Ti-o spun din propria-mi experienta.
Iar la casa daca iesi sub 45 000 euro esti magician.

#10
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cam suma aia te duce, sa zici ca daca iti bati capul tu si alergi dupa materiale mai scoti un 5000 euro, dar nu vei stii cum te cheama, e un haos. Mi se pare f mica casa, 45 mp utili jos si 41 sus( nici n-am scazut casa scarii ca deja o dai in garsoniera, vb unui coleg). Aproape ca ai o camera cat am eu una din bai, eu am 9 mp la o baie.

Edited by xkos, 15 February 2016 - 01:27.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Attached File  casa.jpg   88K   119 downloads

#12
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 andy_lvn7, on 14 februarie 2016 - 22:57, said:

Am gasit acum exact aceeasi casa pe site-ul unui constructor cu preturi fixate atat pt zidarie cat si structura lemn.

http://www.casametal...26pm-promo.html

Cam care sunt dezavantajele unei case pe structura metalica?
Stai cuminte. Mai mult ca sigur ascunde tot felul de costuri ascunse. Intreaba-i daca aici intra si costul fundatiei... Lemnul ala daca nu este perfect uscat si bine tratat iti va da batai de cap tot timpul.
Cauta o echipa serioasa, pregateste-te sa alergi dupa materiale, cauta un om de incredere care sa supravegheze doreii si in 2 luni ai casa la rosu. Pe urma, in urmatoarele 2 va fi gata. Desi ar fi bine sa o lasi sa se usuce bine, pentru a evita igrasia peste iarna...

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 ticusor, on 14 februarie 2016 - 23:03, said:

Iar la casa daca iesi sub 45 000 euro esti magician.
Eu cred ca fara 60.000 nu scapi, decat daca iei numai materialele cel mai ieftine si negociezi bine peste tot.
(multi iti zic la inceput pret mai mic, ca sa te agate cu lucrarea... apoi... stiti ca...)

La mansarda, spatiul util ar trebui socotit numai cel care depaseste h=1,5 m.

#14
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010
Depinde foarte mult de 2 mari variabile - zona si finisajele.
La aproape 100mp amprenta mie imi intra vre-o 7000euro, dar am 'ghinionul' sa ma afund mai mult decat alte zone. Oricum,fara stiudiu geo, indiferent ce faci, e de pomana. Costa cam 600 de lei si merita fiecare banunt. La suprafata ta, ar trebui sa fie ceva mai ieftin. Apoi, iti calculezi in mare zidurile si izolatia si iesi la un pret estimativ la rosu (dupa ce adaugi 25-50 e/mp manopera).
Apoi vin finisajele, unde tine strict de gust. E ok un parchet de 17 lei/mp sau de 94? D-aia unii zic ca 'la rosu' e jumate iar altii zic ca e o treime.

Daca te decizi pe lemn, extrem de mare grija!

#15
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Imi dau si eu cu parerea si iti recomand sa iei in calcul 400-500E/mp la gata. Legat de baie, cu 3000E nu te apropii de nici un lux, o baterie de dus "asa-zis" de lux este 1000E, materialele pentru a realiza o cabina "de lux" bat tot spre 1000E... 3000E e ceva un pic mai mult decat media, ceva multumitor si daca materialele sunt alese de cineva cu gust iese ceva frumos, dar in nici un caz de lux.  Oricat te-ai gandi si ai socoti, mai baga un 10% marja de eroare. Un mp de gresie poate fi 40 lei mp, dar un sac de adeziv poate costa tot atat. Sunt multe variabile si multe costuri de care nu stii daca nu cunosti domeniul. Trebuie sa ma alatur si eu colegilor care spun ca procentual pierzi multi spatiu util daca optezi pt p+m in loc de P.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
http://www.expunere....sa-normala.html

#17
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Dany_Darke, on 14 februarie 2016 - 22:52, said:

pai daca ar fi totul in conditiile legii, ce controlori, ce spaga si mai ales de ce?

spaga sa nu mai vina? spaga sa lase un caine pe santier? spaga sa nu il mai cheme la gard ca sa-i dea buna ziua? chiar nu vad rostul acelei spagi.
Nu te supara, dar se vede ca nu ai experienta in domeniu.
Legislatia si normativele in vigoare sunt atat de multe, atat de incalcite si incurcate incat este imposibil sa nu-ti gaseasca vreo neregula. Pe asta se bazeaza. Vine, te ia tare, incearca sa te intimideze, uneori iti scot in evidenta aparente incalcari ale unor legi scoase "din palarie" (ex. muncitorii lucreaza fara manusi de protectie, cand afara sunt 36 C). Majoritatea oamenilor cedeaza la intimidari si "o dau la pace" cu inspectorii.

Edited by kolfleading, 15 February 2016 - 20:13.


#18
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
http://www.expunere....sa-normala.html



luat de pe faesbuuci:
Thermodul System SRL Regret ca nu ati inteles exact ce v-am scris. La 100mp costul cofrajelor pentru peretii portanti, planseu si placa este de aproximativ 20.000euro. O casa construita in 2011 de 180mp, la cheie a costat 86.000euro. Eu zic ca cu caramida clasica gen macofil iesi mult sub pretul asta

Edited by xkos, 15 February 2016 - 20:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate